Прихід весни завжди асоціюється в нас з красою, ніжністю та початком нового життя. Зазвичай, як тільки з гір сходить сніг, карпатські полонини вистилаються квітами. Особливо ж мальовничо виглядають фіолетові килими шафрану. Багато хто називає їх крокусами (запозичена латинська назва). Цвітуть вони недовго, але пречудово, тому впіймати їх оком (чи об’єктивом фотоапарату) просто необхідно! Тож спробуємо розібратись, де і коли цвітуть крокуси в Карпатах.
Чим особливий Шафран Гейфеля?
Хоча на світі існує чимало видів крокусів, той, що росте в Карпатах, називається Шафран Гейфеля. Зверніть увагу, що місцеві гуцули також можуть називати його «бриндуші». З цими квітами пов’язано кілька цікавинок:
- Цей вид крокусів відноситься до ефемероїдів. Цвітуть вони недовго, зазвичай перед тим як з’являються інші квіти Карпат, тобто поки немає конкуренції за сонячне світло.
- Батьківщиною крокусів вважається Мала Азія, Ближній Схід та Індія. Сьогодні ж найчастіше зустрічаються крокуси в Карпатах та на Балканах.
- В перекладі з грецької «крокус» означає волокно або нитку. Греки також вважали цю квітку символом щастя.
- Ще одна назва шафрана Гейфеля – квітка Місяця. Справа в тому, що розвиток цієї квітки дуже залежить від місячних фаз.
- Крокуси в Карпатах суворо заборонено збирати, топтати чи викопувати. Річ в тім, що шафран Гейфеля занесений до Червоної книги України. Причина цього, як не дивно – у занепаді полонинського господарства. Якщо полонину не чіпати кілька років, то інші квіти Карпат просто не дають крокусам місця під сонцем.
Коли цвітуть крокуси в Карпатах?
Пам’ятаємо, що весна в Карпатах – явище далеко не календарне. І якщо рік тому сніги з гір зійшли в квітні, далеко не факт, що так буде і цього року. Щоб нарешті побачити чудове фіолетове полотно крокусів, слід дочекатись поки сніг на полонинах зійде, а земля добряче прогріється. Звичайно, що на полонинах крокуси з’являються раніше, ніж на вершинах гір.
Здебільшого, цілі долини крокусів можна зустріти на початку чи в середині травня. Тоді їх популяція буде максимальною. Але оскільки в горах багато снігу, варто слідкувати за погодою. Чудовим варіантом будуть онлайн-камери.
Як показує практика, найпізніше шафран в Карпатах цвіте на Свидовці, адже це найвищий і найпівнічніший хребет.
Де ж шукати крокуси в Карпатах?
Долина крокусів у Колочаві
Одне з найпопулярніших місць, аби вдосталь налюбуватись на крокуси в Карпатах. Скансен (музей під відкритим небом) «Старе село» в Колочаві є чи не найдоступнішим варіантом, адже тут не треба підійматись високо в гори. Шафран Гейфеля тут росте у величезній кількості та пильно доглядається. Відвідати цю долину крокусів в Закарпатті варто ще й через сам музей «Старе село», де дбайливо відтворено колорит минувшини.
Якщо ви вирушаєте на пошуки шафрану в Карпатах – радимо зателефонувати та розпитати про крокуси в екскурсійної служби Колочави: (067) 238-09-85 / (093) 238-09-85. А заодно і домовитесь про захопливу екскурсію музеями.
Дендропарк «Березинка»
Своєрідну долину крокусів можна знайти всього в кількох кілометрах від Мукачева. Дендропарк «Березинка» знаходиться між Верхнім Коропцем та селом Березинка, треба виїхати з Мукачева та рухатись в напрямку Рахова. Цей дендропарк на Закарпатті відомий тим, що тут зосереджено більше 300 видів рослин. Тут зустрічаються не тільки квіти Карпат, а й чимало екзотики, наприклад, тюльпанове дерево, японська криптомерія та навіть гімалайський кедр. Чудове місце для того щоб вибратись із сім’єю, побродити серед первісної природи та відпочити від шумного і задимленого міста.
Щоб даремно не ганяти машину, уточнити чи вже цвіте шафран на Закарпатті можна по телефону. Дендропарк «Березинка»: (03131) 3-13-45.
Драгобрат та Свидовець
Якщо ви шукаєте шафран Гейфеля на Закарпатті та не проти поєднати це з гірськими походами, то ця відома гора до ваших послуг. Хоча гора Драгобрат здебільшого відома через однойменний гірськолижний курорт, навесні це місце теж знайде чим порадувати мандрівників. Візьміть до уваги, що крокуси на Драгобраті зазвичай розцвітають доволі пізно. На офіційному сайті курорту можна знайти веб-камери, що спостерігають за горами Жандарм та Близнця. Якщо бачите на них сніг – значить шукати Шафран Гейфеля на Драгобраті поки ранувато.
Чорногірський Хребет
Знайти шафран в Карпатах можна навіть в середині травня. Це стосується високих гір (а цю гору точно можна віднести до цієї категорії), де сніги тануть дещо пізніше. Гора Піп Іван Чорногірський – ще одне місце, де чудові краєвиди доповнюються ковтком адреналіну та мальовничими фіолетовими пейзажами квітів. За насиченістю шафранами це місце не посперечається з долиною крокусів у Колочаві… але людей тут точно буде менше.
Гора Кукул (1539 м)
Знаходиться трохи на північ від масиву Чорногора. Хто сказав, що пошук шафрана Гейфеля в Карпатах не можна поєднати зі ще одним гірським маршрутом? Ще й як можна! Навіть треба. Також можна глянути на старе кладовище німецьких солдатів часів Першої світової війни та залишки угорської батареї. Про маршрут до Кукула можна дізнатись за посиланням.
Гора Кострич (1586 м) та однойменний хребет
Перевага цієї місцини в тому, що хребет розташовується паралельно до Чорногори та відкриває чудові краєвиди. Ніжно-фіолетові квіти Карпат тут здебільшого розташовуються на південних схилах.
Хребет Кострич можна відвідати в рамках кількох маршрутів. Наведемо коротенькі приклади кількох з них.
- Починаємо рух з села Кривопілля, рухаємось через Кривопільський перевал та виходимо на гору Кострич. Маршрут доволі простий і складає трохи більше 16 км.
- Піти полюбуватись на шафран Гейфеля на хребеті Кострич можна також маршрутом з села Бистрець. На маршруті також можна оглянути вершини Явірник, Ружа, Важковата, а також полонинську сироварню. Загалом маршрут з Бистреця і назад займе близько 13,5 км (або 10 годин часу).
Гора Хомяк (1542 м)
Крокуси в Карпатах можна шукати і в Горганах. Однак, до певних мінусів можна віднести те, що доведеться трохи подертися через цекоти та ґреготи. Детальніше про гору Хом'як дізнавайтесь за посиланням.
Які ще квіти Карпат притягують мандрівників?
Якщо не вдалось підібрати час – не хвилюйтесь. Карпати вміють здивувати мальовничістю. Гори та полонини будуть раді потішити око дикими орхідеями та едельвейсами. Хоча, Карпати відомі ще кількома «культовими» локаціями.
Долина нарцисів поблизу міста Хуст
Селище Кірше, що за 6 км від Хуста, може похизуватись пречудовою галявиною, заповненою цими чудовими квітами. На відміну від схожих долин нарцисів в Альпах чи на Балканах, вона розташована не на високогір’ї, а тому більш доступна для мандрівників. Долина нарцисів зазвичай максимально розцвітає на середину травня, але все залежить від погоди. Детальніше про Долину Нарцисів читайте тут.
Лавандова гора поблизу Перечина
Конкурент долині крокусів та долині нарцисів за мальовничістю, але ж чим більше різноманіття, тим краще. Цілих 7 гектарів лаванди вузьколистої та 1 гектар троянди дамаської подарує як естетичне задоволення, так і цілий набір чудових фото. Детальніше про лавандову гору читайте тут.
Рододендрон (Червона рута)
Цей рідкісний вид (рододендрон карпатський) занесений до Червоної книги України. На пошуки гарних фото рододендрону у Карпатах відправляються на Чорногірський та Мармароський хребти, а також місцями у Ґоргани та на Свидовець. Зазвичай пік цвітіння карпатського рододендрону – це червень, втім погода в Карпатах часто буває примхливою.