Німі свідки історії, що застигло стоять на кручах чи в оточенні річок та боліт. Вдивляються у далечінь і чекають своїх відвідувачів, щоб повідати їм свої легенди. Їхні стіни пам’ятають брязкіт зброї, звуки полонезу, шурхіт бальних суконь, цокання келихів та стук кінських копит по бруківці. За кам’яними твердинями ховаються сльози радості і смутку, скарби і секрети великих вельмож та простих людей, історії окремих родів і шматочки історії кількох народів.
Це пам’ятки, які нагадують, що минуле цього краю має глибокі корені. Дивлячись в глибину століть, ми можемо побачити багато цікавого і корисного для розуміння самих себе. Або можна просто оглянути львівські замки без занурення в історію і побачити красу та велич будівель, яким п’ятсот-сімсот років.
Насправді, не важливо, як саме пізнавати замки біля Львова: вдумливо, вчитуючись у всі деталі, чи просто оглядаючи стіни. Важливо їх просто відвідати, доки вони ще стоять і тішать наше око і уяву.
Головним фактором небезпеки у Галичині в пізньому середньовіччі були татари. Їх тактика не передбачала тривалого ефективного штурму укріплень. Вони любили воювати відкрито і швидко, тому рідко місяцями штурмували твердині. Відтак місцеве населення активно зводило укріплені міста, фортеці, оборонні двори, монастирі, храми, городища, адже будь-які оборонні споруди були безпечним сховищем для людей. Тому до сьогодні замків Галичини залишилось чимало.
Замки першими відбивали ворожі атаки і останніми підпорядковувались завойовникам. Саме тому більшість замків біля Львова в такому зруйнованому і занедбаному стані. Виняток становлять хіба замки Золотої підкови та мушкетерський. Три топові оборонні споруди біля міста Лева, які, якщо дивитись на карту, утворюють довкола колись королівського міста невелику дугу. А також замок на мальовничому пагорбі біля озера, де знімали багато сцен з фільму про пригоди мушкетерів. Оця четвірка львівських замків дуже фотогенічна і непогано збережена, що і дало підстави туроператорам ще в далеких 1990-х об'єднати їх в один маршрут. Тур вихідного дня «Золота підкова Львівщини» це вже давно класика, його вам запропонує ледь не кожна туристична фірма в Україні.
Незважаючи на чималу кількість спільних рис, всі замки Львівщини все-таки відрізняються один від одного. Саме тому екскурсії замками біля Львова користуються великою популярністю. Якщо ви мандрівник вдумливий і не дуже обмежений часовими рамками, то радимо на кожен львівський замок витратити бодай півдня, щоб зрозуміти його крутість і значення. Ну і самому виставити свою оцінку «Золотій підкові Львівщини».
Отож, запрошуємо вас в мандри по замках Львівської області!
Олеський замок
Давайте спершу помандруємо до того львівського замку, до якого так і прилип прикметник княжий. Замок у Олесько найстарший серед замків Львівщини і збудований в часи, коли галицькими землями правили українські князі.
Історія Олеського замку налічує майже сім сотень років. І за весь цей час він пережив дуже багато. Пожежі спричинили наявність багатьох білих плям в його минулому. Наприклад, ніхто тепер не знає імен архітектора чи будівничих фортеці в Олеську. Також ніхто точно не скаже, скільки людей проживало тут в різні часи, особливо на початку минулого століття, коли тут розмістилася сільськогосподарська школа.
Натомість, чи не кожен вам назве бодай один з перелічених далі фактів про Олеський замок:
* Це колиска польських королів.
* Це єдиний овальний замок Львівщини.
* Це найкраще місце для оповідок про кохання короля Яна ІІІ Собеського та його дружини Марії Казимири або, як він її називав, Марисеньки.
* А ще замок у Олесько – один з двох на Львівщині, де зберігаються найбільші у Європі батальні полотнища XVII ст.
Непогано так, як для одного замку? Отож, мандруйте в смт. Олесько, щоб побачити той княжий замок.
Особливості:
- найстаріший замок Львівшини;
- розташований на вершині гори, тому звідси чудовий краєвид на околиці;
- неймовірна надбрамна вежа з гербами власників;
- в експозиції представлені оригінальні предмети побуту, ікони, скульптури, живопис XVI–XVIII ст.;
- відтворений парк з водоймою та цікавими сучасними скульптурами;
- старовинні гармати та скульптури левів в дворі замку та в парку;
- при вході від гетьмана можна отримати грамоту на володіння замком;
- великий сувенірний ринок біля замку.
Підгорецький замок
Неподалік Олеського замку знаходиться той, який називають українським Версалем. Замок, що коронний гетьман Речі Посполитої Станіслав Конєцпольський будував собі як місце для відпочинку, про що говорив напис над входом. І оскільки замок у Підгірцях будував один із найвпливовіших чоловіків у державі, то, звісно ж, він мав вражати. І вражає він досі.
Підгорецький замок – один з найкращих у Європі зразків поєднання імпозантного палацу з бастіонними укріпленнями. У середині XVII ст. двійко знаних європейських фортифікаторів спорудили унікальний комплекс, адже крім власне замку ми можемо побачити тут неймовірний костел-ротонду; заїжджий двір та розкішний парк.
Три покоління роду Конєцпольських, два покоління роду Собеських, три покоління Жевуських і два Сангушків перетворили палац у с. Підгірці на один з найвідвідуваніших замків Центрально-Східної Європи. Тут бувало чимало монархів, вони залишили про це свої відгуки у книзі відвідувачів цього львівського замку. Єдині, хто не залишили подяк, а, навпаки, ще й забрали чимало звідси, були московити. Петро І вивіз кілька, а більшовики у 1939 р. і решту скульптур з парку Підгорецького замку до Літнього саду у Петербурзі. Колекції портретів, ікон, картин та іншого добра, що століттями накопичували власники Підгорецького замку, розпорошили десятками музеїв та галерей і влаштували в тому розкішному палаці туберкульозний диспансер на десятки років.
Проте у 1990-х замок в Підгірцях повстає із забуття та руїн, наче фенікс із попелу, та бореться за своє відновлення.
Особливості:
- найрозкішніший замок Львівщини;
- велетенські скульптури атлантів на даху;
- замок з легендарним привидом Білої пані;
- стоїть на вершині гори, тому розкішний краєвид на Бродівську рівнину;
- добре збережений комплекс будівель замку: костел, колони з святими, заїжджий двір, парк;
- діюче обертове колесо криниці;
- великий сувенірний ринок поруч із замком.
Золочівський замок
Ще один сусід Олеського замку і територіально, і за маршрутом «Золота підкова Львівщини», і за тим, що зберігається тут чи не найбільше батальне полотнище Європи XVII ст.
Це один із найефектніших замків України. Давній воїн, що стоїть на місці городища часів Київської Русі та обабіч Чорного шляху, яким по території України рухалися ординці. Власне, це і зумовило вигляд Золочівського замку, який цілковито будувався для оборони.
Палац у фортеці – це стійке словосполучння закріпилося за замком у Золочеві. Але ж насправді тут два палаци, а один з них – Китайський. Це місце, де можна побачити круту колекцію речей зі Сходу та влаштувати собі чайну церемонію. А ще у Золочівському замку камені тамплієрів або, як їх часто називають, камені бажань.
Золочівський замок вражає фортифікаціями, системою таємних ходів та санітарними зручностями. А ще він захоплює своєю історією та експозицією. Переконайтесь, завітавши у той замок, що, як і сусідні замки в Підгірцях та Олесько, є відділами Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького.
Особливості:
- замок з найкраще збереженими фортифікаціями і гарматами на валах;
- замок з діючими камінами, таємними ходами та туалетами з зливною системою;
- тут зберігається чи не найбільше батальне полотнище Європи XVII ст. – «Битва під Парканами», а також сила-силенна різних мілітарних експонатів;
- в Китайськоу палаці відбуваються справжнісінькі чайні церемонії;
- знаходиться на горі, тому звідси гарні краєвиди на Золочів;
- в підземеллях чудовий лапідаріум (виставка кам'яних скульптур та їх фрагментів);
- у відбудованому равеліні (оборонна споруда) діє ресторан, де можна скуштувати страви місцевої кухні.
Поморянський замок
Твердиня, яка не встигла потрапити під опіку галереї, але яка має своїх фанатів та відбудовувачів. Із Золочівським замком його пов’язує територіальна близькість та один і той же засновник – рід Собеських.
Щоправда, треба віддати належне попереднім вдасникам цих тепиторій – родам Свинки та Сеніннських, які ще в XVст. вибудували тут перші фортифікації та «вибили» для Поморян статус міста.
Замок в Поморянах завдяки вдаому розташуванню (замкова територія з трьох сторін оточена річковими долинами із заболоченою заплавою) та гарним укріпленням витримав не одну затяжну облогу ворогів.
Поморянський замок вам назавжди запам’ятається цікавою архітектурою, точніше тим, що від неї залишилося та історією його порятунку. Воістину магічні люди рятують колишню королівську резиденцію від руйнування.
Також ентузіасти намагаються привернути увагу до інших численних пам’яток у смт. Поморяни. Підгляньте у нашій спеціальній розвідці про Поморянський замок, скільки усього є в селищі та контакти місцевих людей, які вам зможуть про це розповісти… а після цього рушайте назустріч пригодам.
Особливості:
- колишня королівська резиденція, де часто відбуваються толоки та інші заходи з порятунку;
- чудовий зразок ренесансного замку;
- поруч музей та цілий ряд цікавих пам'яток.
Добромильський замок
Ще тією пригодою буде втрапити до найвищого замку Львівщини. Замок Гербуртів на вершині Сліпої гори здивує вас своїми формами і розташуванням. Добомильський замок в плані мав овальну форму (витягнутий з південного сходу на північний захід), що повторювала обриси вершини гори. Збереглися руїни північно-західної частини, які складаються із залишків багатогранної двохярусної в’їздної вежі та фрагментів мурів, що відходять від неї.
Добромильський замок ви знайдете не у місті Добромиль, а у селі, що знаходиться поруч з містечком. Дорогою вас чекають мальовничі краєвиди Прикарпаття, легенди про Гербуртів, що спорудили цю фортецю, памятники та цікаві історії про бравого вояка Швейка, бо це місця, де він «бував».
Добромильський замок – це той із замків Львівщини, що розташований найдалі від Львова. Він мав виключно оборонне значення, а його житлові приміщення використовувалися лише як тимчасове житло. Але варто побачити ту твердиню, яка «постраждала» від рук монахів. Про це детальніше розповімо у нашій розповіді, що присвячена Добромильському замку.
Особливості:
- найвищий замок Львівщини у дуже мальовничій місцевості;
- на сусідній від руїн замку горі знаходиться Василіянський монастир XVIII ст., де чернечий пострин прийняв митрополит Андрей Шептицький.
Старосільський замок
Найближче до Львова розташований найбільший з замків Львівщини. У Старому селі ви відразу побачите величезні мури, за якими від XVIІ cт. місцеві мешканці ховалися від небезпеки.
Повірте, ви будете вражені отим захистом. П’ятикутний замок з коронованими вежами торкне ваше серце і зачепить вашу уяву. На жаль, цей львівський замок у аварійному стані, тому відвідувачів приймає не часто.
У 2010 році Старосільський замок передали в концесію. Новий «власник» обіцяв вивести пам’ятку з аварійного стану, відновити одну з веж, а в 2015 році відкрити тут туристично-відпочинковий центр. Але роботи так і не почалися.
Хто був будівничими і власниками Старосільського замку та його легенди ми розповідаємо в окремій розвідці. Заглядайте та збирайтесь у мандри. Замок в Старому селі чекає!
Особливості:
- коронований замок – вежі з гарним декором;
- вражає розмірами та станом збереження.
Замок Свірж
Неподалік замку у Старому селі, поміж опільських пагорбів, ховається вже згадуваний мушкетерський замок. У с. Свірж, на вершині пагорба, в оточенні колись непрохідних боліт і красивого озера вже майже шість століть стоїть оборонна фортеця, збудована Свірзькими. До її розбудови і оборони доклали руку кілька родів, про які радимо прочитати у нашій статті про Свірзький замок.
Під час Першої світової війни замок постраждав від обстрілів російської артилерії і, як наслідок, пожежі. Після цього тут залишилися тільки каміни та орнаментальні деталі оздоблення кімнат. Останні власники, граф де Салінс та його донька з зятем Ірен та Тадеуш Коморовські, доклали чимало зусиль, щоб відбудувати Свірзбкий замок. В пам’ять про трагедію та реставрацію тут було встановлено надбрамну меморіальну плиту. Останні роки життя генерал де Салінс провів у Свіржі, де знайшов свій останній притулок в родовій усипальниці неподалік замку. До нашого часу, на жаль, вона не збереглася.
Зараз замок у селі Свірж отримав нову концепцію розвитку і врешті на повну приймає відвідувачів. Тут можете оглянути давню криницю, планування замку та світлини, що чудово ілюструють розповіді гідів. На фасаді Свірзького замку вас зустріне дуже красивий грифон – такого ви не побачите ніде більше!
Особливості:
- пізньоренесансний замок з просторою анфіладною системою внутрішнього планування;
- дуже мальовнича місцевість;
- місце зйомок багатьох фільмів;
- тут неодноразово проходив фестиваль Woodstock Україна.
Бродівський замок
Огляд мілітарної архітектури на теренах Львівської області буде не повним, якщо не згадаємо бодай кількома словами Бродівський замок. Це величезна фортеця, що була основою міської системи фортифікацій.
Каземати Бродівського замку вражають й досі. Як вражає й те, що в центрі доволі туристичного містечка може стояти така занедбана пам’ятка.
Замок, збудований знатним воєводою для війни і оборони, не раз рятував його мешканців. Зараз Бродівський замок береже і розповідає історію міста і краю, адже в ньому розташувався архів і один з відділів краєзнавчого музею.
Фортеця в Бродах постійно потрапляє в топи непопулярних замків через свій неохайний зовнішній вигляд. Але загляньте в наш гайд по Бродівському замку і ви зрозумієте, чому він вартує уваги та візиту.
Особливості:
- загосподарьований людьми, але в дуже занедбаному стані;
- розташований в центрі міста, де поруч багато цікавих пам'яток.
Жовківський замок
Ідеальне ренесансне місто Жовква має чим дивувати. Це одне з історичних міст України. Місто-заповідник, це десятки пам’яток історії та культури, а також осередок міжнародного туризму. Головна домінанта цього історичного центру – це Жовківський замок.
Королівська резиденція, яка приймала не одну європейську знаменитість! Місце, де творилася історія та множились легенди. Заглядайте в нашу розвідку, щоб про це довідатись детальніше. Але краще збирайтесь у мандри, щоб наживо побачити і почути всі перипетії Жовківського замку, його відомих власників, а, можливо, і одного з винахідників жорстких дисків та персональних комп’ютерів.
Надзвичайно популярним є тур вихідного дня «Королівське місто Жовква», який займає так насправді половинку дня і включає ще цікавий оборонний Крехівський монастир. Ми ж радимо поїхати самостійно на день і скористатися екскурсійними послугами працівників заповідника, що діє при Жовківському замку. Впевнені, що ви будете зачудовані містом і замком. Ви з легкістю повернетесь до Львова самостійно, оскільки з транспортним сполученням проблем не виникне.
Особливості:
- ідеальна ренесансна фортеця;
- цікава експозиція з елементами інтерактиву;
- старовинний парк і двійко в'їздних воріт доповнюють комплекс;
- прилягає до ринкової площі і органічно вписується в ансамбль міста.
Високий замок у Львові
Столичне тепер місто Лева для Львівської області може похвалитися хіба що руїнами колись могутньої фортеці і згадками про неіснуючий тепер зовсім Низький замок.
На місці могутньої колись фортеці, що стояла на вершині гори, тепер рохташовується фрагмент оборонної стіни та курган 300-ліття Люблінської унії. Вже понад століття курган слугує найкращим оглядовим майданчиком для львів'ян та гостей міста. Звідси можна побачити найрозкішнішу панораму Львова.
Про Високий замок, разом з іншими пам’ятками міста, ми вам розповімо у окремому гайді по визначних місцях Львова.
Такими ж руїнами як Високий замок, фрагментами стін чи земляними валами може ще похизуватись ряд населених пунктів Львівщини, як от Комарно, Муроване, Винники, Жидачів та ін… Але оці замки Львіщини залишились вже більше на папері. Проте, це не причина сумувати. Вони виконали свою місію і відійшли у небуття.
Усі названі нами замки зручно відвідувати зі Львова, в якому радимо затриматися на кілька днів, щоб оглянути пам’ятки архітектури та посмакувати доброю галицькою кухнею, порадники по якій тут вам залишаємо. Ресторани, паби, кав’ярні, вегетаріанська їжа, кухня народів світу, фаст-фуд і бюджетні заклади – все на будь-який смак і гаманець.
Насолоджуйтесь красою замків Львівщини і не забувайте, що їжа та насолода має бути не лиш для розуму й ока, але й для шлунка.
Гарного вам відпочинку ☺