Ви точно хоч раз чули про цей унікальний природний комплекс, аналогів якого у Європі просто не існує. Під час прогулянки стежками заповідника можна не тільки побачити озера, пляжі й ліси, а й подивитись на життя тварин у їх природному середовищі. А якщо ви щасливчик, то може вам вдасться подивитись й на рідкісні види, які занесені до Червоної книги.
Тут вас зустрінуть різноманітні лісові пейзажі та чудові озера, які за чистотою вод називають «блакитними очима» Волині. А й справді, Волинську область можна назвати багатим краєм на озера. Їх налічується понад двісті, а десята частина з них знаходиться у межах парку.
Самі Шацькі озера – це своєрідна назва цілого комплексу з озер. А ось і їх перелік: озеро Довге, Климівське, Герсимове, Карасинець, Кримно, Луки, Линовець, Кругле, Люцимер, Накраннє, Мошне, Озерце, Перемут, Пиявочне, Пісочне, Острівянське, Плотице, Світязь, Соминець, Пулемецьке, Чорне велике, Чорне мале і ще кілька маленьких озер. Загалом у природному комплексі їх налічується понад 30.
Звичайно, ми дуже хочемо розказати вам про кожне озеро, але є ймовірність того, що ви просто заснете з телефоном. Тому ми обрали кілька найголовніших та найпопулярніших озер та кілька фактів про них.
Озеро Світязь
Саме Світязь є найбільшим з усіх Шацьких озер. Воно відоме в Україні як найглибше прісноводне озеро. Площа його становить 2,75 тисячі гектарів, берегова лінія розтягнулась на 30 кілометрів, а максимальна глибина сягає майже 60 метрів. Однак можете не переживати, якщо їдете на відпочинок на із дітьми. Сам берег мілководний, а тому вашим малюкам буде тут безпечно!
Світязь завжди мав попит серед відпочивальників, оскільки вода в озері дуже чиста та прозора. Ба більше, у тиху та безвітряну погоду ви зможете побачити навіть дно озера! Відпочинок на Шацьких озерах тут буде тим більш корисним, що після купання в цьому озері ваша шкіра точно стане м’якою та гладенькою, бо у складі води міститься срібло та гліцерин. За легендою, у давні часи воду зі Світязя набирали у великі бочки та возили панночкам із Німеччини, аби ті приймали ванни.
Ще варто розказати про родзинку цього озера – острів площею близько 7 гектарів. Зараз він слугує більше для водних екскурсій подорожувальниками на човнах, катамаранах та яхтах.
GPS-координати: 51.4966786,23.8327401.
Найближчі населені пункти: Світязь, Пульмо.
Озеро Пісочне
Друге за популярністю озеро в цьому природному комплексі, адже теж має дуже прозору та чисту воду. Середня глибина Пісочного становить 7 метрів, а максимальна доходить до 16 м. Спуск з берега тут пологий, тому купатись комфортно навіть діткам. Вздовж берегової лінії розташовується сосновий ліс, у якому ростуть смачні ягоди та гриби. Також у своєму складі озеро Пісочне має ті ж самі срібно та гліцерин як і озеро Світязь. А якщо ви їдете разом зі своєю другою половинкою, тут ви зможете увіковічнити своє кохання. Нещодавно на Пісочному відкрили «міст закоханих», на якому пари чіпляють на поручнях замочки – символ вічного поєднання двох сердець.
GPS-координати: 51.567832,23.9142687.
Найближчі населені пункти: Гаївка, Мельники.
Озеро Чорне Велике
Всупереч назві, за розмірами це озеро невелике, якщо порівняти з попередніми двома. Але не менш цікаве! Донедавна тут відпочивали лише місцеві з сусіднього Шацька, але зараз це озеро набирає популярності й серед гостей. Зазвичай сюди приїздять саме для того, щоб насолодитись рибалкою. Адже тут можна спіймати на свій гачок коропа, плотву, карася й навіть величезного сома.
GPS-координати: 51.4805566,23.9099561.
Найближчі населені пункти: Шацьк.
Озеро Люцимер
Люцимер також ледь не більш популярне серед рибалок, ніж серед звичайних подорожувальників. Тут водиться щука, судак, лящ, лин, в’юн, короп, карась, білий амур та вугор. Але цікаве озеро саме своєю історією виникнення. Воно оповите безліччю таємничих легенд, які здебільшого стосуються його походження. Одна з таких легенд розповідає, що колись на місці цього водоймища стояв величний замок. Але дочка князя попросила у Бога, щоб той зробив так, аби він не дістався ворогові. Напевно, Бог все-таки почув її молитви, адже після цього замок ніколи ніхто не бачив (ймовірно, він залишився на дні озера).
GPS-координати: 51.4767487,23.9354678.
Найближчі населені пункти: Шацьк.
Озеро Пулемецьке
Не таке популярне як Світязь, але за розміром зовсім трохи менше. З півдня Пулемецьке оточене щільною стіною з лісу, де колись діяв один із партизанських загонів у часи гітлерівської окупації. На березі озера стоїть магічна вежа, з якої дуже гарно спостерігати за всією красою довкола. Якщо вам потрібна тиша, спокій та гармонія – вам точно сюди!
GPS-координати: 51.5195701,23.7334914.
Найближчі населені пункти: Пулемець, Залісся, Пульмо.
Озеро Соминець
У народі його називають «неправильне озеро», адже воно має незвичайну видовжену форму. По площі воно невелике, але з чистою та прозорою водою. Влітку тут дуже приємно купатись, адже температура води сягає 18 градусів. Також це місце буде цікаве і рибалкам. В озері водяться сомики, щука, окунь, краснопірка, карась та навіть раки. А ще тут ви зможете побачити дуже рідкісного птаха – орлана-білохвоста. Тож заряджайте добре свій телефон і звільняйте пам’ять, адже фото прийдеться робити дуже багато.
GPS-координати: 51.5255325,23.8996446.
Найближчі населені пункти: Шацьк, Мельники.
Озеро Кримне
Найвіддаленіше озеро природного заповідника, яке начебто створене спеціально для відпочинку від міської метушні, насолоди ароматами свіжого повітря та медитацій під мелодійний пташиний спів. Саме озеро неглибоке, з піщаним дном і кришталевою водою. До речі, саме Кримне вважають найкрасивішим озером з усього цього «ансамблю озер».
GPS-координати: 51.5675871,23.9704932.
Найближчі населені пункти: Мельники.
Чим зайнятись на Шацьких озерах: варіанти відпочинку
Точно можемо вас запевнити, що тут вам не буде сумно. Кожен знайде свій вид розваг і повернеться додому тільки з позитивними емоціями. Ось кілька варіантів для вашого відпочинку.
Катання на велосипедах
Цей район ідеально підходить для веломандрівок, адже тут дуже рівний ландшафт. У вас буде можливість об’їхати заповідник вздовж і впоперек та подивитись на всі цікаві локації. Пункти прокату велосипедів ви знайдете майже на кожній базі відпочинку, інколи навіть і безкоштовно.
Катання на яхтах, катамаранах та байдарках
Орендувати яхту, катамаран чи сапборд можна на турбазі «Nester-House», орієнтовні ціни: яхта (компанія до 6 осіб) – 900 грн./год., катамаран – 200 грн./год., сапборд – 100 грн./год.
Втім, подібні послуги можна знайти і на деяких інших пляжах.
Дайвінг
На території пансіонату «Шацькі озера» є база дайвінгістів, а поруч навіть спеціальна школа дайвінгу. Підводний світ Шацьких озер доволі багатий, а тому вражень від дайвінгу отримаєте чимало. Орієнтовні ціни на такий вид відпочинку: від 1000 грн.
Віндсерфінг
Чудова нагода опанувати стихії вітру та води. Якщо ви думаєте, що для цього вам не вистачить хвиль, то ви помиляєтесь. Підкорити хвилю можна і на Шацьких озера, адже тут вони можуть підніматися до 1 метра.
Звертайте увагу на прогноз погоди, адже для початку треба принаймні швидкість вітру 3-4 м/с.
Мотузковий парк «База верхолаза»
Знаходиться вона навпроти бази відпочинку «Шацькі озера». Він пропонує власне мотузковий парк (приблизно 100-150 грн.), велопрокат (від 70 грн./годину або 450 грн./день), оренду байдарок (100 грн./год.) тощо.
Риболовля
Зазвичай це відпочинок для тих, хто любить спокій. Але не на Шацьких озерах! Бо тут риболовля – це нереальний адреналін! Тут водиться близько 30 видів риби, в тому числі й вугор – місцева гордість.
Найбільш популярні місця для риболовлі на Шацьких озерах: оз. Світязь, оз. Пісочне, оз. Люцимер та оз. Пулемецьке.
Зверніть увагу, що ловити рибу можна варто в спеціально відведених для цього місцях.
Пішохідні та велосипедні маршрути Шацькими озерами
Екостежка «Світязанка»
Стежка починається біля села Світязь, у самому сосновому лісі. На цьому маршруті гарні та рівні лісові доріжки, тож він підійде як для пішохідних, так і для велосипедних мандрівок. Тут ви побачите багато альтанок, місць для розведення багаття та ігрових майданчиків для дітей. У вас буде можливість подихати свіжим повітрям і поласувати грибами та чорницями. На вашому маршруті зустрінеться затока Бужня, оглядовий майданчик та джерело. З усіх маршрутів він найкоротший, бо має протяжність всього 5,2 км.
Екостежка «Лісова пісня»
Не випадково цю стежку було названо «Лісова пісня», адже саме Волинське Полісся оспівувала у своїх творах Леся Українка. Тут для вашої зручності створили оглядову вежу на озері Перемут, 5 перехідних містків та 4 місця для відпочинку. «Лісова пісня» об’єднує два озера: Пісочне та Пермут, тож ваша прогулянка точно буде цікавою та не однотипною. Також звертайте увагу на інформаційні стенди, адже там вказана дуже цікава інформація про місцевий рослинний та тваринний світ. Ця стежка передбачена як для пішохідних, так і для велосипедних мандрівок і має протяжність маршруту 5,6 км.
Екостежка «Два озера»
Маршрут: с. Гаївка (санаторій «Лісова пісня») – сосновий бір над оз. Пісочне – піщаний пляж «Піцунда» – залишки доту часів ІІ Світової війни. – р. Копаївка – оглядова вежа на оз. Перемут – місце для відпочинку на Перемуті – автостоянка – стежка «Лісова пісня».
Протяжність маршруту: 9 км. Орієнтовна тривалість: 2 години.
Усі ці три стежки промарковані та мають інформаційні стенди, тож ви точно не загубитесь.
Що подивитись на Шацьких озерах?
- Храм Петра і Павла та Петропавлівська церква. Петропавлівський чоловічий монастир знаходиться у селі Світязь Волинської області. Був побудований у 2002 році навколо старовинної 150-літньої Петропавлівської церкви. Тут ви знайдете Почаївську ікону Божої матері, чорнобильські ікони з Іллінського храму, а також мощі святих апостолів Петра і Павла. А ще у цьому храмі зберігаються ікони Іова та Амфілохія Почаївських, на яких інколи з’являються магічні крапельки мира.
- Церква Казанської ікони Богородиці – пам’ятник дерев’яного зодчества, всередині якої збереглися ікони періоду XVIII-XIX століть.
- Місто Володимир (Володимир-Волинський) – найбільше місто Київської Русі й одне з найстаріших міст усієї Волині. Якщо спиратись на археологічні дані, то Володимир було засновано наприкінці Х століття самим Володимиром Хрестителем. Тут ви знайдете православний Успенський собор Княжої Доби та унікальну Василівську церкву-ротонду литовського періоду.
- Радіотелескоп «Уран-3» – єдиний у світі декаметровий радіотелескоп, який досліджує процеси в найнижчих шарах атмосфери. А саме відстежує такі явища як потужні вибухи, запуск ракет, землетруси та вулкани. За всіма змінами слідкує науково-дослідницький фізико-механічний інститут ім. Г. Карпенка Академії наук в рамках національної державної програми «Уран-3». Сама територія інституту невелика, займає 33 гектари й виглядає як секретна база.
- Зимненський Святогірський Успенський жіночий монастир. Ще в Х столітті у цих краях, за легендою, молився святий князь Володимир. А зараз у цей монастир приїжджають молитися з різних куточків світу. Розташований монастир у селі Зимне, саме тому має таку назву. Найбільшою святинею тут є чудотворна ікона, яка є однією з найдавніших пам’яток православ’я та свідком важливих історичних подій.
- Музей фауни. Тут ви побачите експонати, які були привезені з Біловезької Пущі: олені, лось, кабани та зубр. Інші – виготовлені викладачами та студентами коледжу. Зараз у музеї налічується близько 400 видів тварин, які живуть в Україні. Також є 34 види тварин, які занесені до Червоної книги України.
- Церква Різдва Пресвятої Богородиці розташована у Шацьку та має статус пам’ятки архітектури національного значення. Історія церкви починається у далекому XVI столітті, після чого була кілька разів зруйнована та відбудована.
Де зупинитись на Шацьких озерах: готелі, готельні комплекси, котеджі, бази відпочинку
Приватна садиба “У Тетяни” знаходиться одразу біля самого озера Світязь, за п’ятнадцять хвилин від кафе, магазинів та центрального ринку. Ціни стартують від 400 гривень за ніч на двох людей.
Адреса: с. Світязь, вул. Набережна, 8а.
База відпочинку “Між трьох озер” розташована теж поруч озера Світязь, а саме на другій лінії. Ціни стартують від 7 тисяч гривень за тиждень проживання на двох людей.
Адреса: с. Світязь, вул. Набережна, 20.
Приватна садиба “Гостинна садиба” знаходиться на відстані 80 метрів від озера Світязь. Ціни стартують від 300 гривень за добу проживання на двох людей.
Адреса: с. Світязь, вул. 8 Березня 35.
Міні готель “Водограй” розташований у самому Шацьку. Для гостей надаються номери стандарт, ціною в 520 гривень за добу на двох людей.
Адреса: с. Шацьк, вул. 50 років Перемоги, 39-Б
Також, на території Шацького національного природного парку розташовані два наметових містечка, у яких ви можете зупинитись – “Запісочне” на озері Пісочне та “Незабудка” у самому Світязі.
Відпочинок на Шацьких озерах з наметами
Якщо хочете зекономити або по-максимуму зробити свій відпочинок природнім та незабутнім, як щодо кемпінгу?
Наметове містечко “Незабудка”
Знаходиться за кількасот метрів від озера Світязь, а площа в майже 17 га мусить вистачити, скільки б людей не вирішили тут оселитись. Сюди можна заїхати на автомобілі. Правила прості: приїхав, заплатив за «орендовану ділянку», живеш (і не робиш проблем іншим). Для комфорту на території наметового містечка розташовані душові кабіни, туалети та вбиральні.
GPS-координати: 51.5247483,23.8836042.
Цікаві локації поруч Шацьких озер
- Якщо ж ви фанат замків, то вам точно варто відвідати височенні мури Клеванського замку. Колись він належав княжому роду Чарторийських, а нині потребує реставрації. Також там є арковий міст, який зберігся повністю до наших часів. Поруч ви зможете завітати у церкву Різдва Христового, а через дорогу – зайти у костел Благовіщення.
- Тунель кохання, який знаходиться на Рівненщині у Клевані. У народі його називають природним феноменом, адже ніде в Україні ви не знайдете нічого подібного. Тут знімають рекламні ролики, популярне кіно та дуже часто проводять різноманітні фотозйомки. Сам тунель – це арка ідеальної форми, завдовжки в декілька кілометрів. Вона утворена гіллям дерев, що ростуть обабіч залізничної колії. Тож якщо ви хочете зробити гарні фото або ж закріпити ваше кохання – вам точно сюди.
- Замок Любарта також заслуговує вашої уваги, бо саме він зображений на 200-гривневій банкноті. Саме цей замок являється історичною спадщиною України та має велику культурну та історичну важливість для країни. Замок був побудований в XIV столітті та багато разів змінював власників протягом своєї історії. А ще не забудьте зробити фото на фоні воріт у замок, адже за легендою після цього ви забудете про всі фінансові проблеми.
- А якщо у вас буде трохи більше часу і власний транспорт, то рекомендуємо вам відвідати Хотинську фортецю. Це сьоме чудо України століттями слугувало щитом на шляху ворогів, адже являлось найбажанішим шматком землі для могутніх самодержавців та причиною розбрату між найщирішими союзниками. Тільки після екскурсії по Хотинській фортеці ви зрозумієте всю силу та могутність цього місця.
Як доїхати до Шацьких озер?
Громадським транспортом
Найбільш комфортним варіантом громадського транспорту є автобус (маршрутка). Ви можете з будь-якого міста поїздом доїхати до Луцька, а звідти вже до Шацька курсують регулярні рейси, зазвичай з автовокзалу “Луцьк-2”. Час у дорозі залежить від конкретного маршруту та корок, але зазвичай займає близько 4 години часу.
Автомобілем. Якщо ж ви подорожуєте на своєму авто, то з Києва прямуйте по трасі Е373 до Вишнів через Ковель. Вже від Ковеля до Шацька їхати приблизно 80 кілометрів. Прямувати треба до “Варшавської” траси до міста Любомль, далі головне не пропустити поворот і знак на “Шацький національний заповідник”. Після повороту вам треба буде рухатись по трасі прямо, нікуди не звертаючи. Коли приїдете в Шацьк, за вказівником повертаєте на озеро Світязь (ліворуч) або прямо на озеро Пісочне.