Не всі знають, але на території України знаходиться понад 50 грязьових вулканів. Значна їх частина розміщена на Керченському півострові. В Карпатах же їх практично немає, сьогодні відомо про місцезнаходження лише двох таких. Одна група вулканів зафіксована в Румунії, в селі Берка, друга ж ‒ це вулкан України в селі Старуня Богородчанського району Івано-Франківської області. А тому, щоб Ваш відпочинок в горах був більш цікавим, дивовижним і пізнавальним радимо відвідати цей особливий вулкан в Карпатах.
Більше як сто років тому в селі Старуня почали розробку родовищ озокериту та нафти. Підземні води почали збагачуватися киснем і, проникаючи в надра землі, окислювали нафту, що стало причиною хімічних реакцій. Внаслідок цього виділяється тепла енергія, від якої живиться вулкан і по сьогодні. Проте першу активність вулкану зафіксували 1977 року після землетрусу в румунських горах Вранча. Діаметр пагорба, на якому з’явився грязьовий вулкан Старуня, становить 50 метрів, а рідини та грязі вихлюпувались до 3 метрів заввишки.
Єдиний Карпатський грязьовий вулкан України «дихає» невеликими кратерами, з яких виділяється глина, газ, нафта або вода. Зафіксовано 20 таких кратерів, проте лише один з них утворився природнім шляхом. Інші з’явились внаслідок людської діяльності. Речовина, яка виділяється з кратерів старунського вулкану, збагачена різноманітними хімічними сполуками, в тому числі озокеритом. Його широко застосовують в медицині для термолікування.
Старунський вулкан в Карпатах має ряд особливостей, які роблять його не схожим на інших. Одна з них ‒ це «вічний вогонь», що горить неподалік від нього. Він утворився з подачі місцевих жителів. У цьому місці є одна із покинутих свердловин, з якої виділяються гази, а щоб запобігти надмірній загазованості повітря люди підпалили отвір труби. З того часу пройшло 30 років, а вогонь тут горить і до сьогодні.
Також грязьовий вулкан Старуня має чутливість до сейсмічної активності. Він реагує на поштовхи в радіусі 3000–6000 кілометрів. До прикладу, якщо в Італії чи на Кавказі станеться землетрус, то старунський вулкан відреагує інтенсивним викидом газу або тріщинами та розломами землі, які закриваються через п’ять днів.
Грязьовий вулкан України, що в селі Старуня окутаний містичними переказами та здогадками. Місцеві розповідають, що до нього тягнуться всі тварини. Вони стверджують, що тут загинуло чимало домашньої худоби, що потрапила в гарячі осередки нафти та озокериту. Проте, є і достовірні факти. Зокрема, що завдяки великій кількості покладів нафти та озокериту в цій місцевості знайшли рештки викопних тварин, які збереглись практично цілими. За словами археологів, у мамонта, якого тут знайшли, в шлунку збереглися залишки трави, яку він з’їв перед загибеллю. Окрім мамонта, ще розкопали двох волохатих носорогів. Зараз на них можна подивитися у Львівському та Краківському музеях.
Грязьовий вулкан Старуня в Карпатах притягує до себе багато туристів, тому було вирішено спорудити тут «Парк Юрського Періоду». Поруч з вулканом висадили хвойні кущі в формі тварин. Туристів зустрічають великий та малий мамонти, олень, носоріг та первісна людина.
Як бачите, відпочинок в горах – це завжди щось нове та цікаве. Тут Ви зможете не тільки відпочити і набратися сил, а й отримати багато задоволення від усвідомлення того, наскільки багатогранна Україна.
Маршрут до вулкану Старуня
Щоб потрапити до карпатського вулкану, розпочинайте свій маршрут від старунської школи. Від неї зверніть ліворуч на другому повороті та рухайтесь до поля. Там слід шукати високовольтні стовпи. Грязьовий вулкан Старуня знаходиться біля стовпа №17. Долина, на якій він знаходиться, називають долиною Лейбової гори.
Що цікавого подивитись поруч ?
Неодмінним атрибутом привабливості відпочинку в Карпатах є можливість поєднати відвідини багатьох цікавих місць в короткий проміжок часу. А тому, щоб подивитись на унікальний карпатський вулкан Старуня, не обов’язково присвячувати цьому окрему подорож. Радимо охопити також цікавинки поблизу, серед яких можна згадати:
- Музей нафтопромислів Галичини, що знаходиться в селі Пнів Надвірнянського району Івано-Франківської області. Це перший музей в Україні такого типу. Більша частина експонатів знаходиться просто неба, в реальних розмірах, а деякі ще навіть працюють.
- Пнівський замок – руїни старовинної фортеці з цікавою історією, що розташовані поруч з містом Надвірна Івано-Франківської області.
- Манявський скит – це православний чоловічий монастир, що розташований в селі Манява Богородчанського району Івано-Франківської області. Сюди їдуть за умиротворенням, зціленням та просто душевним відпочинком. Але й історія монастиря надзвичайно цікава, адже місцину заснували монахи XIII ст., що втікали з Києва від монголо-татарської навали.
- Манявський водоспад ‒ мальовничий водограй, оповитий язичницькими легендами про воду молодості. Так це чи ні – перевіряти вам. А заодно і просто помилуватись гарними краєвидами. Розташований неподалік села Манява.
Як доїхати?
Громадський транспорт
До Старуні з автостанції №3 в Івано-Франківську курсують автобуси. Вони відправляються о 9:30, 13:30 та 17:30. Також можна їхати з Івано-Франківська спершу до Богородчан, а вже звідти до Старуні.
Автомобілем
Добратися до села Старуня можна і власним транспортом по трасі Н-09, але слід зауважити, що коли звернете з траси в село, доведеться їхати неасфальтованою дорогою.