Зазвичай, це місце слугує для туристів місцем зупинки перед початком подорожі, адже саме з цього міста усі прямують у гори, або ж повертаються з них. Однак Івано-Франківськ заслуговує більшої уваги, оскільки тут є чимало незвичних місць, які точно вразять кожного. Тож, якщо ти маєш кілька годин, а сидіти на вокзалі взагалі не хочеться, то зараз ми вам розкажемо, як провести свій час не в очікуванні, а в цікавій прогулянці історичним містом.
Історія Івано-Франківська та Станіслава?
Колись давно, у 1662 році, був заснований величний Станіслав. Чому ми говоримо про якесь інше місто, а не про Івано-Франківськ? А все дуже просто, адже спочатку місто назвали на честь польського воєводи Станіслава Потоцького. А от місцеві поляки, які на той час мешкали у цьому регіоні, на свій манір називали це місто, тобто з закінченням «ów». Тому правильне звучання такої назви мало б бути «Станіславув». Австрійці називали це місто так, як вони його чули – «Станіслау», так місцеві й звикли називати місто Станіслав.
Місто розташоване на території колишніх сіл Княгинина та Заболоття, у межиріччі Бистриць (Солотвинської і Надвірнянської). Щоб укріпити місто, відомий французький архітектор Франсуа Корассіні розробив спеціальний проєкт міста. Він розпланував все так, аби місто стояло як фортеця у формі шестикутника і було оточене земляними валами та ровом з водою. До речі, частина укріплень збереглися й до нашого часу. Звичайно, свої корективи у розвиток історії міста вносили й сусідні держави, до складу який у різні історичні періоди входив Івано-Франківськ.
Станіслав взяв свій початок з Ринкової площі та ратуші, які збереглися у первісному вигляді до наших часів. У плануванні міста, вулиць та храмів однозначно читається відгомін ідеї Ренесансу про «ідеальне місто». До речі, за оригінальністю архітектури це місто називають «маленьким Львовом».
З 1962 року місто отримало ім’я письменника та видатного українського діяча Івана-Франка. Чому ж обрали саме його? Однозначно важко відповісти на це питання, адже Франко лише кілька разів за все своє життя був у місті. А от те, що дуже тісно зв’язувало письменника та Станіслав, це кохання до місцевої вчительки Юзефи Дзвонковської.
Нині Івано-Франківськ – це сучасне європейське місто, яке дуже стрімко розвивається в усіх галузях. За останні десятки років місто стало одним із лідерів на ринку житла в Україні. Івано-Франківськ сьогодні також являється одним із найекологічніших куточків нашої України, завдяки своєму унікальному розташуванню.
Що цікавого подивитись в Івано-Франківську?
Для такого міста з його багатою історією виділити всього кілька цікавих місць і не перетворювати статтю на монографію – задача не проста. Але ми спробуємо, ось наш коротенький списочок цікавих місць та пам’яток Івано-Франківська.
Ратуша
Знаходиться вона на самій площі Ринок та вважається одним із найголовніших символів міста. Ця будівля – найвища у Івано-Франківську та має висоту майже 50 метрів. Тут ви зможете піднятись на оглядовий майданчик та насолодитись панорамним краєвидом міста. Графік роботи оглядового майданчика Ратуші: з вівторка по неділю (10:00–20:00), а у понеділок тут вихідний.
Палац Потоцьких
Це колишня резиденція польських магнатів Потоцьких, а також тут був військовий шпиталь аж до 2000 року. Зараз палац знаходиться у власності міста, тож тут часто влаштовують різні фестивалі, виставки та акції. Розташований він за адресою: вул. Шпитальна, 3.
Бастіон
Оскільки Івано-Франківськ будувався як військове укріплення від загарбників, тут можна знайти багато цікавих історичних будівель. Бастіон являє собою справжню фортечну галерею, де є різні ресторани, магазини на виставки. Знаходиться за адресою: вул. Фортечна, 1.
Кафедральний собор Покрови Пресвятої Богородиці УАПЦ
Саме тут знаходиться та сама чудотворна ікона, яка у 1742 році заплакала справжніми сльозами. З того часу біля неї чималій кількості людей вдавалось зцілитися. Це якщо вже не говорити про красу внутрішнього оздоблення храму. Розташований собор за адресою: вул. Мельничука, 5.
Вовчинецькі гори
Їх ще називають «Івано-франківський Голлівуд». Про ці гори ходить дуже багато легенд, тож краще приходьте сюди вдень. Адже вночі, за розповідями, тут водиться такий собі вуж з людською головою та крилата змія. Нині ж це також відпочинкова зона з чудовими краєвидами на карпатські гори. Знаходиться ця пам’ятка природи в селі Вовчинець, що відразу при виїзді з Франківська. Приблизно в 7 км від центру міста.
Підземний перехід «Ваґабундо»
Цікавий творчий простір, де відбуваються кінопокази, різні виставки, а також зустрічі з письменниками та художниками, інколи навіть й концерти. Шукайте перехід на вул. Пилипа Орлика, 7.
Промприлад Реновація
Доволі нова локація, яка знаходиться на місці старого заводу «Промприлад». Завдяки ревіталізації завод перетворився з промислового об’єкта на об’єкт культурний. Нині тут уже працюють коворкінг, галерея, майстерні, крафтова пивоварня та коктейльний бар. А скоро – і чимало чого ще. Шукайте цю місцину за адресою: вул. Сахарова, 23.
Незвичні вулиці Івана-Франківська
Якщо ви шукаєте якісь цікавинки, то не забудьте завітати на найменшу вулицю міста – Івана Труша, довжина якої становить всього 65 метрів, а ширина – 6 метрів. А ще пройдіть по найстарішій вулиці – Тринітарській, яка практично ровесниця Івано-Франківська.
Музеї та арт-простори Івано-Франківська
1. Галерея-рамарня ЦМОК – тут відбуваються різноманітні виставки та продаються незвичні витвори мистецтва. Також ви тут зможете замовити ексклюзивну рамку для своїх робіт. Адреса: вул. К. Левицького, 60.
2. Івано-Франківський краєзнавчий музей. Якщо ви хочете познайомитись із історією цього краю, то вам точно сюди. Тут знаходиться велика колекція археологічних пам’яток доби Київської Русі, а також є цікаві знахідки з розкопок Княжого Галича. Ви зможете побачити старовинну колекцію зброї тих часів, стародруки, елементи народного побуту, одяг та вироби мистецтва. Адреса: пл. Галицька, 4а, у самій Ратуші.
3. Музей мистецтв Прикарпаття – це справжня скарбниця образотворчого мистецтва. Тут ви побачите унікальні пам’ятки галицького іконопису, барокової скульптури та творчість класиків західноукраїнського малярства. Адреса: майдан Шептицького, 8.
4. Галерея «Детектор» – це галерея сучасного мистецтва, яка прагне вплинути на суспільні та культурні зміни в нашому суспільстві. Тут ви побачите нові імена українських митців і зможете краще познайомитись з їх роботами. Адреса: вулиця Української Перемоги, 23.
Ресторани, кафе та кондитерські. Де смачно поїсти в Івано-Франківську?
Після прогулянки старовинними вуличками Івано-Франківська та знайомства з його історіями та легендами, виникне цілком закономірне бажання перекусити. Ось кілька цікавих варіантів.
- Завітайте у «Пиріжкову», яка знаходиться неподалік центральної площі. Пиріжки тут готуються аж з 1967 року, а саме це місце дійсно стало вже по-справжньому візитною карткою Івано-Франківська.
- Якщо ви фанат кави, то рекомендуємо вам насолодитись цим напоєм у «Фабриці кави» (Південний бульвар, 35) та в «Ростерії Кави» (вул. Крушельницької, 2).
- А спробувати фірмовий «Франківський торт» зможете у Delikacia (вул. Незалежності, 20).
- І не забудьте скуштувати смачнюще м’ясо у «Вино & м’ясо» (вул. вулиця Незалежності, 11-15).
Готелі, садиби та апартаменти. Де зупинитись в Івано-Франківську?
Відпочинок у Івано-Франківську та місцях поблизу найкраще запам’ятається, якщо триватиме принаймні кілька днів. А тому слід подбати і про комфорт. Ось кілька варіантів готелів та іншого житла в Івано-Франківську.
- Готель-музей «Під Темплем», який знаходиться на вулиці Страчених, 7А. До речі, назву готель отримав від синагоги, яка знаходиться поруч біля будівлі. Ціни від 1150 гривень за ніч.
- Готель «Атріум», що розташований на вулиці Галицька, Він знаходиться в історичній частині міста, також має своє кафе та ресторан. Ціни від 1200 гривень за ніч.
- Якщо ви не хочете жити в готелі, то пропонуємо вам сучасні апартаменти Roof Rooms (вул. Вагилевича, 8А, кв. 19).
- А ще у місті є кілька хостелів: Travel station (вул. Залізнична, 49), MIF (вул. Тарнавського, 25), Lime (вул. Бельведерська, 18).
Що подивитися поблизу Івано-Франківська
Плануючи відпочинок з дітьми на вихідні, цілком можна використати Івано-Франківськ як базу для подальшого знайомства з цікавими місцями Прикарпаття. Наведемо кілька прикладів…
Комплекс «Перевернута хата»
Комплекс «Перевернута хата» - цей будинок досить популярний серед туристів, адже знаходиться неподалік від гірськолижного курорту «Буковель» (про який мало хто не чув). Унікальна ця будівля тим, що там все догори дриґом – як з середини, так і ззовні,. Фундамент хатини знаходиться нагорі, а дах – внизу. Всередині ви зможете побачити справжній побут місцевих жителів та ознайомитись з історією цього краю. Людям із слабким вестибулярним апаратом – будьте обережні ;)
Скелі Довбуша
Скелі Довбуша - ця пам’ятка розташована в урочищі Бубнище, неподалік від однойменного селища. Від села до самих скель приблизно 2,5 кілометри ґрунтової дороги. Скельно-печерний комплекс має висоту аж 668 метрів над рівнем моря і являється скелястим виходом пісковиків, що сформувалися на дні палеогенового моря приблизно 70 млн. років тому. Дуже багато історичних подій лежать на плечах скель Довбуша. Але ці велетні мужньо витримали та стали прихистком для багатьох племен давніх часів. Цей таємничий куточок точно залишить слід у серці кожного з вас.
Етнопарк «Гуцулленд»
Етнопарк «Гуцулленд» - тут ви зможете побачити унікальні пам’ятки української дерев’яної архітектури ХІХ – ХХ століття, які були привезені з різних куточків українських Карпат. Ось кілька з них:
- помешкання жителів села Ворохта;
- «Хата Ткача»;
- українська хата з села Рожана Львівської області;
- «ґражда» – приклад закритого типу будинку
Окрім автентичних будинків, тут ви зможете відвідати контактний зоопарк, який знаходиться просто на території «Гуцулленду». Тут живуть свійські, екзотичні й дикі тварини, у захваті від яких будуть не тільки діти, а й дорослі.
Дністровський каньйон
Дністровський каньйон - цей 250-кілометровий красень розтягнувся аж на 4 області. Він нараховує сотні пам’яток живої та неживої природи, а також гордо носить звання одного із «7 природних чудес України». А які тут будуть фото на заході сонця… Обов’язково включайте цю локацію у вашу подорож Україною!
Як дістатись?
Громадським транспортом
Тут все просто, адже майже з кожного населеного пункту можна доїхати до міста на потязі. Також можна дістатись рейсовими автобусами, які часто курсують в сторону Івано-Франківська.
Автомобілем
Якщо до Івано-Франківська ви подорожуєте власним авто, то орієнтуйтесь на ось ці автошляхи: H-9, H-10, H-18.