Архітектурна пам'ятка історії унікальна як розміщенням, так і періодом існування. Наскельна фортеця не має аналогів в Європі, що надає їй виняткового значення.
Чим же вона така унікальна? Вся справа в розміщенні та процесі зведення. Річ у тім, що в період суворої доби Середньовіччя будування фортеці Тустань відбувалось прямо на скелях. В кам'яних брилах майстри вручну видовбували пази, в які пізніше клались дерев'яні бруси, що слугували основою укріплення. Тустань розміщувалась на скельних комплексах Камінь, Гострий Камінь, Мала Скеля та Жолоб, що прилягають до Воронового хребта. За даними дослідників, фортифікаційний комплекс був зведений в IX столітті слов'янським племенем білих хорватів. Повз наскельної фортеці пролягав Соляний шлях від Дрогобича до Європи та відрізок Шовкового шляху Португалія-Китай в період IX-XVI ст.
Вперше Тустань згадується в літописах 1333-1384 років. Фортеця відігравала роль митного посту, де племена білих хорватів зі зброєю в руках ввічливо просили мито з купців. В обмін вони гарантували захист та забезпечували їх охороною.
Доля укріплень була вирішена в час, коли Соляний шлях втратив свою актуальність. Зумовлено було це тим, що європейці знайшли для себе інше джерело солі. Це був перший крок до занепаду колись могутнього оборонного комплексу. В подальші роки Тустань буде відігравати тільки незначну роль митного кордону. Час та природні чинники стануть каталізаторами руйнування наскельної фортеці.
На сьогоднішній день дерев'яні укріплення фортифікаційного комплексу Тустань можна побачити лишень на стендах даної атракції. Проте не варто засмучуватись та перемикати увагу на локації поблизу. Тут ви можете побачити дивовижні скелі, що є одними з найцікавіших на території України, рештки мурів, якими в сиві часи ходили наші прадіди й навіть дістатись старими коридорами до склепінь. Не забудьте також завітати в музей історії Тустані та церкву Св. Миколая.
Щороку наскельне укріплення прокидається та запалює вогні періоду суворої доби. Зумовлено це тим, що Тустань проводить в перших числах серпня фестиваль з промовистою назвою “Ту Стань!” й запрошує всіх поринути в часи, коли, як тут кажуть, ще не було фото. Організатори та учасники руху дбають про відтворення автентичної історії Середньовіччя.
Зануритись в часи минувшини тут дуже просто. У зоні особливої уваги є відтворення баталій воїнів-русичів з ворожими племенами. Програма дій тут насичена: і етно-дискотеки (слов’янські, кельтські мотиви та фолк-групи), і справжні лицарські турніри-бугурти, коли команди закованих у обладунки мечників борються одна з одною, і екскурсії, і різноманітні майстер-класи. Серед останніх на Тустані варто відзначити майстер-класи по гончарству, де вас навчать ліпити горщики, плетінню, танців, а для більш войовничих - кидання спису й стрільба з лука. Якщо втомились - завжди можна присісти на галявину, подивитись на турнір, послухати музику й скуштувати середньовічньої кухні - наприклад, смажене м’ясо з картоплею, гаряче вино, ель і т.д. А ввечері під схилами Тустані вас чекає неймовірне і гаряче фаер-шоу.
Якщо у вас залишаться сили, то обов’язково відвідайте водоспад Кам’янка та Мертве озеро. Знаходяться вони на території Національного природного парку “Сколівські Бескиди” за 40 кілометрів від фортеці Тустань. Залишитись на ночівлю можна в селі Східниця або Урич. Колись Східниця була відомим нафтовим селищем, сьогодні ж вона не менш відомий бальнеологічний курорт з мінеральним присмаком історії. Урич, у свою чергу, може похвалитись музеєм історії міста-фортеці Тустань. З 2006 року тут бере свій початок фестиваль “Ту Стань!”, якому ціни нема, бо простягається він до скель та розповідає про події староруської та середньовічної культури.
Як доїхати
Громадським транспортом
Потягом/автобусом потрібно потрапити до міста Львів, а звідти вже маршруткою до Східниці або ж електричкою до Стрия. Звідти автобусом до села Урич, на виїзді з селища, ліворуч від дороги, ви знайдете величну фортецю Тустань.
Автомобілем
Траса Київ-Львів-Чоп, повернути на Дубину, звідки 20 км до Урича.