В Карпатах, на річці Стрий, знаходиться один цікавий незавершений проект радянської влади. На цьому місці мало бути зведене величезне водосховище глибиною 60 метрів. Але попри великі інвестиції Радянського союзу будівництво все-таки не завершили. В народі ж сьогодні це місце називають «Карпатське море» або ГЕС «Сопіт».
Туристи не часто сюди навідуються, але завжди є охочі подивитися на залишки недобудованої ГЕС. Тут можна побачити водозабірну споруду, водовідвідні канали з озером, залізобетонні конструкції нижнього і верхнього переливу води на берегах річки Стрий, приміщення для персоналу та комплекс для обслуговування станції.
Історія Карпатського моря
«Море в Карпатах» почали будувати у 1979 році. Згідно з офіційної заяви проектантів, «на базі» річки Стрий мало бути створене штучне гірське водосховище. Планувалося зібрати 20 мільйонів кубометрів води для потреб жителів Львова. Паралельно мали встановлюватися турбіни, які б забезпечили навколишні населені пункти електрикою. Але щоб втілити такий масштабний проект було необхідно виселити жителів навколишніх сіл: Рибник, Новий Кропивник, Довге та Перепростиня. Велику кількість людей виселили, надавши їм житло у Бориславі, Стебнику, Львові та Східниці.
Територію будівництва добре охороняли вдень і вночі. Геологи вивчали склад ґрунту та порід. Будівельні бригади працювали в три зміни, вночі світили велетенські прожектори, їздили вузькоколійні поїзди. Тунелі 6 метрів в висоту та довжиною 750 метрів говорять про великий розмах будівництва, адже Радянський Союз вклав в «Карпатське море» понад 50 мільйонів доларів.
Однією з причин зупинки будівництва став зсув гори, що пошкодив дамбу. Через це вартість проекту сильно зросла. Пізніше через поганий будівельний підрив пішли тріщини по всій горі. Через це гора більше не могла виконувати функцію основи, до якої можна було кріпити велетенські споруди. А коли розпався Радянський Союз, проект «моря в Карпатах» повністю заморозили.
Існує декілька неофіційних версій про призначення споруди та водосховища на річці Стрий. Одна з них розказує, що тут готували базу для розвитку ядерної енергетики. Інші люди стверджують, що тут мав бути грандіозний військовий об’єкт.
У 2021 році німецька компанія DR. Hutarew & Partner International отримала дозвіл на будівництво на річці Стрий у селі Довге Східницької ОТГ гідроелектростанції потужністю в 1 МВт. Проект будівництва розроблявся спільно з Інститутом гідробіології, Басейновим управлінням водних ресурсів та з Національною академією наук України.
Окрім будівництва міні-ГЕС компанія-інвестор збирається углибити річку, збудувати човникову станцію та вкласти кошти в розвиток села. Тим часом інші місцеві активісти висунули ідею організувати на недобудованій греблі вежу для стрибків з парашутом.
Якщо ж Ви зібрались на Карпатське море, опісля радимо також відвідати Ямельницькі скелі. Вони теж маловідомі та недосліджені. Тут буде цікаво туристам, яких ваблять старовинні піктограми і соляні знаки. В багатьох скелях є заглибини та печери невідомого походження. За однією з версій, Ямельницькі скелі мають льодовикове походження, а згідно з іншою ‒ вони появилися внаслідок землетрусу під час формування материків.
Усі ці локації ще раз доказують нам, що наші Карпати безмежні та повністю недосліджені. Вирушаючи в нову подорож сюди Ви матимете чому дивуватися та чим захоплюватися. І ці відчуття зроблять Ваше життя яскравішим.
Що цікавого подивитись поруч?
- Водоспад Лазний, що знаходиться біля села Довге Дрогобицького району Львівської області. Вода падає з висоти 10,5 метрів. Ширина гідрологічної пам’ятки – 2 метри.
- Музей Тустань – розташований в селі Урич Сколівського району Львівської області, відкритий в 1997 році. Тут експонують всі артефакти, знайдені на території фортеці Тустань.
- Водоспад Сопіт, що тече на безіменному потічку, який впадає в річку Сопіт. Знаходиться поруч з селом Сопіт Сколівського району Львівської області. Висота водограю ‒ 8 метрів. Біля водоспаду є альтанки для відпочинку.
Як дістатись?
Громадським транспортом
Карпатське море розкинулось в розлогій долині річки Стрий, між селами Рибник, Довге і Новий Кропивник посеред Карпат. Тому доїхати сюди легко поїздом чи автобусом не вийде.
Автомобілем
Щоб потрапити на море в Карпатах необхідно їхати в напрямку курорту Східниця і, згідно з вказівником, повернути на село Новий Кропивник. Для того, щоб дістатися ближче до залізобетонної конструкції потрібно їхати через Урич. Між Уричем і Східницею прямуйте ґрунтовою дорогою приблизно 5 кілометрів. В селі Підгородці зверніть в сторону села Сопіт і рухайтесь за дороговказами до бази Ровінь. Цим шляхом Ви приїдете прямо до дамби.