Доволі часто подорожі Карпатами − це втеча від суєти міста на верхівки гір чи до берегів мальовничого озера. Однак цей край не пасе задніх і як місце рекреації, адже тут ваше тіло може вдосталь порелаксувати у цілющих мінеральних ваннах і басейнах. Якщо ваш відпочинок в Карпатах передбачає лікувальні мінеральні води в зручному курорті – ласкаво просимо на Закарпаття. Відоме ще здавна селище Шаян з цілющим джерелом в сьогоденні запрошує в свої обійми відпочивальників та любителів активного відпочинку. Повірте, тут є на що подивитись!
Знаходиться курортне селище за 80 кілометрів від Мукачева, кількість населення складає менше 600 жителів. Про цілющі властивості місцевої води було відомо з найдавніших часів, а письмові згадки про це з’являються із середини XVIII ст. Відомість Шаяну принесло джерело Мармарош. Завдяки ньому в 1818 р. було відкрито купальню «Замкова купіль», що базувалась на вуглекислих гідрокарбонатних залізистих мінеральних водах, які дотепер використовуються в рекреаційних цілях.
Лікування та відпочинок на курорті «Шаян»
Перш за все варто наголосити, що вода з Шаянського джерела використовується і для пиття, і для водних процедур. Варто також додати, що мінеральні води курорту «Шаян» смачні, прозорі та дещо солонуваті. За своїми хімічними показниками вона не поступається таким відомим водам як «Єсентуки» та «Боржомі». Якщо бути більш конкретним, то профілюючими напрямками лікування мінеральними водами Шаяну виступають:
- гастрити
- панкреатити
- холецистити
- патології печінки
- цукровий діабет 2-го типу
- інтоксикації
- отруєння
- розлади нервової системи
- ожиріння
- порушення обміну речовин,
- різні шлункові та кишкові захворювання тощо
Спектр доволі широкий, а тому корисний ефект забезпечений. Серед водних процедур на курорті «Шаян» використовують мінеральні та гідромасажні ванни, висхідний і циркулярний душі, магнітотерапія, відвідування соляних печер, інгаляції тощо.
Природа краю сприяє тому, щоб відпочинок в Карпатах був якнайбільш комфортний. Зокрема, курорт оточений горами з усіх сторін окрім Сходу, а тому вітрів тут мінімум. Якщо додати до цього велику кількість лісів, отримаємо відповідь, чому це місце набуло популярності.
Інфраструктура тут розвивається під потреби відпочивальників. Наразі на курорті «Шаян» є чотири санаторії, кілька десятків готелів, баз відпочинку тощо. Значною популярністю також користується комплекс котеджів в с. Шаян «Червона рута».
Якщо ви полюбляєте більш активний відпочинок в Карпатах, то тут вам запропонують екскурсії «зеленими тропами», а взимку катання на лижах − наявний 300-метровий бугельний підйомник. При бажанні можна домовитись про рафтинг по Тисі, прогулянці на конях, походи в гори з екскурсоводом чи катання на квадроциклах. Було би бажання та гарна погода.
Що подивитись біля курорту «Шаян»?
Одна мінеральна вода – добре, а дві – ще краще. Якщо хочете урізноманітнити хімічний склад мінеральної води для процедур, можна звернути увагу на селище Велятино, що приблизно в 12 км від санаторію Шаян. Саме тут розміщений термальний курорт «Теплі Води».
Доповнити бальнеологічне лікування можна відвідинами с. Солотвино. З Шаяну 3 рази в день відправляються маршрутні таксі, до нього відстань приблизно 45 км.
Подорожі Карпатами – це постійні знайомства з місцевими легендами. За однією з них, в Хустському замку, що знаходиться всього в 9 км від Шаян, колись жив лицар Драго. Його сина звали Влад, а пізніше він став відомий під іменем Цепеш (ймовірно, той самий граф Дракула).
Неподалік курорту Шаян також знайдуться кілька локацій, що ближче познайомлять вас із природою Карпат – це славнозвісна Долина нарцисів (23 км), ферма страусів у Хусті (24 км) та оленяча ферма (~30 км).
Як дістатись до курорту «Шаян»
Громадським транспортом
Потягом з великих міст можна доїхати до Ужгорода або Мукачева, звідти прямують рейсові автобуси до рекреаційного курорту Шаян.
Автомобілем
Трасою зі столиці прямуйте через Львів до Мукачева, звідти поверніть до Хуста. В селищі Буштино повернути за вказівником селища Вишково, в кінці селища повернути ліворуч за вказівником санаторіїв села Шаян.