Історія величного міста
Місто Турка, що розташоване на лівому березі річки Стрий, є найменшим районним центром Львівщини. Не дивлячись на це, Турка має досить цікаву історію та поважний вік. Перша письмова згадка про Турку датується 1431 роком. Про місто писалось у грамоті польського короля Владислава ІІ Ягайла, де право на володіння місто Турка та ближніми селами було подароване угорському графові Волоху Ванчі та його синам.
А деякі історики кажуть, що місто було засновано ще у далекому ІХ столітті. Орієнтовним часом заснування Турки можна вважати 1280–1320 роки. Тоді воно функціонувало як залога для оборони одного з найважливіших торгових шляхів, що поєднував Закарпаття з Прикарпаттям.
Вже у 1730 році місто отримує магдебурзьке право, й Антоній Калиновський, тодішній його власник, переносить до міста свою резиденцію. Так у Турці з'являється славнозвісна ратуша і замок, споруджується єзуїтський костел і швидко розвиваються ремесла та торгівля. Згодом до складу міста включають села Слобода, Середня Турка, Старе Село та Горішня Турка.
З роками місто починає все більше розширюватись та розвиватись. Так у 1905 році через місто проклали колію, що поєднувала Ужгород та Самбір. А з 1991 до 2020 року Турка стає адміністративним центром Турківського району Львівської області. Наразі ж входить до Самбірського району.
Походження назви міста
Походження назви міста має дві версії. За першою, назва міста походить від назви воріт, що були розміщені на в’їзді у місто. Ці ворота називали «тур'я», або ж «турія». За другою версією, Турку назвали так через диких биків, турів, які паслися на прибережних рівнинах.
Що цікавого подивитись у Турці?
Міська Ратуша
Почніть свою екскурсію з ратуші. Вона розташована у самому центрі міста і була побудована в далекому 1907 році на місці дерев'яного старого будинку магістрату. Сама споруда виконана у витонченому стилі модерн. Нині у ній розміщуються міська рада, архів, бібліотека та музей «Бойківщини».
Музей «Бойківщина»
А якщо вам до вподоби відвідування музеїв, то Турка радо запропонує вам екскурсію по «Бойківщині». Цей музей є справжньою гордістю міста. Це величезна скарбниця історії, культури, обрядів, традицій та побуту бойків. Саме Турку називають неофіційною столицею Бойківщини, адже на берегах її місцевих річок оселилися перші представники племені бойків. З них походили Іван Франко, Петро Сагайдачний, Лесь Курбас та Степан Бандера.
Сам музей було створено у 1987 році працівниками бібліотеки й діяв на той час як один із відділів бібліотеки. А згодом, у 1997 році, музей «Бойківщина» отримав звання народного і зараз діє як окремий підрозділ відділу туризму та культури.
У музеї налічується 4 виставкові кімнати, які висвітлюють історичні події краю та повсякденне життя місцевих жителів. Тут ви побачите одяг бойків, взуття, дерев'яні вироби, станки, ковальський міх, літературу і ще багато чого цікавого.
Тож якщо ви хочете повністю поринути в історичне минуле міста, вам точно сюди. Музей працює лише з понеділка по п'ятницю з 9:00 до 17:00, а вхід безкоштовний.
Контакти: (050) 936 44 57. Руслана Юсипович
Адреса: пл. Ринок, 26 (музей знаходиться у приміщенні міської ради)
GPS: 49.1535723,23.0347946.
Турківська Синагога
Інша цікава локація – синагога. Це храм, який був побудований у середині ХІХ століття у стилі «романтичний» модерн. Сама синагога прямокутна і є фактично комплексом споруд, до складу якого увійшли оглядова вежа, центральна синагога, дім молитви та декілька менших синагог. А зараз у приміщенні синагоги знаходиться столярний цех.
Адреса: вул. Джерельна 2.
Костел Успіння Діви Марії
Ще однією історичною цікавинкою є Костел Успіння Діви Марії. За століття свого існування костел кілька разів перебудовували та повертали до життя. І лише на початку ХХ століття, після реконструкції будівлі за проєктом С. Маєрського, костел набув довершеного вигляду. Після перебудови споруда поєднала у собі риси бароко, готики та неоготики. Нині Успенський костел функціонує як головний храм римо-католиків.
Адреса: вул. В. Стуса, 35.
GPS: 49.151302,23.0319702
Церква Успіння пр. Богородиці
Варто завітати й до Церкви Успіння пр. Богородиці, яка була побудована в 1750 році на кошти Стефана Турецького і збереглась майже без змін. Це старовинна споруда, традиційно виконана зі смерекового дерева, є відомою місцевою архітектурною пам'яткою. У середині церкві зберігся іконостас з іконами в стилі бароко. Зараз храм належить українській автокефальній православній церкві.
Адреса: вул. Січовий стрільців.
GPS: 49.1556407,23.0297302.
Церква святого Миколая
Також рекомендуємо відвідати Церкву св. Миколая. Зведена церква була у 1739 році Данилом Прокопієм у традиційному бойківському стилі. Сама будівля триповерхова і повністю споруджена зі смереки. І тільки уявіть, її будували взагалі без жодного гвіздка! Нині це православний храм та пам'ятка архітектури.
Адреса: вул. Середня 55А.
GPS: 49.1613746,23.0145756.
Церква перенесення мощів св. Миколая
Це старовинна десятинна церква, яка розташована посеред цвинтаря в урочищі «Лікоть». Зведена у 1776 році, вона має тризубні три поверхи з декоративною аркадою. Цікавою є асиметричність веж будівлі, а особливої уваги заслуговує бароковий іконостас.
Адреса: вул. А. Шептицького, 8.
GPS: 49.1525504,23.0376429.
Турківський кар’єр
Ну і як тут не згадати про Турківський кар’єр? Кам’яний кар’єр називають ще Блакитним озером, а все через його неймовірний блакитний колір. У 1966 році у цьому кар'єрі добували близько 20 тисяч кубометрів каменю для будівництва, а зараз це популярне місце серед туристів. Він розташований під горою Кичера, яка височить над долиною місто Турка і має висоту 881 метр. Сам кар'єр наповнений кришталево-блакитною водою, у ньому утворилось Блакитне озеро, яке сягає 20 метрів в глибину. До слова, купатись тут заборонено.
GPS: 49.1551723,23.0106797.
Дорога поблизу Турки
Поблизу міста Турки знаходиться одна з найбільш інстаграмних дорог України. Дорожній серпантин та ріка Стрий формують незабутню красу, якою можна милуватись з висоти пташиного польоту.
Де зупинитись? Житло в Турці та поблизу міста
Турка – невелике місто, тому тут немає великої кількості готелів. Але є чудова база відпочинку «Присліп», що знаходиться неподалік від районного центру. Навкруги бази розташовується чудовий тихий ліс. Для ваших розваг тут є футбольне поле, більярдні столи, дитячі майданчики, квадроцикли й снігоходи. А для вашого комфорту знайдеться баня, сауна та басейн.
Дуже популярні стали відпочинкові комплекси в Карпатах. Тому рекомендуємо вам завітати на базу відпочинку «Карпатський замок». Або ж можете зупинитись у готелі «Собінь» чи мотелі «Чертур».
Приватний сектор в Турці не такий розвинений для туристичних послуг як, наприклад, в Сколе, але підшукати щось вдасться.
Цікавинки в околиці Турки
- Найбільш туристичними об’єктами є історичні місця цього краю. Наприклад, Ужоцький перевал – місце перших боїв Українських січових стрільців. Сам перевал являє собою кінець села Свидник, де присягали на вірність державі перші підрозділи УПА. На території району є залишки військових городищ і сторожових поселень періоду Київської й Галицько-Волинської держави.
- А якщо ви будете подорожувати взимку, радимо вам завітати на гірськолижний курорт неподалік села Розлуч (18 км від Турки), який розташований на території бази відпочинку «Бойківський двір». Тут ви зможете проїхатись на синій трасі, покататися на підйомнику, орендувати спорядження і придбати індивідуальні уроки з інструктором. Курорт «Розлуч» ідеально підходить для сімейного відпочинку. До слова, кататися на лижах можна лише з грудня по березень. Крім цього, комплекс пропонує такі розваги: каток, сауна, дискотека та більярд. Поїсти можна в кафе і в барах, які розташовані на території курорту.
- За 90 км від Турки розташована гора Пікуй, найвища вершина Вододільного хребта та Львівщини в цілому. Підйом на неї є обов’язковим як для новачків, так і для досвідчених мандрівників.
- Також варто завітати у Карпатську сироварню Комарницьких, що у селищі Бориня Самбірського району. Тут виготовляють «живий» сир «Бойківський», «Галицький», «Віденський» та бринзу, домашні йогурти, закваски, а також хліб та книші на дровах. Адреса: Львівська область, Самбірський р-н., с. Бориня. Телефон: (097) 497 3233. Координати: 49.064209, 23.015679.
- А якщо ви хочете оздоровитись, відвідайте джерело мінеральної води №1 «Нафтуся». Це гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення в Україні, яка розташована в межах в селі Розлуч, на території ландшафтного заповідника «Розлуч». «Нафтуся» використовується для запобігання утворенню каменів і піску в нирках. Також вода сприяє нормалізації обміну речовин, покращенню роботи шлунково-кишкового тракту, печінки та сечовивідних шляхів. Координати: 49.24094, 22.98644
Як дістатись?
Громадським транспортом
Найпоширеніший спосіб дістатися до Турки – це залізниця. Сюди прямує потяг із Києва та Ужгорода. Автобуси також прямують до Турки. Вони відправляються зі Львова, а саме із Західного автовокзалу. Там вам потрібно знайти рейсовий автобус Львів-Турка. Зазвичай, інтервал між автобусами не більше 30 хвилин.
Автомобілем
З центральної України вам слід прямувати трасою на Львів. Після Львову вам потрібно їхати у сторону Самбора і далі на Турку.