В кожному місті нашої прекрасної Батьківщини є якась особливість, що робить його неповторним. Наша оповідь сьогодні стосуватиметься прекрасної місцини в глибині Закарпаття – Виноградова, який хоч і має назву улюбленого напою прекрасної статі, може похизуватись не тільки цим, а і справжніми середньовічними будівлями. Вмощуйтесь зручніше, в рамках подорожей Карпатами ми вже готові зробити наступну зупинку, що називається палац Перені.
Історія палацу Перені у Виноградові
Своїй історії палац має завдячувати руйнації замку «Канків» в 1557 році, адже після штурму королівських військ він став непридатним для життя монарших осіб. Барон Перені вирішує побудувати палац в місті неподалік від руїн замку, врахувавши попередні прорахунки, аби в разі наступної небезпеки можна було перейти в безпечніше місце. Можна дискутувати багато про що, але Ференц Перені не жалів коштів на зведення нової красивої споруди в південно-західній частині міста.
Спочатку палац Перені у Виноградові був виключно одноповерховим з баштами по бокам і мав вигляд радше замкової споруди. Значна розбудова палацу відбулась в ХVІІ ст., не останню роль у цьому відіграла нова європейська архітектурна епоха бароко. Палац значно розширився у результаті утворення другого поверху. Перший поверх почав користатися під господарчі потреби, а ось на новому розмістились житлові приміщення та велика зала, в якій з’явилась фреска з зображенням Агасфера та цариці Есфірі. Перекриття бічних приміщень першого поверху циліндричне й хрестоподібне, кімнат другого поверху – плоске й у вигляді склепіння. На центральному фасаді з’являється ризаліт (виступ) з випуклим фронтоном (завершенням фасаду будівлі) й гербом баронів Перені на ньому, декоративні решітки на вікнах, фігурні водостоки. Зовнішній вигляд палацу вінчає барочний дах із заломами. Вікна фасадів лише декоровані наличниками.
За часів Радянського Союзу палац Перені у Виноградові використовувалося для районного відділення освіти. У часи Незалежності була проведена реставрація. Станом на сьогодні палац Перені у Виноградові – один із найстаріших у своєму роді і, поза сумнівом, це одна з найпрекрасніших споруд цього типу в Закарпатті, тож сміливо можна вносити його у свій план подорожі Карпатами.
Окремо хотілось би виділити парк, який місцеві називають «маленьким Версалем». В ньому багато екзотичних і рідкісних дерев. Це унікальна пам'ятка садово-паркової культури ХІХ ст. Розквіт впливовості роду Перені припадає на життя барона Зигмунта, адже за його ініціативи територію навколо палацу було розчищено і закладено парк на 12 гектарів. Дерева відбиралися з оригінальних і рідкісних порід, дизайн був розроблений з елементами французького досвіду паркового будівництва, клумбами геометричної форми та спорудою амфітеатру. Також у ті дні між деревами проходили доріжки для кінних і піших прогулянок. У середині ХІХ ст., після смерті графа, через відсутність заможного і впливового власника парк поступово заростає. У 50-их рр. XX ст. парк називають іменем Максима Горького, облаштовують, будують кінотеатр і атракціони. Наприкінці століття старі гойдалки демонтують, а кінотеатр зносять. Нове життя старовинному парку повернули всього кілька років тому силами місцевих небайдужих підприємців. Сьогодні, як і колись, це улюблене місце для тихих прогулянок у затінку могутніх дерев.
Цікаві локації у Виноградові
- Вознесенський костел XIII ст. Колись, окрім духовної місії, виконував оборонне значення, а його дзвіниця слугувала вартовою вежею.
- Монастир Францисканців, відомий з 1516 року.
- Греко-католицька церква міста Виноградів (1796 рік).
- Будівля колишньої синагоги, м. Виноградів (XIX століття).
- Замок Нялаб в селищі Королево. Перша загадка про замок з’явилась в угорських хроніках в 1279 році. Відстань до палацу Перені – приблизно 11 км, ця подорож займе близько 30 хв. на авто.
- Дерев’яний храм у селі Новоселиця, 1669 року. До Виноградова 22 км, приблизно 40 хв на авто.
- Реформатський храм села Шаланки, збудовано римо-католицькою громадою в ХIV ст., є одним із найстаріших в Закарпатті. На території храму відбувся з’їзд повсталих курців під проводом Ференца Ракоці ІІ у 1711 році у визвольній війні проти Габсбургів. Розташовується приблизно в 20 км від Виноградова, на автомобілі зазвичай дорога складає 30 хв.
- Соляний склад, або Соляний дім в селищі Вилок, головна історична споруда XV століття. Сіль була стратегічною сировиною нашого краю стільки ж, скільки тут існувала цивілізація. З копалень Солотвина її везли до Європи возами по дорогах та човнами по норовливій Тисі. «Соляний шлях» охоронявся низкою замків та укріплень, від яких сьогодні лишилися здебільшого руїни. Він знаходиться за 16 км палацу Перені, дорога на авто триватиме 15 хв.
Як доїхати до палацу Перені у Виноградові
Громадським транспортом
Автобусом з Києва, Львова та інших великих міст до Мукачева, Хуста чи Виноградова. Зі Львова до Виноградова ходять потяги «Львів – Ужгород» і «Львів – Солотвино».
Автомобілем
З Києва через Львів, Мукачево, Хуст, Виноградів.