Коли ми чуємо вислів «блакитна лагуна» ‒ наш розум одразу малює картину райського куточка на березі моря десь на Багамських островах. Але мало хто знає, що в Карпатах також є Блакитна лагуна, і навіть не одна. Українські Карпати, попри великий наплив туристів, ховають ще багато цікавого та незвіданого.
Блакитна лагуна Закарпаття знаходиться на відстані 8-ми кілометрів від села Чорноголова Ужгородського району. Раніше про лагуну Карпат знали тільки місцеві жителі, однак, не так давно працівники великоберезнянського лісгоспу проклали сюди туристичний маршрут. Довжина маршруту складає 7 кілометрів, 2 з них потрібно йти пішки, тому для комфорту туристів на шляху були споруджені місця відпочинку, вздовж стежок поставлені поручні, а біля самої лагуни обладнаний безпечний спуск.
Коли Ви сюди потрапите, Блакитна лагуна Закарпаття полонить Ваш погляд. Перед Вами відкриється неймовірний пейзаж: блакитне плесо прозорої, бірюзового кольору води, куди водоспадом впадає річка Люта. І все це чудо природи заховане між скель і старовинних лісів. Глибина заплави сягає 3 метрів. Тут водиться багато риби, яка вистрибує з води просто до Вас в руки. Якщо пройти далі за течією річки, можна натрапити на ще декілька схожих заплав. Вони менші та не такі красиві, але їх теж варто побачити.
В минулому, коли Закарпаття входило до складу Австро-Угорщини, тут було створено мережу вузькоколійної залізниці. Залишки однієї з таких колій до сьогодні лежать поруч з Блакитною лагуною. А ще там можна побачити тунель для потяга, що пробитий в скелі. До 1974 року цим шляхом транспортували ліс на пилорами та заводи.
Лагуна Карпат манить скупатися в ній, однак вода сюди тече гірською річкою Лютою, тому не встигає нагрітися. Навіть під час жаркого серпня вода прохолодна, через це жителі села Чорноголова закликають туристів бути обережними під час купання.
Маршрут до Блакитної лагуни
Дорога до заплави Блакитна лагуна Карпат розпочинається з села Чорноголова, від шлагбаума на краю села. Далі потрібно перетнути річку Люту по дерев’яному мості. На березі за мостом розташовані альтанки для відпочинку, минувши їх потрібно повернути праворуч на дорогу. Після цього треба прямувати стежкою через заповідник. Дорогу до Блакитної лагуни покажуть інформаційні вказівники.
Що цікавого подивитись поруч?
- Гора Красія, висота її становить 1036 метрів. Знаходиться біля села Вишка цього ж району. Тут є найдовший в Україні гірськолижний спуск – 3500 метрів.
- Туристичний притулок Явірник, що розташований поруч з селами Руський Мочар і Великий Березний на хребті Явірник. Гірський притулок може прийняти одразу 23 туристів. Тут достатньо місця для встановлення наметів, альтанок, столів та мангалів.
- Хата-музей Лемківська садиба – районний етнографічний музей, який знаходиться в селі Зарічово. Тут представлено звичний для лемківського житла початку XX століття побут.
Як доїхати?
Громадський транспорт
Щоб доїхати до села Чорноголова, необхідно спершу добратися до найближчого великого міста – Ужгорода. Сюди йдуть поїзди та рейсові автобуси з усіх регіонів України. А звідти можна скористатися послугами місцевих автоперевізників. Вони їздять в будні дні. До села Чорноголова курсують автобуси з автостанції Ужгород-2. В іншому випадку варто добиратись автостопом.
Автомобілем
Добратися до Лагуни на авто теж не складно. Потрібно рухатись трасою Ужгород – Львів з Ужгорода в напрямку Березного до села Дубриничі. В Дубриничах біля переїзду поверніть праворуч в напрямку села Чорноголова і прямуйте аж до шлагбаума в кінці села.