Історія Закарпаття насичена середньовічною романтикою та різноманіттям культур. Край встиг побувати в складі Угорського королівства та Першої Чехословацької республіки, сюди неодноразово навідувались імператори, тут проживали трансільванські магнати, а разом з цим в горах надійно оберігали свою культуру гуцули. Суміш різних культур та звичаїв, багатої історії, смачного вина, величних замків та легенд – це те, що робить відпочинок на Закарпатті особливим. Сьогодні ми поговоримо про 10 замків та палаців Закарпаття, які вартують відвідин. А деякі з них – і не раз!
Послідовність замків зумовлена їх цікавістю та зручністю добирання, а тому є вельми суб’єктивною ;)
Ужгородський замок
Місто Ужгород щороку збільшує кількість своїх поціновувачів. Когось вабить сюди особлива чеська архітектура, когось – колоритна закарпатська їжа, когось – славетне закарпатське вино… але дороги більшості відвідувачів міста так чи інакше проходять повз Ужгородський замок.
Перша версія замку, дерев’яний форт, був побудований ще в X ст. Тоді тут розташовувалась резиденція князя Лаборця. З часом замок розбудовувався, за допомогою італійських майстрів перетворився на міцну кам’яну фортецю, обріс захисними вежами, ровом та… легендами про Білу діву – дочку графа Другета, яка за своє кохання до ворога була живцем замурована в одну із стін замку (може це і є секрет міцності мурів?).
Сьогодні Ужгородський замок – це чудова нагода не тільки побачити справжню середньовічну фортецю, але і дізнатись чимало цікавого завдяки експозиціям в залах. Серед іншого – предмети народного вжитку, антикварні меблі, колекції прикрас та цінних монет, холодна та вогнепальна зброї різних періодів історії, а також моторошні підземелля.
Ужгородський замок рекомендується для відвідування одним із перших. Він і добре зберігся, і дістатись до нього легко, і саме місто Ужгород може стати чудовою відправною точкою для детальнішого знайомства з Карпатами.
Особливості:
- розташовується в самому центрі Ужгорода;
- один із найбільш збережених замків Закарпаття;
- багато цікавинок у експозиційних залах;
- колоритний ресторан «Ужгородський замок», в якому можна скуштувати закарпатську кухню.
Мукачівський замок «Паланок»
Вічний суперник Ужгородського замку та одна з найбільш відомих туристичних візитівок Закарпаття. Це чи не найбільш збережений замок на Закарпатті, в якому проводять екскурсії, різноманітні майстер-класи та виставляють експозиції.
Мукачівський замок Паланок збудували на горі вулканічного походження на висоті 188 м над рівнем моря приблизно в XI ст. Кожна правляча тут династія додавала до замку щось нове, аж поки Паланок не перетворився на потужну фортецю з 3 рівнями укріплень та площею майже в 14 тис. м2.
Тут проходили пишні церемонії, гарячі облоги (найбільш відома – під керівництвом княгині Ілони Зріні), а в XVIII–XIX ст. Мукачівський замок Паланок слугував політичною в’язницею у Священній Римській та Австрійській імперіях.
На території замку працюють кілька музеїв (історичний, старовинних листівок та побуту), екуменічна церква та каземати з тортурами (виключно в екскурсійних цілях, ми вас завіряємо).
Окрім прогулянок по мурам та оглядин експозицій, відвідувачі замку люблять влаштовувати фотосесії біля місцевих пам’ятників, дегустувати закарпатські вина та навіть… одружуватись! Проте, спішимо заспокоїти багатьох хлопців, що урочисте вінчання у замку – задоволення не з дешевих.
Особливості:
- чудовий краєвид на Мукачево та околиці;
- один із найбільш збережених замків Закарпаття;
- багато експонатів побуту минувшини, прикрас та монет;
- тематичні екскурсії та можливість одружитися в середньовічному замку ;)
Палац Шенборнів
Ця споруда суттєво відрізняється від інших замків та палаців Закарпаття. А тому згадаємо її наступною.
По-перше, палац Шенборнів був зведений значно пізніше, це зразок неоромантичної архітектури кінця XIX ст.
По-друге, архітектура палацу має незвичний астрологічний принцип. Зокрема, тут 365 вікон – як днів у році. Всього в палаці нараховується 52 кімнати – скільки і тижнів у році. А вгадайте, скільки тут входів? Правильно, 12 – як і місяців в році.
По-третє, палац Шенборнів оточений величним парком, в якому ростуть рідкісні для цього регіону дерева, наприклад, сакура, канадські ялини, рожеві буки тощо.
Ну і по-четверте, сьогодні палац Шенборнів – це не тільки гарна місцина, в якій можна познайомитись з історією. Це ще й відомий санаторій «Карпати», де лікуються захворювання серцево-судинної, нервової та травної систем. Мальовничі краєвиди та чисте повітря поєднується з мінеральною водою та лікувальною практикою, що в поєднанні точно здатне позитивно вплинути на ваше здоров’я.
Особливості:
- мальовничі краєвиди та чудовий парк;
- незвичний архітектурний ансамбль за астрономічним принципом;
- легко дістатись;
- комфортний санаторій з багатьма сервісами.
Чинадіївський замок (Сент-Міклош)
Замок Святого Миколая (саме так з угорської перекладається «Сент-Міклош») був збудований орієнтовно у XV ст. бароном Імре Переньї. Колись Чинадіївський замок мав товсті стіни, вежі, потужні рови та вали, а тому був чудовим місцем для захисту як місцевого населення, так і торгівельних шляхів.
З часом роль замку дещо змінилась. Споруда почала втрачати своє оборонне значення в другій половині XVII ст., а під час Другої світової війни стараннями окупантів і зовсім була перетворена на катівню. Сьогодні ж замок Сент-Міклош – це місце знайомства з експонатами скіфської та кельтської культур, а також романтикою середньовіччя.
Зали будівлі непогано збереглися, а про реконструкцію дбають сьогоднішні власники Чинадіївського замку. Тут можна наблизитися до розуміння середньовічного побуту… та шукати собі чоловіка. Замок Сент-Міклош відіграв не останню роль у історії палкого кохання княгині Ілони Зріні та Імре Текелі. А тому, за переказами, якщо незаміжня дівчина зайде у спальню княгині і через вікно попросить знайти їй чоловіка, то невдовзі бажання збудеться. Не обходить романтикою це місце і тих, хто вже знайшов собі пару – їм потрібно торкнутися стін замку і просити, щоб їх почуття жили вічно.
Вишенькою на цьому середньовічному торті буде добре знаний і поза межами України фестиваль середньовічної культури «Срібний Татош». Музика, танці, фаєр-шоу і, звісно ж, бої у лицарських обладунках мало кого зможуть залишити байдужими.
Особливості:
- цікаві екскурсії від господарів замку;
- місце романтики, де можна укласти шлюб;
- тут проводиться середньовічний фестиваль «Срібний Татош»;
- розташований близько Мукачева, тому легко поєднати з іншими туристичними локаціями.
Невицький замок
На 125-метровій горі вулканічного походження розташувався наш наступний середньовічний гість. Невицький замок знаходиться в селі Невицьке, в 15 км від центра Ужгорода. Замок був зведений в XII–XIII ст. і відтоді був надійним охоронцем від різного роду нападників.
Невицький замок відомий своїми легендами та загадками. Одна з них розповідає про Поган-Діву – правительку, що через свою жорстокість та бажання вічно зберегти молодість приймала ванни з крові дівиць. Деякі джерела вказують, що прообразом цього персонажу була угорська графиня Єлизавета Баторі.
В дворі замку також розташовувався колодязь, що сягав 4,5 км в глибину. Ймовірно, саме через нього йшли таємні ходи із замку. Куди саме вони вели? Чи збереглися? Це ще ті загадки.
Сьогодні ж Невицький замок – це мальовничі руїни, які все одно притягують відвідувачів.
Особливості:
- чудовий краєвид на Ужанську долину;
- розташований неподалік Ужгорода, до нього легко дістатись;
- містичне місце, що було центром випуску «Слідство ведуть екстрасенси»;
Середнянський замок
Комусь може здатись, що замки Закарпаття всі схожі один на одного. Проте, кожен має якусь родзинку. Особливістю Середнянського замку є те, що, ймовірно, це був чи не найвіддаленіший у Європі замок тамплієрів! Та і взагалі єдиний замок тамплієрів на території України, якщо вже на те пішло.
Відомо, що орден тамплієрів мав багато замків по всій Європі, але що ж могло занести військово-чернечий орден на територію Закарпаття? Найбільш вірогідними видаються 2 причини: потреба у християнізації місцевого населення та сіль, яка колись вважалась «білим золотом» Європи і мала неабияку цінність.
Донжон (головна вежа) Середнянського замку найбільш ймовірно був зведений в XI–XIII ст. Від самого свого заснування ця споруда не була житлом чи «дачею» якогось графа чи барона, тому і розмірами вона значно поступається іншим замкам Закарпаття.
Середнянський замок також має свої легенди. Найголовніша – про скарби тамплієрів, які цей орден не встиг вивезти із замку після того, як вони попали в опалу королів і були оголошені поза законом.
Окрім споглядання мальовничих руїн, тут можна тісніше познайомитись із гастрономічними особливостями Закарпаття. Річ в тім, що Середнє – один із найстаріших центрів виноробства на Закарпатті, а тому у винних підвалах Середнянського замку можна продегустувати 7 видів місцевих вин та прикупити собі автентичні сувеніри.
Особливості:
- чи не єдиний замок тамплієрів в Україні (дискусійно);
- розташований на півдороги між Ужгородом та Мукачевом;
- можливість продегустувати закарпатські вина.
Хустський замок
Наш наступний замок в Закарпатті знаходиться на висоті 174 метрів над рівнем моря, тож з його веж можна було добре розгледіти всю долину і вчасно помітити наближення ворога. Сьогодні ж чудовий оглядовий пункт, але вже для мирних туристичних цілей.
Хустський замок був зведений приблизно в XII ст. Серед істориків немає одностайності щодо його першого власника. Дехто вказує на угорського короля, інші – на відомого воєводу Хуста, а треті – на орден Німецьких лицарів, яких король запросив для охорони регіону. На деякий час ці землі контролювались Галицько-Волинським королівством, але з XIV ст. Хустський замок та прилеглі території знову (і тепер вже надовго) потрапляють під контроль Угорської корони.
Що цікаво, з цього часу Хустський замок неодноразово змінював власників. За деякими свідченнями, одним із них був лицар на ім’я Драго. Проте, більш цікавим для нас є його син Влад, що відомий під іменем Цепеш. Тобто є припущення, що Хустським замком певний час володів Граф Дракула…
В подальшому замок поступово зазнавав руйнації. Спочатку наприкінці XVII ст., під час шумної гулянки місцевого гарнізону, стався вибух пороху в одній із веж. Скоріш за все, через сп’янілу недбалість. Трохи більше як за півстоліття внаслідок потужного буревію та трьох ударів блискавки Хустський замок знов зазнав ушкоджень. А із зменшенням його стратегічної важливості остаточної руйнації споруда зазнала завдяки місцевим жителям, які розібрали мури задля побудови церкви та інших будівель. До речі, якщо добре роздивитись в хустській церкві, то можна навіть знайти згадки про це на деяких каменях.
Особливості:
- гарні краєвиди на Хуст та околиці;
- містичні легенди, а можливий власник замку – граф Дракула;
- неподалік розташовано чимало цікавих місць для знайомства з природою Карпат (Оленяча ферма, Буйволина ферма, Долина нарцисів тощо).
Виноградівський замок «Канків»
Першу фортифікаційну споруду в Севлюші (колишня назва міста Виноградів) звели ще в XI ст. Проте повноцінний дерев’яний замок-фортецю був побудований наприкінці XIV ст. Виноградівський замок «Канків» був втягнутий у феодальні чвари та витримав чимало облог, але непоправної шкоди йому завдало повстання проти короля у 1557 р. А далі замок поступово руйнував час та місцеві жителі, які вирішили використати його як джерело будівельних матеріалів.
Сьогодні від колись потужної фортеці залишились тільки 2 фрагменти, що з усіх сторін оточені присадибними ділянками та виноградниками. Об’єктивно, Виноградівський замок «Канків» – один із найменш збережених замків Закарпаття, який не може дуже здивувати потужною фортифікацією. Проте, місцеві краєвиди та кілька цікавинок поблизу можуть частково це виправити.
Особливості:
- непогані краєвиди навколо;
- Виноградівський замок сам по собі майже не зберігся, але доволі близько знаходяться й інші замки роду Перені.
Палац Перені у Виноградові
Ця споруда тісно пов’язана з попередньою, адже її було побудовано в XVI ст. на заміну зруйнованого Виноградівського замку «Канків». Тут ви не знайдете потужних мурів та високих оборонних веж, оскільки палац Перені мав виконувати функцію затишної домівки та резиденції. Масивна двоповерхова будівля в стилі бароко сподобається любителям старовини та тим, хто хоче більше дізнатись про історію краю. Окремо сюди їхати сенсу мало, але якщо поєднати з відвідуванням інших цікавих локацій поблизу – саме то.
Палац Перені зазнав значної розбудови у XVII ст., не в останню чергу через поширення культури бароко. Згодом він дещо занепав, а за часів радянської влади – і взагалі використовувався як освітній заклад. Реставрація палацу відбулась вже після здобуття Україною незалежності.
Особливою частиною палацового ансамблю був парк, який місцеві назвали «маленьким Версалем». На площі в 12 га знаходилось чимало зразків екзотичних та рідкісних дерев з різних куточків світу.
Особливості:
- гарний зразок барокової архітектури;
- маршрут повз палац можна поєднати з відвідинами інших місць поблизу.
Королівський замок «Нялаб»
Ще в IX–X ст. на цьому місці розташовувалось слов’янське поселення, а перша письмова згадка про повноцінний замок датується кінцем XIII ст. На старих картах зустрічається ще й назва Кірагаза («Királyháza») – це колишня угорська назва селища Королево.
Замок у Королево був перш за все резиденцією угорського монарха під час полювань (ці землі були багаті на дичину). Разом з тим, як і багато інших замків Закарпаття, замок «Нялаб» «працював» митником, оскільки через Закарпаття перевозили значні обсяги солі до центральних регіонів Угорщини.
В XVI ст. замок «Нялаб» був переданий родині Перені, тій самій, що володіла Хустським та Виноградівським замками. Втім, феодальні чвари та недовіра короля до своїх підданих призвела до того, що замок у 1672 р. був підірваний. Ну а далі справу по остаточному знищенню фортифікації взяли на себе природа, час та місцеві «активісти».
На жаль, станом на сьогодні замок «Нялаб» у Королеве – руїни, що є тільки блідою тінню його колишньої величі.
Особливості:
- в селищі Королево знайдена найдавніша стоянка первісних людей в Україні;
- поруч замка «Нялаб» луги, пагорби та річка – гарна місцина для відпочинку на природі.
Сподіваємось, ви знайдете в своїй подорожі Карпатами саме те, чого шукали, а сама поїздка надовго закарбується у вас в пам’яті!