Карпатська природа завжди зачаровувала своєю красою і таємничістю. Тут розташовані кришталево чисті водойми, горді високі гори та найкрасивіші в Україні водоспади. Один з них – Джуринський водоспад, котрий приваблює туристів з усієї країни своєю давньою історією та загадковістю. В цьому місці можна гарно провести час з друзями чи насолодитися красою водоспаду наодинці в променях ранішнього сонця, а хороша погода стане тільки додатковим позитивом. В будь-якому випадку водограй не залишить Вас байдужими, і ви повернетеся додому з чималою кількістю позитивних вражень та теплих спогадів. Влітку тут особливо чарівно, бо тут просто ідеальне місце для того, щоб сховатися від палючих сонячних променів в розпал спекотного дня.
Джуринський водоспад розташований на річці Джурин, в урочищі «Червоне», між селами Нирків і Устечко Чортківського району Тернопільської області. Цей водоспад досить потужний і по праву вважається найвищим рівнинним водоспадом України. Він складається з кількох каскадів, а його шум чути на великій відстані. Влітку охочі зможуть в ньому скупатися, а в верхньому каскаді навіть можна знайти невелику ущелину, з якої дуже добре видно швидкий плин води та потужність водойми. Повна висота Джуринського водоспаду сягає 16-ти метрів, а ширина – 20-ти метрів. Він складається з трьох каскадів, а площа цієї пам’ятки природи – 0,7 га.
Легенди Джуринського водоспаду
Існує принаймні три версії, які розповідають, звідки ж взявся Джуринський водоспад. За однією з них, він був штучно створений турками-османами під час облоги Червоногородського замку 1672 року. Легенда оповідає, що загарбники прокопали кам’яний кряж на річищі Джурина і скерували повноводну тоді річку, яка до того робила кількакілометрову петлю й огинала пагорб із замком, у нове річище. Це робилося для того щоб здобути замок.
Друга легенда розповідає про те, що польські шляхтичі Понінські, нібито навмисно змінили течію річки, коли планували масштабний парк. Річ у тому, що замок на початку ХІХ ст. перебудовувався в палац, і саме так, згідно з легендою, планувалося створити штучний водоспад. Обидві вищеописані версії спростовуються однією з мап фон Міґа, котрі були створені у 1779−1782 рр. На цій мапі чітко видно повноводну течію Джурина, яка огинає замок та водоспад із млином.
За третьою версією, водоспад був створений не польськими шляхтичами чи турками, а самими місцевими жителями. Ця теорія виглядає особливо логічною, якщо врахувати потребу довколишніх сіл у млині. Саме тому річку роздвоїли, і частина води утворила нове річище, на якому і збудували млин. Уже в 1880 році згадується Червоногородський млин у «Географічному словнику польського королівства».
Не важливо, чи Джуринський водоспад був створений природним або ж штучним шляхом, він все одно залишається прикрасою каньйону. Коли пригріває сонечко, тут надзвичайно багато відпочивальників та туристів, тому без відвідин цього місця важко уявити собі подорожі Карпатами.
Ще одним дивовижним явищем в цій місцевості є те, що в с. Нирків та неподалік від нього земля має червонуватий відтінок. Саме ця аномалія і дала назву селищу Червогогород, яке тут було розташоване багато століть тому. Це явище пояснюється наявністю хімічних сполук у камінні та ґрунті, а після дощу вода в калюжах починає нагадувати червоне вино. Погодьтеся, всі ці принади є досить вагомою причиною включити Джуринський водоспад у свій маршрут, плануючи подорожі Карпатами. Для тих кого не лякає відпочинок в польових умовах, неподалік від водоспаду є місце, де можна зупинитися з наметом на декілька днів. Однак, слід добре запастися всім необхідним, адже найближчий магазин знаходиться на відстані декількох кілометрів від водограю.
Що подивитися поруч?
- Червоногородський замок – за 10 хвилин ходьби на схід від пам’ятки Джуринський водоспад розташовані залишки оборонної споруди зниклого міста Червоногород. Руїни знаходяться в урочищі Червоному, поблизу села Нирків Заліщицького району Тернопільської області.
- Водоспад «Дівочі сльози та «Печера відлюдника» – якщо не полінуватися, за півгодини ходьби за течією річки Джурин знаходиться «Печера відлюдника». Тут у ХІХ ст. жив монах, який займався різьбленням по каменю. До сьогодні збереглася створена ним статуя святого Онуфрія. Цю печеру огортає водоспад «Дівочі сльози», навколо котрого існує багато легенд та переказів.
- Водоспад «Печери», що розташований неподалік від с. Шутроминці, Чортківського району Тернопільської області. Дістатися туди від Джуринського водоспаду можна автомобілем за 40−50 хв по трасі Р24 в північно-західному напрямку. Це маловідоме місце, де рідко ступає нога людини, але водночас мальовниче та заспокійливе.
- Дністровський каньйон - 250-км красень, що відомий як своїми мальовничими заходами сонця, так і активними видами відпочинку. Одне з 7 природних чудес України.
Маршрути до водоспаду
Розпочати свій маршрут варто з с. Нирків. Відстань від села до водоспаду складає близько 5-ти кілометрів. Рухатися потрібно на південний захід в напрямку річки Джурин. Орієнтиром стане каплиця Понінських та дитячий оздоровчий табір «Ромашка». Минаючи Червоногородський замок, польовою дорогою Ви дістанетеся до місця призначення. Здалеку чути, як шумить Джуринський водоспад, тому Ви не зможете його пропустити. І пам’ятайте, дорогу завжди можна запитати у мешканців околиць.
Як доїхати до Джуринського водоспаду
Громадським транспортом
Зі Львова до Заліщиків можна дістатися рейсовим автобусом з Автовокзалу «Центральний», котрий курсує щодня о 14:55. З Заліщиків курсує приміський автобус до с. Нирків о 05:20 та 12:05 кожного дня.
Автомобілем
Зі Львова доїхати до Заліщиків по трасах H02 і Е85/М19 у напрямку Тернопіль – Теребовля – Заліщики. В Заліщиках слід повернути на вул. Степана Бандери і рухатися дорогою Е85/М19 у напрямку до Ниркова. З Ниркова шлях до водоспаду Джурин (близько 5-ти кілометрів) доведеться подолати пішки.