У селищі міського типу, що на кордоні Тернопільської і Львівської областей, заховалася справжня перлина ренесансної фортифікаційної архітектури – Поморянський замок. На Львівщині про Поморяни і замок не чув хіба що ледачий, бо вже не один десяток років ентузіасти намагаються його врятувати від забуття і занепаду, а інформація про це постійно з’являється у новинах. Але чому він заслуговує на увагу?
Історія та архітектурні особливості Поморянського замку
З незапам’ятних часів територія поміж високих пагорбів Вороняків, що оточена долинами із заболоченою заплавою річок Золотої Липи та її притоки Махнівки, була ідеальним місцем для оборони і побудови укріплень. Спершу тут було городище. Дерев’яний замок на його місці побудував у XV ст. український шляхтич і власник міста Поморяни Микола Свинка. Після городища і дерев’яних оборонних споруд, наступним етапом в історії Поморян і замку став період спорудження кам’яної фортеці. В першій половині XVІ ст. це здійснив подільський воєвода.
Вважається, що автором проекту Поморянського замку був архітектор Шарль Бенуа, хоча чіткої інформації в джерелах знайти не вдалося. Загальна площа об’єкту №1 у Поморянах становила 1206 м², а загальна площа приміщень, включно з підземеллями та горищем, сягала 2510 м².
Поморянський замок був двоповерховим, прямокутним, з наріжними вежами та великим внутрішнім подвір’ям. Потрапити у нього можна було через звідний міст, що розташовувався у вежі північного корпусу – саме тут була в’їздна брама. У 1771 році замок в Поморянах сильно потерпів від пожежі, тоді частину його укріплень розібрали.
Через майже 20 років після цього нові володарі твердині розібрали її північне та західне крило разом з вежами. Натомість південна та східна сторона Поморянського замку була чудово відновлена. Більше того, до південного крила добудували розкішну відкриту галерею з боку двору. Тоді ж на стінах замку зробили поліхромні розписи. Кілька років тому їх виявили на наріжній вежі. З’ясувалося, що це єдиний такий зразок в Україні, та й у Європі їх можна на пальцях однієї руки полічити. Оце вам унікальність Поморянського замку. А ще зі старих часів у відбудованому палаці збереглися і по сьогоднішній день бійниці у вежі, розміщені на чотирьох рівнях.
Зараз палац у плані нагадує літеру Г. Навколо нього, у дещо занедбаному парку, збереглися залишки земляних оборонних валів, ровів і бастіонів.
Почергово володарями Поморянського замку були родини Свинок, Кердеїв, Сененських, Собеських, Радзивілів, Прушинських і Потоцьких. З них виділимо три роди, за яких замок в Поморянах зазнав найбільшого розвитку чи важливих змін.
Перший рід – Собеські. Власне їхній родинний герб Яніна зберігся над одним з входів до Поморянського замку. У 1620 році місто і довколишні землі придбав визначний військовий і політичний діяч, батько майбутнього польського короля Яків Собеський. Він укріпив замок, збудував порохівню та розмістив тут потужний запас зброї і гармат. Саме тому замок в Поморянах неодноразово витримував облоги турків і татар у першій половині XVII ст.
Поморянський замок вистояв навіть під потужної навали турків 1672 року, коли вони захопили й зруйнували знаменитий Золочівський замок. Проте, трьома роками пізніше, під час турецького походу на м. Львів, залога Поморянського замку не змогла боронитися, тому через підземний хід втекла до ще однієї твердині, яку радимо відвідати – Свірзького замку. Коли залога покинула Поморянський замок, завойовники його спустошили. Тодішній власник Ян ІІІ Собеський одразу ж відбудував його, значно укріпив і покращив, додавши систему земляних бастіонних укріплень. Тому протягом 1687–1695 рр. замок витримував усі турецько-татарські напади і облоги.
Маємо сказати, що попри війни, облоги і руйнування, XVII ст. – чи не найкращий період у житті Поморянського замку. Тоді він був улюбленою літньою резиденцією одного з найкращих полководців Європи, переможця турків у битві під Віднем, польського короля Яна ІІІ Собеського. Як королівська резиденція, звісно ж, замок отримував усе найкраще і бачив не одну відому постать свого часу та приймав не один пишний бал...
Другий рід, що відіграв важливу роль у житті твердині в Поморянах Львівської області – Прушинські. Після короля маєтками керували його діти, що не мали хисту до військової справи, тому замок втратив свій статус і оборонну функцію – став класичною магнатською резиденцією. Якщо вірити «Хроніці Поморянській» Броніслава Заморського, то власне сім’я Прушинських здійснила перебудови цього відомого галицького замку, перетворивши його на палац. Також вони зібрали тут неймовірну колекцію творів мистецтва: понад 300 картин і гравюр відомих художників, в тому числі, за переказами, роботи Леонардо да Вінчі, Рембрандта, Мікеланджело, Джорджоне, Тиціана. А ще в палаці були колекції медалей і монет, печаток польських королів і князів, ікон, столового срібла, порцеляни і т.п.
Останніми шляхетськими власниками замку в Поморянах з кін. ХІХ ст. до 1939 року були Потоцькі. Єжи Потоцький – відомий дипломат, відновив палац після руйнувань Першої світової війни. Тоді Поморянський замок остаточно з воїна перетворився в затишну садибу посеред доглянутого саду з безліччю троянд. У частині замку магнати влаштували сирітський притулок, де також годували бідняків.
Цікава сторінка в житті Поморянського замку датується 1 листопадом 1918 року. Коли у Львові розпочався Листопадовий чин, то в Поморянах роззброїли жандармерію, на ратуші вивісили синьо-жовтий прапор, а на багатотисячному віче, що відбулося в замку, проголосили про своє підпорядкування українській цивільній владі.
Після Другої світової війни Поморяни отримали статус райцентру і радянська влада надзвичайно активно освоювала магнатську садибу. Більшість цінних речей тоді розікрали (що було дуже типово для радянського управління). Лиш дещицю зі скарбів Поморянського замку можна сьогодні побачити в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї.
Замок в Поморянах став спершу райкомом компартії, а тоді райвиконкомом. Згодом тут розмістилося ПТУ. 1978 року бурсаків звідси виселили і провели реставрацію резиденції з метою відкрити чи то санаторій, чи то всеукраїнський будинок творчості письменників і художників. Через брак коштів ідеї не реалізували, і з того часу Поморянський замок стояв пусткою і руйнувався.
У 1990-ті та 2000-ні була не одна спроба та ініціатива врятувати його, проте все даремно. З кожним роком в Поморянському замку залишалося щоразу менше вцілілих елементів. Дійшло до того, що цю пам’ятку національного значення, відому колись резиденцію, почали розбирати на будівельні матеріали.
Віднедавна опікуном замку в Поморянах є БФ «Спадщина.Ua».
Легенда Поморянського замку
Неподалік Поморян є урочише Краснопуща, де власник Поморян Ян Собеський дуже любив полювати. Якось він заблукав і потрапив в печеру до монаха-пустельника. Монах запропонував гостеві ложе, а сам ліг на землю. Вранці божий чоловік розповів шляхтичеві свій сон, у якому бачив його в сяючій короні. «Якщо я буду королем, то дам тобі стільки землі, скільки об’їдеш за один день і одну ніч», – сказав Ян. Через певний час воєвода сів на трон, і слова свого дотримав. Чернець же на тій землі побудував монастир. За таке пророцтво і особливу благодать цієї землі й любив її польський король.
Правда це чи легенда сказати важко, але під час одного візиту в Поморяни король виділив землю для василіанського монастиря в Краснопущі недалеко від містечка, а пізніше подарував обителі дзвони і різьблений іконостас.
Що подивитись в Поморянах?
Дуже шкода, що такий унікальний замок з такими гарними історіями зараз потрапляє лиш у топ-5 замків, які не показують туристам. Ексурсії зі Львова, та й з будь-яких інших міст чи країн, є тут великою рідкістю. А у Поморяни, от повірте нам, що вартує приїхати, бо тут не лише замок. Поруч з ним ще кілька цікавих пам’яток, наприклад:
- дерев’яна церква Різдва Богородиці XVII ст. з чудотворною іконою XVI ст;.
- бароковий костел Пресвятої Трійці XVIII ст., з якого орган зараз у Львові, в домініканському монастирі;
- неоготична ратуша ХІХ ст.;
- старовинні кладовища, де спочивають і власники міста, і цікаві діячі.
Про все це детальніше ви можете дізнатися у Краєзнавчому музеї смт. Поморяни, що віднедавна діє поруч з замком.
Адреса: вул. Підзамче, 2а; тел. (098) 3410 351.
Цікаві місця поблизу Поморянського замку
- За 25 км знаходиться Золочівський замок – чудова пам’ятка архітектури XVII ст., яка входить до туристичного маршруту «Золота підкова Львівщини».
- Бережанський замок – оборонна споруда XVI ст., що в 22,5 км від Поморян.
- Якщо ви захотіли додати у свою подорож більше величних замків, то за 47 км знаходиться Замок Свірж, що доволі непогано зберігся.
Як дістатись до Поморян?
Громадським транспортом
З автобусної станції № 6 м. Львова (вул. Личаківська, 154) тричі на день курсує автобус до Поморян (перший о 9.10). З цієї ж автостанції можна дістатися до Золочева, а вже звідти у селище 6 автобусів прямує. Також до Поморян двічі на день курсує автобус з м. Бережани, що в Тернопільській обл.
Автомобілем
Зі Львова рухаємося у напрямку м. Тернопіль по трасі Н02 до села Зарваниця, що відразу за Золочевом. Тут звертаємо праворуч (є вказівник на Поморяни). Відстань – 95 км.
Або просто задайте у навігаторі координати: 49.6298357,24.9381919.