Заплющіть очі та просто уявіть прозоре велике озеро, яке від сонячних променів змінює свій колір. То воно ніжно-бірюзове, наче на Мальдівах побував. А вже через кілька годин стало темно-зелене наче смарагд. Біля берега під шум вітру, наче танцюючи вальс, хитаються на хвилях пришвартовані дерев’яні човни для казкових подорожей. Сьогодні ми вас познайомимо з головною перлиною Шацького краю – озером Світязь.
Відпочинок на Шацьких озерах
Самі Шацькі озера – це своєрідна назва цілого комплексу з водойм. Тут можна знайти наступні озера: Довге, Климівське, Герсимове, Карасинець, Кримно, Луки, Линовець, Кругле, Люцимер, Накраннє, Мошне, Озерце, Перемут, Пиявочне, Пісочне, Острівянське, Плотице, Світязь, Соминець, Пулемецьке, Чорне велике, Чорне мале і ще кілька маленьких озер. Загалом у природному комплексі їх налічується понад 30.
Серед усіх цих озер найбільше та найглибше – Світязь. Ба більше, воно є одним із найпопулярніших та найширших озер по всій Україні! Його площа становить близько 40 000 квадратних метрів, максимальна глибина – 59 метрів, а середня – 7 метрів.
Шацькі озера розташовуються посеред лісів. Тут збудували чимало баз відпочинку, провели екостежки та велодоріжки в межах Шацького національного природного парку. Сьогодні Шацькі озера – один із найпопулярніших варіантів літнього відпочинку в Україні. І поплавати можна, і позасмагати, і порибалити, і погуляти по лісам… Та і дітям тут буде не сумно.
Історія походження озера Світязь
На думку вчених, озеро Світязь утворилось приблизно 10 тисяч років тому. Однак, єдиної та беззаперечної теорії походження, звичайно ж, не існує. За однією з версій, походження озера є карстове. Що це означає? Утворення таких карстових озер пов’язане з постійним затопленням великих та маленьких негативних карстових форм рельєфу підземними або поверхневими водами.
Друга версія стверджує, що озеро Світязь утворилось під час танення Дніпровського льодовика. Так його вапнякові породи, які залягають на самому дні, протягом кількох тисяч років постійно розмивалися водами озера. Саме це явище призвело до утворення підводних печер, які й живлять озеро.
Ще одна цікава версія каже, що раніше Полісся було одним великим океаном. Він з часом висох, а замість нього залишись невеликі озера. Так стало найбільшим з усіх Світязь, а острів на ньому утворив останній кит, який вижив із засохлого океану.
Острів посеред озера
Так, вам не почулось про острів на Світязі. Він тут є родзинкою усього комплексу Шацьких озер, адже кількість екскурсій до нього найбільша. Сам же острівець оповитий багатьма легендами. Якщо зазирнути в історію, то у 1961 році тут збудували двоповерховий маєток для компартійний діячів та інших «солідних» людей. А ще тут частенько жили космонавти, через що споруду нарекли «будинком космонавтів».
Втім дожити до наших часів будинку не вдалось. У 2016 році споруду розібрали начебто для того, щоб перевезти на іншу локацію й зробити з нього музей флори та фауни Шацького національного природного парку. Про долю музею нічого не відомо, а на острові залишились тільки рештки будівельних матеріалів. Нині острівець перебуває під наглядом місцевих працівників Шацького національного природного парку і є одним із напрямків водних екскурсій.
Цікаві факти про озеро Світязь
- Озеро Світязь – найглибше озеро України.
- Воду з озера використовують в косметичних та лікувальних цілях. Колись давно люди почали помічати, що озерна вода має лікувальні властивості і рани від неї швидко загоюються. А все через те, що вода у своєму складі має велику кількість гліцерину та срібла. Навіть ходять легенди, що колись з озера вивозили воду до інших країн. Там місцеві панянки приймали у ній косметичні ванни та омолоджувались.
- З території Шацьких озер спостерігають за життям у космосі. А саме завдяки радіотелескопу «Уран-3» – це єдиний у світі декаметровий радіотелескоп, який досліджує процеси в найнижчих шарах атмосфери. Зокрема відстежує такі явища як потужні вибухи, запуск ракет, землетруси та вулкани. А ще за допомогою даного радіотелескопу ведуться радіометричні спостереження за сонячною активністю.
- Якщо ж ви подивитесь на Світязь зверху, то ви побачите … мамонта, який приліг відпочити просто посеред лісу. Звичайно, він не справжній. Але якщо включити фантазію, то форма озера дуже нагадує цю тваринку.
- Озеро Світязь є одним із семи природних чудес України. Вам точно потрібно сюди завітати, аби на власні очі побачити цю красу!
- В озеро не впадає жодна річка! Здавалось би, звичайний факт. Але для природного водоймища це не властиво, а тому Світязь такий один унікальний.
- Вода Світязя придатна до вживання. За словами дослідників, вода у Шацьких озерах навіть чистіша, ніж у деяких міських водопроводах України. Тому після того, як її закип’ятити, можна робити на ній страви та просто пити.
- Шацький національний природний парк, у тому числі й Світязь, відносять до біосферних заповідників ЮНЕСКО.
Літній відпочинок на озері Світязь
Місцина справді популярна, а тому й пропонує чимало варіантів літнього відпочинку та відпочинку з дітьми. Наприклад…
- Катання на байдарках, яхтах, човнах та катамаранах.
Це чудовий спосіб відпочити і дістатись до острова «Закоханих» на Світязі. Приблизно по часу це займе 2-3 години туди і назад. Ще навіть встигнете прогулятись по острову. Орендувати плавальне спорядження можна на пляжі озера чи базах відпочинку поблизу.
- Рибалка
Любителі порибалити теж знайдуть собі цікавий відпочинок на Світязі. Самі Шацькі озера дуже багаті на різні види риб, але всі рибаки бажають зловити лише … справжнього шацького вугра. Втім, тут також водяться окуні, лящі, щуки тощо.
Зверніть увагу! Озеро Світязь – складова частина Шацького національного природного парку, а тому рибалити треба з розумом. Забороняється відпливати від берега далі ніж 500 метрів, також видаються спеціальні квитки для риболовлі з човна.
- Лісова прогулянка
Чудова ідея для спокійного та душевного відпочинку – прогулятись по лісу та подихати свіжим повітрям. А ще у сезон, ви зможете тут позбирати ягоди та гриби.
- Велопрогулянка
Непоганий варіант щоб активно провести час та відвідати нові території заповідника. Якщо ж ви початківець, то вам варто спробувати маршрут навколо Світязя, який по часу займе приблизно до 4 годин.
- Віндсерфінг та кайтсерфінг
Ці заняття створені для справжніх любителів екстриму! Віндсерфінг – для тих, хто любить вітрильний спорт та водні розваги. Вам потрібно буде управляти на водній поверхні дошкою невеликого розміру, на якій зверху встановлено вітрило. А от кайтсерфінг, його ще називають «повітряний змій», фізично складніший, а тому утриматись на хвилі вам буде складніше. І якщо ви думаєте, що для цього вам не вистачить хвиль, то ви помиляєтесь. Підкорити хвилю можна і на Світязі, адже тут вони можуть підійматися до 1 метра.
- Екскурсії та сафарі-прогулянки
А якщо ви любите активні та пізнавальні пригоди, вам припадуть до душі екскурсії на велоралі, човнах, квадроциклах та джипах. А ще, якщо ви цікавитесь історією та архітектурою, ви можете вирушити у автобусну екскурсію по Волинській області. Популярними є також екскурсії «Загубленим озером» чи «Поліськими джунглями».
Популярні туристичні маршрути Світязем
- екостежка «Лісова пісня» – 5,6 км.
«Лісова пісня» об’єднує між собою два озера: Пісочне та Пермут. Тому ви можете бути впевненими, ваша прогулянка точно буде цікавою та не однотипною. Сама стежка передбачена як для велосипедних, так і пішохідних прогулянок.
- екостежка «Світязанка» – 5,2 км.
Починається стежка від села Світязь і знаходиться прям в самому сосновому лісі. Маршрут має рівні доріжки, а тому підійде як для пішохідних, так і для велосипедних мандрівок.
- екостежка «Два озера» - 9 км.
Ця стежка підходить більше для велопрогулянок і має ось такий цікавий маршрут: санаторій «Лісова пісня» – оз. Пісочне – піщаний пляж «Піцунда» – залишки доту часів ІІ Св.в. – р. Копаївка – оз. Перемут – місце для відпочинку – автостоянка – стежка «Лісова пісня».
- екостежка «Три озера» – 5,8 км.
На цій стежці вас зустрінуть озера Климівське, Пулемецьке та Мале Чорне. Сам маршрут проходить через ліс та луки, тож на своєму шляху ви можете ознайомитись з красою місцевої флори й фауни.
Зимовий відпочинок на Світязі
Але не подумайте, що озеро Світязь може потішити відпочивальників тільки влітку. Зимовий відпочинок на Світязі також дуже популярний. Якщо маєте ковзани – ласкаво просимо на природній каток. Не маєте? Є чимало місць поблизу, де їх можна орендувати.
Менш популярні варіанти зимового відпочинку на Світязі це катання на буєрі, відвідини лазні та занурення в ополонку.
Де зупинитись на озері Світязь: готелі, готельні комплекси, котеджі, бази відпочинку
Літній відпочинок на Шацьких озерах важко уявити без пошуку житла, адже комфортний нічліг (особливо якщо відпочиваєте з дітьми) – запорука гарного настрою на увесь наступний день. Поблизу озера Світязь можна знайти буквально десятки пропозицій оренди житла. Ось кілька найбільш популярних:
- База відпочинку «Ялинка». Знаходиться на другій лінії, тобто до озера йти лише 3 хвилини. Поруч є магазини, ринок та кілька кафе. Сама територія дуже гарно облаштована, місця та мангалів вистачить всім :) Найдешевший номер на двох за добу вам обійдеться у 750 гривень.
Адреса: вул. Центральна, 44-54, Шацьк, Волинська область.
- Котедж «Secundo Vita». Якщо ви приїхали на відпочинок великою компанією друзів, родичів або ж просто у вас велика родина, цей варіант точно для вас. Котедж розрахований для індивідуального відпочинку, має 3 кімнати та знаходиться поруч озера Світязь. Винайняти його вам буде коштувати 1800 гривень за добу на 6 людей.
Адреса: с. Світязь, вул. Незалежності, 23, Волинська область.
- Дім для відпочинку «Своя Хата». 9 окремих будиночків на 4 персони кожен. До озера Світязь всього 250 метрів, тобто знаходяться вони на першій лінії. Оренда будинку на добу вам обійдеться у 900 гривень.
Адреса: вул. Лугова, 35а, с. Світязь, Волинська область.
Що цікавого подивитись поблизу оз. Світязь?
- Ковель
Якщо у вас буде більше часу, то перед тим як їхати на самі Шацькі озера, прогуляйтесь Ковелем. Це місто друге за кількістю населення у Волинській області та являється найбільшим промисловим центром регіону. Нинішнє місто може вас вразити пам’ятками архітектури, а також різними релігійними та культовими спорудами.
- Церква Казанської ікони Богородиці
Поруч Світязя, у сусідньому селі Пища, є унікальна пам’ятка архітектури – храм 1801 року, освячений на честь Казанської ікони Богородиці. Сама церква дерев'яна та оформлена у стилі волинської народної архітектури.
- Луцьк
Сюди варто заглянути тим, хто любить не лише природні краєвиди, а й гарну архітектуру. У місті віє атмосферою середньовічної старовини, яка утворилась якраз завдяки великій кількості споруд із минулих епох. Вам обов’язково варто побачити Луцький замок Любарта, оборонну вежу князів Чарторийських, Бригідський костел, Старе місто та інші історичні пам’ятки міста.
- Оконські джерела
Це «Волинське диво» знаходиться у центрі села Оконськ Маневицького району, у невеликому озері. Два сильні джерела б’ють з глибини трьох метрів і утворюють незвичайну картину на поверхні цього озера. Потужні підземні джерела під великим тиском викидають близько 200 літрів води за секунду. А родзинкою цього джерела являється кришталева вода, у якій навіть водиться форель. А це, на хвилинку, одна з найвибагливіших риб, яка може існувати тільки в ідеально чистому середовищі.
Як дістатись до озера Світязь?
Громадським транспортом
Через Шацький національний природний парк не проходить залізниця, тому ваша поїздка буде як мінімум із однією пересадкою. Найзручніше вам доїхати потягом із будь-якого міста до Ковеля, а вже звідти їхати на Світязь. На автостанції завжди є велика кількість автобусів та маршруток до Шацьких озер, зокрема у саме село Світязь. Зазвичай, інтервал між маршрутками від 30 хвилин до години, тож із громадським транспортом проблем не повинно бути.
Автомобілем
Якщо ви виїжджаєте з Києва, то вам потрібна траса Е373 через Ковель. Вже від самого Ковеля до Шацька їхати лише 80 кілометрів, тож дорога не буде довгою. Не доїжджаючи до Вишнів, звертаєте у напрямку міста Любомль. Уже після повороту рухайтесь прямо по трасі, нікуди не звертайте. Далі ваше головне завдання – не пропустити поворот і знак на «Шацький національний заповідник». Вже коли заїдете у Шацьк, повертайте ліворуч на озеро Світязь.