Живильна природа Карпат дарує нам здоров’я, душевний баланс та незабутні враження. Особливо корисними є карпатські води. І неважливо, будете Ви пити цю воду чи купатися в ній, її позитивний вплив відчуватиметься в будь-якому випадку. Хоча не буде значним перебільшенням сказати, що навіть спостерігання за водою здатне заспокоїти та позитивно вплинути на нервову систему. Карпатські водоспади якнайкраще справляться з цим завданням.
В невеликому селі Лушмори знаходиться оригінальна пам’ятка природи – лушморські водоспади. Їх тут чимало, але найвідоміші з них ‒ це водоспади Давір, Буркач, Соловей, Переступень та Крутило. Найвищим серед них є водоспад Давір, його висота може сягати шести метрів. Могутня сила води наче магнітом притягує сюди людей (хоча не настільки, щоб відчувати дискомфорт від сотень туристів). Тут відновлюється рівновага між внутрішнім світом людини та природою, час біжить не настільки швидко.
Переступень - один із Лумшорських водоспадів
Окремої уваги заслуговує водоспад Переступень, що розташований поряд з селом Лушмори. Його води спадають по кількох каскадах висотою в метр. Свою назву водоспад отримав через те, що він тече так, наче легенько переступає порогами. Його кришталева гірська вода заворожує погляд і очищає думки. Водоспад Переступень припав до душі багатьом туристам, а окрім ефектних фото, відпочинок тут створить Вам гарний настрій на декілька днів. На березі, поряд з водоспадом, обладнано місце для відпочинку та альтанка. Тож Ви можете зупинитись тут перекусити і набратися сил, щоб продовжити подорожі Карпатами, досліджуючи маршрути до інших водоспадів.
Побачивши Переступень та інші лумшорські водоспади, можна помилуватись ще однією гідрологічною пам’яткою неподалік. Мова йде про водоспад Воєводин, який утворився на однойменній річці біля села Тур’я Поляна. Він значно більший за будь-який із лумшорських водоспадів, адже вода тут спадає двома потоками з висоти 24 метри, а найвищий каскад має висоту близько 6 метрів! Мимоволі захочеться відвідати якнайбільше карпатським водоспадів і скласти свій «топ».
Чани в Лумшорах
Побувати в Лумшорах і не спробувати цілющу воду чанів – значить позбавити себе чималої долі відпочинку та втратити хорошу можливість спробувати дещо нове. Чани в Лумшорах стають дедалі популярнішими як через свої корисні властивості, так і просто через приємні відчуття. Процедура цього особливого карпатського відпочинку наступна. Спочатку чани з водою розігрівають на відкритому вогні до температури 36 градусів або трохи вище. Відвідувачі занурюються в розігріту мінеральну воду, що наповнена пахощами карпатських трав, і відпочивають. Коли температура води у чані досягне 42 градусів, гості швиденько вилазять і одразу пірнають в прохолодну річку Туричку, що тече прямо біля чанів. Така процедура тонізує організм, загартовує його, а Ви відчуваєте прилив сил.
Лікувальний ефект лумшорських чанів вже неодноразово доводився. Чани в Лушморах наповнюються мінеральною водою, яка збагачена сірководнем, що підсилює відновлення організму, стимулює приплив крові до шкіри та органів, стабілізує кров’яний тиск. Дослідники стверджують, що після плескання в чанах покращується психічне та фізичне здоров’я. Таке «варіння» в чані також рекомендовано як засіб від безсоння.
Маршрут на водоспад Переступень
Прибувши у село Лумшори, можна починати пошуки водограю. Щоб побачити водоспад Переступень, Ваш маршрут пролягатиме через головну вулицю села вздовж річки. Рухатись слід проти течії. Дорога простягнеться приблизно на два кілометри. Першим на шляху Вам трапиться водоспад Буркач, далі буде водоспад Соловей, а пройшовши ще трохи ‒ натрапите на водоспад Давір. Четвертим на Вашому шляху буде водоспад Переступень.
Що цікавого подивитись поруч?
- Сосна «Грізлі-гігант» ‒ сосна, яка росте в селі Тур’ї Ремета, біля підніжжя гори Магорич. Дерево має висоту 52 метри, в діаметрі 2 метри, а окружність стовбура становить понад 4 метри.
- Хата-музей «Лемківська садиба», що розташована в селі Зарічово Ужгородського району. Створений музей в 1985 році, тут представлені автентичні речі життя і побуду лемків.
- Водоспад Воєводин – також знаходиться біля села Тур’я Поляна. Гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення. Висота водоспаду складає 24 метри.
Як доїхати?
Громадським транспортом
До села Лушмори Ви можете їхати через Ужгород або Львів. З Ужгорода до Перечина курсує потяг 114 Чоп – Київ. Він щоденно відправляється з ужгородського вокзалу о 19:23. До Перечина Ви прибудете о 19:46. Звідти до Лушмор курсують рейсові автобуси.
Зі Львова до Перечина також можна доїхати потягом 113 Київ – Чоп, який кожного дня відправляється з львівського вокзалу о 2:42. Прибуття в Перечин о 8: 08. Далі до села Лушмори Вас довезе рейсовий автобус.
Автомобілем
Якщо Ви подорожуєте власним транспортом, до Лушмор краще їхати трасою Київ – Чоп – Львів (Е-50/М-06). Доїхавши до міста Свалява, поверніть в сторону Поляни. Далі рухайтесь згідно з вказівником до Перечина, а звідти ‒ до знаку «Тур’я Ремета». Тоді за мостом поверніть ліворуч і рухайтесь до села Лушмори.