На теренах нашої країни є надзвичайно багато оригінальних і цікавих міст, які варті Вашої уваги та часу, особливо в Закарпатті. Однією з перлин цього регіону є місто Виноградів. Тож, якщо Ви зібралися провести свій відпочинок на Закарпатті, місто Виноградів чудово для цього підходить. Тут Ви побачите старовинні замки Закрпаття, храми різних епох, гору-вулкан, мінеральні джерела та ще багато цікавого… Та спершу пропонуємо зануритися в славетне минуле цього прадавнього міста.
Легендарне минуле міста Виноградів
Це Закарпатське містечко знаходиться на березі річки Тиси, біля підніжжя Чорної гори. Місто було засноване в X – XI столітті угорцями, які спершу збудували тут прикордонне укріплення Канків. Через деякий час поруч з укріпленням з’явилося поселення Севлюш (перекладається з угорської як «виноградний»). Перша згадка про нього датується 1262-им роком, коли місто отримало від короля Іштвана «Севлюжське право», тобто привілеї королівського містечка. У 1399 році місто Севлюш та його околиці король Карл Роберт подарував феодалу Петеру Перені за заслуги в бою. Він став засновником одного з найбільших родів Закарпаття. Ця династія правила тут 4 століття, і найкраще про це свідчать всі видатні споруди міста, руїни замку Канків, костели монастирів Францисканців та Бернардинів і звичайно ж Палац Баронів Перені.
Місто Севлюж, як і всі інші міста регіону, не оминула Перша світова війна, яка залишила страждання, голод та занепад. Проте вже в 1919 році, згідно із Сен-Жерменською мирною конференцією, Підкарпатську Русь приєднали до Чехословаччини. Після цього, наступні 20 років місто і район спокійно розвивалися, навіть відродилася інтелігенція.
З приходом Радянської влади в 1945 році Підкарпатську Русь включають до складу УРСР та змінюють назву на Закарпатську Україну, а в 1946 – на Закарпатську область УСРР. Відповідно, перейменували і декілька населених пунктів області. Так, з 1946 року місто Севлюш отримало назву Виноградів.
Що подивитись у Виноградові та околицях
Архітектурні об’єкти
У Виноградові розташована велика кількість історичних та релігійних пам'яток архітектури, завдячуючи легендарному минулому міста.
Палац Перені у Виноградові
Його було задумано як додатковий прихисток під час нападу ворогів. Після нападу королівського війська на замок Канків у 1557 році, він став непридатним для життя. Тому Перені вирішують переїхати до палацу, що збудували недалеко від нього. Спершу будівля була одноповерхова і лише в XVII столітті тут добудували другий поверх. По центру лицьового фасаду з’явився сімейний герб та разиліт, а вежі на рогах отримали красиве завершення. Так в палаці почали проглядатися легкі риси стилю бароко.
Для першого поверху була відведена господарча роль, а на другому розміщалися житлові приміщення й велика зала. Саме в цій залі знаходилася фреска Агасфера та цариці Есфірі. Біля входу, з правої сторони, у 1989 році встановили меморіальну дошку в честь Зігмунда Перені, що був засновником місцевої лікарні. Тепер в приміщенні палацу працює районний відділ освіти.
Одразу за палацом розкинувся міський парк ім. Перені. Загальна площа парку становить 12 га, проте значна частина заросла чагарниками через відсутність належного догляду. При створенні парку сюди привозили і садили дерева найрідкісніших порід, а між ними були доріжки для прогулянок на конях та звичайних піших прогулянок. На сьогоднішній день місцева влада робить все можливе, щоб розчистити та окультурити це місце.
Детальніше про Палац Перені за посиланням.
Виноградівський замок («Канків»)
Якщо ви приїхали подивитись на замки Закарпаття, це невелике містечко теж треба внести у свій план подорожі. Виноградівський замок також називають замок «Канків». Він знаходиться на окраїні міста і дійшов до нас у вигляді руїн, які руйнуються і надалі. Вціліли тільки дві частини замку, які стоять в оточенні виноградників й присадибних ділянок. Сьогодні Виноградівський замок удостоєний статусу національної пам’ятки архітектури. Якщо хочете дізнатись більше про історію та легенди замку «Канків» – ласкаво просимо сюди.
Детальніше про замок Канків за посиланням.
Замок «Нялаб» (Королівський)
Замок «Няляб» отримав свою назву з угорської мови («Nyalábvár»). Втім, він більше відомий як Королівський замок (за місцем знаходження смт Королеве). Сьогодні ж Королівський замок також здебільшого руїни, проте це не менш важлива пам’ятка архітектури як Виноградівський замок. Але, на жаль, відомостей про нього значно менше. Перша загадка про замок «Нялаб» з’явилась в угорських хроніках в 1279 році. Відстань від Виноградова складає 11 км. Подорож з Виноградова автомобілем займе близько 30 хв. Таким чином, обравши відпочинок на Закарпатті в місті Виноградів, Ви матимете нагоду побачити одразу два старовинних замки Закарпаття.
Вознесенський костел XIII ст.
Колись, окрім духовної місії, він виконував оборонне значення, а його висока трьохярусна дзвіниця слугувала вартовою вежею. В середині костелу привертають увагу збережені залишки стародавніх фресок. Нещодавно тут проводили роботи по реставрації і виявили портали, що виконані в готичному та романському стилях, а в апсиді було знайдено оригінальну різьбу по каменю в готичному стилі. До сьогодні тут відправляють літургії римо-католики, тому всі охочі з легкістю можуть відвідати костел. Тим паче, що знаходиться він в самісінькому центрі міста. Аура Вознесенського костелу наповнить незабутніми спогадами Ваш відпочинок на Закарпатті та місто Виноградів.
Монастир Францисканців
Був побудований в XV столітті ченцями ордену Францисканців. Цей монаший католицький орден заснував св. Франциск Ассизський. До комплексу монастиря входять цегляно-кам’яний костел та двоповерховий будинок з келіями. Архітектура монастиря виконана в готичному стилі. Спершу будівля стояла півколом, формуючи внутрішній двір, але після набігу татар частина монастиря була зруйнована. Трохи згодом його відбудували, та вже в стилі бароко в поєднанні з класицизмом. Тож, приїхавши на відпочинок у Виноградів, неодмінно сюди завітайте, щоб помилуватись унікальною пам’яткою архітектури.
Греко-католицька церква міста Виноградів
Вперше церква була згадана в XIV ст. В той час це був дерев’яний храм. Зараз церква має вигляд кам’яної базиліки з бароковим завершенням. Ймовірно, святиню закінчили будувати у 1796 році. Через деякий час в храмі поставили іконостас. Внутрішні розписи храму є витвором кисті художника Володимира Лісовського (1911 р.). Також в церкві є чотири вітражі, жителі Виноградова замовили їх у будапештського майстра художнього скла Шандора Лігеті. Сьогодні храм належить до УПЦ. Якщо Ви проводите свій відпочинок в Виноградові, щиро радимо побувати в цій старовинній церкві, що знаходиться на площі Миру. Тут Ви відчуєте гармонію й натхнення до нових звершень.
Будівля колишньої синагоги, м. Виноградів (XIX століття)
Раніше значна частина жителів міста Виноградів були євреями, тому тут було споруджено аж дві синагоги. В одній молилися ортодоксальні євреї, а в іншій – хасиди. Проте з приходом Радянської влади одну синагогу було зруйновано. Незважаючи на те, що зараз в місті мало євреїв, будівлю синагоги збираються відреставрувати. А після завершення робіт місцеві євреї планують облаштувати тут музей єврейської культури. Завітавши сюди, Ви побачите наскільки багатогранний відпочинок у Виноградові.
Дерев’яний храм у селі Новоселиця, 1669 р.
Особливий цей храм тим, що він є найменшим дерев’яним храмом на Закарпатті. Співвідношення його розмірів вважають ідеальними. Крім того, в храмі добре зберігся настінний живопис, що робить його визначним пам’ятником мистецтва. Храм зроблений з дуба та без жодного цвяха. Коли Ви зайдете в храм, виникнуть незвичні відчуття, адже Ви будете в оточенні трьохсотрічних ікон. Від Виноградова до храму в селі Новоселиця 22 км, щоб потрапити сюди потрібно їхати приблизно 40 хв на авто.
Реформатський храм села Шаланки
Збудований римо-католицькою громадою в ХIV ст., реформаторський храм є одним із найстаріших в Закарпатті. З 1332 року святиня була католицькою, проте в 1540-му слідом за громадою пeрейшла до протестантства. Протягом свого існування храм кілька разів страждав від пожеж. Сьогодні після всіх відбудов та реконструкцій від колишньої церкви залишилася лише частина південної стіни та вежа. На території храму відбувся завершальний з’їзд повсталих курців під проводом Ференца Ракоці ІІ у 1711 році у визвольній війні проти Габсбургів. Храм знаходиться приблизно в 20 км від Виноградова, на автомобілі туди можна доїхати за півгодини.
Соляний склад або Соляний дім в селищі Вилок
Головна історична споруда XV століття. З давніх-давен сіль відігравала стратегічну роль в економіці Виноградівського краю. З копалень Солотвина її перевозили до Європи возами по дорогах та човнами по річці Тисі. Весь «Соляний шлях» охоронявся безліччю замків та фортець, які сьогодні, на жаль, здебільшого зруйновані. Соляний склад побудували у 1417 році й відтоді тут був перевалочний пункт з якого сіль вивозили човнами. Він знаходиться в 16 км від Виноградова, дорога на авто триватиме орієнтовно 15 хв. Побачити Соляний дім може кожен охочий, але Ви можете його не помітити проїжджаючи повз. Річ в тому, що ця найдавніша будівля Закарпаття, хоч і побудована в XV столітті, непримітна поміж інших будинків.
Музеї та інші об’єкти, які варто відвідати
Що подивитися у Виноградові окрім замку? Будьте готові трохи від’їхати від самого міста та побродити по околиці. Але воно того вартуватиме.
Історичний музей міста Виноградів
Експонати музею виставлені у трьох кімнатах. Тут можна побачити справжні реліквії та артефакти. До прикладу, тут експонують знахідки з розкопок в смт Королево, де розташовувалась найдавніша стоянка первісних людей. Також в музеї представлені бронзові предмети, що датуються 2 тис. р. до н.е.
Завітайте сюди за адресою: місто Виноградів, вул. Шевченка 6.
Водяний млин в село Великі Ком’яти
Цей водяний млин був побудований в 1890 році за проектом італійських архітекторів. Тут мололи пшеницю на борошно жителі всієї Виноградівщини. Окрім цього, мало кому відомо, але він виконував функцію гідроелектростанції і забезпечував жителів електроенергією. Поруч з млином облаштована зона для відпочинку. Щоб подивитись на цю пам’ятку архітектури потрібно здолати 13 кілометрів з Виноградова до села Великі Ком’яти.
Джерело води, від якого народжуються двійнята
Джерело в селі Велика Копаня називають українською столицею близнюків. І не просто так, адже тут зафіксовано феномен народження величезної кількості двійнят і близнюків. Вода з цього джерела є одною з найчистіших в Україні. А ще в ній міститься рідкісний мікроелемент Селен, що так важливий для нашого здоров’я. Знайти джерело можна проїхавши трохи далі 10 км від Виноградівського замку, це десь 25 хв. на авто.
Боржавська вузькоколійка
Бажаєте спробувати більш ексклюзивний відпочинок у Виноградові? Можна проїхатись історичним потягом Боржавська вузькоколійка. Сьогодні це – єдина діюча на Закарпатті вузькоколійка. Експлуатується близько половини колії (біля 62 км), решта цілком чи частково демонтована, або ж не працює. Ширина залізничної колії складає 750 мм. Нею перевозяться вантажі та пасажирів, а також організовують оглядові екскурсії. Основні пункти екскурсійного маршруту − Іршава, Хмільник та місто Виноградів. Мандрівка стартує в іршавському краєзнавчому музеї та з місцевої залізничної станції. Через станції Сільце та Кам’янське потяг прибуває до Хмільника. Тут ознайомлюють туристів із системою керування на вузькоколійній залізниці та пропонують оглянути старий залізничний міст… а після цього запрошують до куштування закарпатської кухні. Далі потяг рухається до Виноградова, де подорож завершується екскурсією по місцевій станції. По дорозі Ви зможете досхочу намилуватися чудесними гірські пейзажами та краєвидами. Мандрівка супроводжується грою місцевих троїстих музик.
Детальніше про Боржавську Вузькоколійку читайте за посиланням.
Меморіальний парк в селі Шаланки
На території парку знаходяться дерев’яні фігури угорського короля Іштвана. Він очолював повстання Ференца Ракоці ІІ. А ще тут можна побачити дерев’яну фігуру письменника Келемена Мікеша, який під час визвольного руху був пажем короля Іштвана. Від Виноградова – 21 км, це десь півгодини на авто.
Ферми та дегустаційні зали
Ферма буйволів та молочної продукції в селі Олешник
Якщо Ви шукаєте, що цікавого подивитися у Виноградові окрім пам’яток історії та природи, завітайте в село Олешник на ферму. Тут Ви побачите зникаючий вид тварин – буйволів. Крім того, на фермі є невеликий цех, в якому з молока буйволів виготовляють адигейський сир, моцарелу, згущене молоко та багато іншого. При бажанні, всі продукти можна купити на фермі, що знаходиться на відстані 5 км від Виноградова, це 10 хв на авто.
Місцезнаходження: 48.179097335627894 | 22.993809736479555
Телефон: (068) 023 5640
Ферма корів в селі Ботар
На тутешній фермі розводять рідкісну породу угорських сірих корів. Вони мають унікальнй вигляд через свої масивні роги. До того ж, вони зовсім не дають молока. Ферму потрібно шукати за 31 км від Виноградівського замку, дорога на авто займе орієнтовно 40 хв.
Знайти ферму корів можна тут: 48.03088760. 22.96528244
Дегустаційні підвали у селищі Королево
Щоб отримати запаморочливі враження про відпочинок місті Виноградів, радимо побувати в винних підвалах села Королево. Вони прокладені під Замковою горою, а довжина їхня становить близько 700 метрів. Зараз їх використовують для витримки вина, яке зберігають в діжках об’ємом від 5000 до 19 000 літрів. А загалом тут може поміститись майже півтора мільйона літрів вина!
Якщо Вам захочеться побувати тут на дегустаційному сеансі, Вас пригостять дев’ятьма сортами вин та двома видами коньяку. Дегустаційні підвали розташовані за 11 км від Виноградова. Доїхати можна приблизно за півгодини.
Адреса: смт Королево, вул. Луначарського, 1.
Телефон для довідок: (050) 372 7520
Житло у Виноградові
Шукаєте де зупинитися у Виноградові? Тут великий вибір готелів на різний смак та гаманець. Зверніть увагу, що хоч місто і невелике, проте житло у Виноградові краще все-таки бронювати заздалегідь. Ось деякі варіанти готелів у Виноградові:
- Готель «Чорна Скеля» у Виноградові» – тут, окрім комфортних номерів, Вас чекають басейн з терасою, зона СПА, велосипедні та піші прогулянки. Мінімальна вартість кімнати в готелі складає 1400 грн. за ніч. Готель «Чорна Скеля» у Виноградові знаходиться на вулиці Чорна Гора, за 15 хвилин ходьби від центру.
- Готель «Виноградів» – це п’ятиповерховий готельний комплекс в центрі міста. У Вашому розпорядженні масажист і косметолог, більярд, фінська сауна, бар, перукарня, стоматологічний кабінет… Ціни тут починаються від 700 грн.
- Готель «JJ». В наявності нічний клуб, сауна та тенісний корт. Середня ціна за стандартний номер на двох – 775 грн. Адреса готелю: Виноградів, вул. Ванарова, 13.
Втім, якщо хочете більше приватності, то житло у Виноградові цілком можна знайти і в приватному секторі.
Санаторії
- Санаторій «Теплиця» у Виноградові. Це бальнеологічний санаторій, що спрямований на лікування шлунково-кишкового тракту, дихальної системи, опорно-рухового апарату, серцево-судинної системи та ендокринної системи. Тут знаходяться бювети з двома мінеральними водами: Олегівською та Кушницькою.
Санаторій «Теплиця» у Виноградові знаходиться на вул. Копанська 265а. Ціни тут починаються від 1100 грн.
- Санаторій «Орлине Гніздо» у Виноградові – тут для Вас пропонують повний пакет послуг, користування басейном, багаторазове харчування, лікування в напрямках комбінованої фізіотерапії, неврології, ортопедії, кардіології, травматології, пульмології. Окрім того, Ви зможете проходити оздоровчі процедури в бюветі з мінеральною водою. Санаторій «Орлине Гніздо» розташований за адресою: Виноградів, урочище Виннички 35. Ціни розпочинається з 720 грн.
Таксі у Виноградові
Незважаючи на невеликі розміри, відпочинок у Виноградові буде зручніший, якщо скористатися службою таксі. Надаємо найбільш популярні варіанти:
- City Taxi: (066) 22-735-22 / (067) 93-777-51;
- Радіо-Таксі: (050) 950-98-00 / (03143) 2-40-40;
- Таксі-Тиса: (050) 917-80-60 / (096) 842-29-29 / (063) 837-95-76;
- Таксі-Севлюш: (03143) 2-47-47;
- JJ-Таксі: (03143) 2-33-00;
- Дешеве Таксі: (068) 078-79-32
Як потрапити у Виноградів?
Поїздом
В місті знаходиться залізнична станція, тому сюди легко добратися залізною дорогою. Наприклад, з Києва до Виноградова Ви зможете доїхати за 15 годин. Зі Львова до Виноградова дорога триватиме 6,5 годин. Також, Ви можете доїхати на потязі до Мукачева чи Ужгорода і там пересісти на приміський поїзд чи автобус до Виноградова.
Автобусом
Місто Виноградів розташовується посеред дороги з Ужгорода та Мукачева до Рахова і Ясіня, тому добратися сюди автобусом не складе проблем. Так, наприклад, дорога з Ужгорода до Виноградова триватиме майже 3 години. Зі Львова теж йде автобус в Виноградів.
Власним транспортом
Найзручніший та найшвидший спосіб подорожувати – це автомобіль. Щоб потрапити у Виноградів прямуйте трасою Київ – Чоп до міста Мукачево. Там слід виїхати на регіональну дорогу Н-09 і рухатись нею в напрямку міста Іршава до селища Сільце. В селі треба з’їхати на дорогу Т0719 й прямувати до села Великі Ком’яти. І тією ж дорогою, що веде село Сільце, Ви доберетеся до Виноградова.