Гошівський монастир – це чудотворне, духовне місце, яке розташоване у Долинському районі Івано-Франківської області. Храм був побудований ще у XVI столітті й утворився на основі греко-католицького Преображення Господнього, який височіє на Ясній горі в селі Гошів, та й досі залишається одним із найпопулярніших в Україні паломницьких місць. Саме цей монастир вважають одним із найвеличніших релігійних та історико-архітектурних святинь Західної України.
Історія Гошівського монастиря
Історія виникнення Гошівського монастиря – це досі не розгадана таємниця історії. Час поселення кількох ченців-пустельників в урочищі Чорний Ділок, яке було першим місцеперебуванням обителі, точно встановити ні один археолог та історик досі не може. Однак, усі опираються на першу згадку про монастир, яка датується 1464 роком.
Але можливо, що монастир, як місце поселення кількох ченців-пустельників, міг існувати значно раніше.
Завдячуючи цим ченцям, тут у 1570 році вже з’явилися дерев’яна церква й обитель, на основі яких й утворився сучасний Гошів. Однак, під час татарських набігів цю церкву спалили, а усіх монахів убили. Через деякий час за відновлення святині взявся місцевий землевласник, однак і тут храму не вдалось довго простояти. На жаль, храм було спалено. Щоб відновити церкву, потрібні були дуже великі гроші. А меценат, який допоміг минулого разу полагодити храм, на той час вже помер. Яке ж диво сталось, що зараз ми можемо на власні очі побачити такий прекрасний монастир?
За легендою, ігумену Йосафату Ленчевичу явилася Матір Божа, яка допомогла порадою та додала сил у відбудові храму. І вже у 1772 закінчились ремонтні роботи, а згодом ще й збудували поруч більший і надійніший кам’яний храм. Саме цю церкву, збудовану у 1842 році, ви можете побачити у місті Гошів. Сам монастир на 16 келій (окремі кімнати в монастирі) було збудовано трохи раніше – 1833 року, за проєктом відомого архітектора Мозера.
Все було добре, поки не прийшла радянська влада, і для Гошівського монастиря настали складні часи. У 1950 році монастир закрили, а всіх місцевих ченців було заарештовано. У монастирських приміщеннях розмістили будинок-інтернат, а церкву обителі, на якій було зрізано всі хрести, довели до руїни.
А вже у 1990 році чорна смуга для монастиря перетворилась на білу, адже Гошівський монастир за стільки років нарешті відновив свою діяльність і повернувся у підпорядкування греко-католицькому чину Святого Василія Великого.
“Цариця Карпат”
Гошівська ікона Божої Матері – одна з найшанованіших та найвідоміших реліквій католицької церкви. Сама ікона була подарована шляхтичем Миколою Гошовським після дивних подій, що відбулися в його житті. У 1735 році його маєток повністю знищила пожежа, і від будинку майже нічого не залишилось. А от єдине, що не зачепив вогонь – ікону Богородиці та стіну, на якій вона висіла. Наступне диво сталось вже у наступному році (1736 р.) – ікона засвітилась! А коли світло згасло, ікона заплакала! Після таких див шляхтич не міг більше тримати святиню у себе вдома і передав її монастирській церкві на Ясній горі. Також Гошовський завжди допомагав в облаштуванню монастиря, тому на його честь монастир і був названий Гошівським.
До речі, кажуть, що саме Гошівська ікона Божої Матері має унікальні можливості: зцілювати сліпих, паралізованих, душевно хворих та інших людей, що бажають фізичного і духовного здоров'я.
Тільки до кінця ХVІІІ століття у літописі монастиря вже було зафіксовано 117 чудес через заступництво Божої Матері в Гошеві. І навіть сам Папа Римський 1 липня 2009 року поблагословив золоті корони та шати для Божої Матері в Гошеві.
Також Гошівський монастир популярний своєю Хресною дорогою. Що ж це таке? Хресна дорога в Гошеві – одне із найбільш духовно намолених, сакральних та часто відвідуваних місць на Прикарпатті. Її проходять численні віряни та паломники, прямуючи на Ясну гору, до храму. Дорогу на Ясну Гору греко-католики вважають чудодійною.
Години роботи храму: божественні літургії у храмі відбуваються у неділю о 08:00, 09:00 та 11:00. У будні – о 09:00. Щодня о 18:00 відправляється вечірня служба.
Цікаві локації поруч Гошівського монастиря
Пам’ятка природи та історії, що розташована в урочищі Бубнище, неподалік від с. Бубнища Івано-Франківської області. Скельно-печерний комплекс підіймається на висоту 668 метрів над рівнем моря і є масивним скелястим виходом пісковиків, що сформувалися на дні палеогенового моря понад 70 млн років тому. Цей таємничий, оповитий легендами куточок, точно залишить слід у серці кожного туриста.
У Горганах є такі місця, де не так вже й часто зустрінеш людей, особливо у будні дні. Одним з таких місць є хребет Аршиця між селами Мислівка та Осмолода. Простягається Аршиця на понад 26 км між річками Свіча та Лімниця. На Аршиці є й свої озера, які точно варті вашої уваги. Найвідомішим і найпопулярнішим озером хребта Аршиця є Росохан, що знаходиться на висоті 1120 м. Також на хребті є маленькі, маловідомі озерця, як от оз. Забуте, оз. Убите та оз. Лужки. А от найвище озеро хребта Аршиця так і називається – озеро Аршиця, яке знаходиться на висоті 1297 метрів над рівнем моря серед смарагдового смерекового лісу.
Водоспад Гуркало – це справжня пам’ятка місцевого значення, яка знаходиться поблизу м. Сколе, що на Львівщині. Дістатися сюди від траси можна лише пішки. Попри близькість до автомобільних доріг, машини сюди не заїдуть – ґрунтова дорога до водоспаду для проїзду авто не придатна, особливо після дощу. Висота падіння води становить не більше 5 метрів. Проте навесні, коли тануть сніги, будь-який інший карпатський водоспад може позаздрити потужності Гуркала. Що вже казати: він повністю відповідає своїй назві!
- Відносно неподалік розташовуються ще три інших мальовничих водоспади: Крушельницький, Сопіт та Кам’янка.
- Також ви можете завітати на чудовий оглядовий майданчик та найвищу точку Сколівських Бескидів – гору Парашку (1268 м).
Як доїхати до Гошівського монастиря?
Громадським транспортом
Якщо ви плануєте їхати громадським транспортом, то вам підійде рейсовий автобус з маршрутом з Івано-Франківська до міста Болехів (Долинський район). Саме село Гошів знаходиться в передмісті Болехова, тож шлях до монастиря не займе багато часу.
Автомобілем
До села Гошів вам треба рухатись трасою Львів-Стрий-Долина-Івано-Франківськ (Н-10).