Більшість українців не тільки не бували у затопленому селі Бакота, але навіть не чули про це чудове місце за 50 км від Кам’янця-Подільського, що в Хмельницькій області. Хоча воно визнається одним із найкращих природних чудес України…
Бакотська затока щороку входить у топи найбільш популярних туристичних запитів, і це цілком справедливо. М’ягкий клімат та приємна водиця дозволить досхочу накупатись, позасмагати та відпочити з дітьми. А примостившись на березі, ви опинитесь віч-на-віч із наймовірним видовищем, що наповнює душу спокоєм. Особливо варті уваги заходи сонця. Зустрівши його на катері зі своєю половинкою, ви ніколи не забудете цього відчуття.
Трагічна історія села, або хто затопив Бакоту?
Перша згадка про Бакоту з’явилася у літописі 1024 року, хоча розкопки свідчать, що на цих територіях значно раніше вже були поселення язичників. Вже у першій половині ХІІІ століття Бакота стала великим містом і одним із найважливіших центрів Пониззя, яке входило до складу Галицько-Волинського князівства. Але розвиток стрімко зупинився, коли цими територіями заволоділи монголо-татари.
А от археологічні дослідження розпочалися лише наприкінці ХІХ століття. У 1883 році професор В. Б. Антонович ретельно обстежив усі рештки скельного монастиря. Самі розкопки були проведені в 1891–1892 роках. Майже увесь важливий матеріал було зібрано, але звіти про розкопки до наших часів не збереглися.
Щодо походження назви села, то існують дві версії. Перша пов’язана з румунським словом «бакота», що перекладається як «шматок, кусень». Друга версія зазначає, що назва була перекладена з давньоруської мови як «бажане, чудове місце».
Нині на карті України ви цього села не знайдете, адже його вже там просто немає. Чому так? З 1918 року Бакота стає прикордонним населеним пунктом, адже зовсім поруч проходить межа з Румунією. Кількість населення села значно зменшилась під час голодомору 1947 року. Однак початок кінця Бакоті поклала радянська влада. У 1973 р. місцевим повідомили, що все село невдовзі буде затоплено задля побудови Новодністровсьої ГЕС. Жителям дали 8 років щоб підготуватись до цього, і вже у 1981 р. радянська влада почала поступово піднімати рівень річки Дністер, що врешті-решт і затопило Бакоту (а також кілька десятків сіл в придачу).
Цей період історії корінні жителі села згадують зі сльозами на очах. Власними руками їм довелося руйнувати свої будинки та вирубувати сади, за якими доглядали не одне покоління.
Особливою датою для Бакоти є 14 серпня. Раніше в цей день сюди приїжджали паломники звідусіль… а зараз в цей день тут збираються колишні мешканці села.
Станом на сьогодні Бакоту вже не сприймають як населений пункт, а радше як широке пасмо (майже 1600 га) Бакотської затоки та Дністра. До речі, Бакотська затока входить до Національного природного парку “Подільські Товтри”, який визнано одним із 7 природних чудес України.
Що подивитись у Бакоті
Бакотська затока манить своєю водною гладдю та приємним теплом, але перед плаванням трохи втамуємо культурний голод ;)
Бакотський скельний монастир
Найбільш відома локація в Бакоті, популярне місце туризму, а також важлива духовна пам’ятка - все в одному. Бакотський скельний монастир - це єдиний стародавній об’єкт, який залишився цілим після затоплення села. Історики припускають, що на цьому місці ще в дохристиянські часи існувало язичницьке капище, а у XII–XIII ст. в товщі 120-метрової Білої гори тут заснували печерний монастир. На жаль, він не один раз зазнавав руйнації. Йому дісталось як під час навали татар, так і під час обвалу скель. Нині сучасний монастир складається з трьох печер та ніші, які можна оглянути самостійно без екскурсій.
Станом на сьогодні Бакотський скельний монастир не функціонує, проте мандрівники можуть спокійно дослідити печери. Всередині ви знайдете чимало старовинних та незвичних ікон, які були сховані тут в части радянського наступу на вірян.
Над монастирем ви знайдете найкращий оглядовий майданчик під назвою «Біла гора».
Тут облаштовано кілька місць, звідки можна безпечно помилуватися краєвидом.
📍Координати монастиря: 48.58570478053518, 26.998559742870345
Трохи нижче від монастиря ви знайдете 3 джерела, з яких можна набрати чистої водиці. Ба більше, не простої, а цілющої (принаймні так кажуть місцеві), які часто приманюють мандрівників з далеких земель. Про значущість цих джерел свідчить й чимало іконок, що розкладені поблизу.
Зазвичай їх називають Північне, Південне та Найпівденніше. Зустрічається твердження, що всі вони лікують різні хвороби, наприклад, Найпівденніше - хвороби очей. Щодо двох перших інформації менше…
Скеля Курник
Химерного вигляду кам’яна скеля на березі Дністра. Вона привертає увагу через кілька факторів.
По-перше, її вигляд кидається у вічі. За формою вона може нагадувати людську голову, через що її інколи називають скелею Кам’яна голова.
По-друге, з неї відкривається прекрасний вигляд на Дністер.
По-третє, місцеві кажуть, що саме ця скеля згадується в поемі О. Пушкіка “Руслан та Людмила”.
Так це чи ні, але якщо маєте трохи часу і бажання побачити щось новеньке - чому б не завітати? :)
Цікаве та корисне про Бакоту
- Однією з особливостей Бакоти є її клімат, який багато хто порівнює з кримським. Не очікуйте побачити тут екзотичні рослини, але клімат тут справді лагідний і теплий. Головна причина цьому - скелі та ліси, що надійно оберігають цю дивовижну землю від холодних вітрів.
- Бакотська затока входить до складу Національного природного парку “Подільські Товтри”, який входить до списку Семи природних чудес України.
- Коли ці землі входили до складу Великого князівства Литовського, тут височів Бакотський замок. Вперше він був зруйнований за часів монголо-татарської навали. Згодом його відновили Коріятовичі, але споруда остаточно була знищена в 1431 р.
- Багато дискусій точиться навколо дати заснування Бакотського скельного монастиря. Відомо, що православні монахи бували тут ще в XI ст. Подейкують, що серед них був і святий Антоній, який згодом заснував Свято-Успенську Києво-Печерську лавру.
- Якщо маєте намір позасмагати на сонечку та поплавати у Бакотській затоці, не зайвим буде по телефону чи соціальним мережам спитати у місцевих, як там справи. Річ в тім, що в серпні зазвичай вода тут цвіте, а тому купатись буде не дуже прикольно.
- Якщо вбиватимете маршрут через GPS-навігатор, зверніть увагу, що можете прокласти маршрут до села Бакоти Тернопільської області. Воно також знаходитья біля водойми, але це геть інша локація, яка знаходиться “всього” в 240 км від Бакотської затоки.
- Берег Бакотської затоки не дуже знайомий із таким поняттям як “дороги”. Майте це на увазі, якщо вирішите підїхати на автомобілі поближче. А якщо падатиме дощ, будьте готові трохи поштовхати авто.
Активний відпочинок на Бакоті
Окрім цікавих локацій Бакота запропонує мандрівникам кілька варіантів активного відпочинку, що розганяють кров та підвищують рівень адреналіна.
Огляд Бакоти на квадроциклах
Насолоду неймовірними пейзажами Бакоти можна чудово поєднати з драйвовою поїздкою на квадроциклі. Якщо у вас не дуже багато досвіду водіння – досвідчені інструктори проведуть експрес-курс.
- Можна влаштувати невеликий квадротур на 2 години від 1200 грн. з особи…
- Або ж повноцінний «квадро день» на 5–6 годин (2600 грн. / особа).
Захопливе катання – не перешкода здоровому глузду, а тому тут надається захисне спорядження, а інструктори переконаються у вашій тверезості.
Джип-тури по Бакоті
Якщо кермування заважає милуватись красотами Бакоти, можна доручити цю справу іншим. Джип-тури по Бакоті та околицям зазвичай тривають близько години, але за цей час ви отримаєте неймовірну порцію вражень. А також новий досвід та силу-силенну чудових фото. Можна зібрати команду з 10 осіб – і гайда.
Вартість тура складає орієнтовно 1000 грн. за тур.
SUP-серфінг на Бакоті
Цікаве рішення для тих, хто хоче поєднати активний відпочинок на Бакоті з медитаційним розслабленням. Тільки уявіть: вечір, сонце заходить над Бакотською затокою, а ви на дошці посеред цієї дивовижі. Тур на заході сонця зазвичай триває близько 2 годин та коштує від 500 грн. за особу. В ціну входять послуги гіда, навчання SUP-серфу та зігріваючі напої.
Якщо ж 2 години для вас несерйозно, то можна замовити послугу SUP-день. Це 4-5 годин задоволення серфінгу + послуги гіда + купання в Дністрі + пікнік + романтичне кавування, та ще й відвідини Бакотського скельного монастиря.
Вартість: від 1000 грн. з людини.
Катер, катамаран та навіть яхта?
В селі Дністрівка розташовується зручний вихід до Дністровської бухти. Там можна орендувати для відпочинку катер, катамаран чи навіть яхту. На них можна як поплавати по Дністру, так і дістатись до Бакотського скельного монастиря (приблизно 5 км).
Окрім того Туристичний інформаційний центр Бакоти пропонує прогулянки катером (до 4 осіб) по затоці та екскурсію НПП “Подільські Товтри”. Особливо неперевершено тут під час заходу сонця. Орієнтовна ціна - від 1300 грн. за годину.
А при бажанні можна навіть влаштувати романтичний круїз-дегустацію для себе та коханої людини (або ж невеликої компанії) - тут вам і чудові краєвиди, і дегустація місцевих сирів, і все що захочете. Про ціну вже потрібно домовлятись індивідуально.
Дайвінг
Якщо любите дайвінг або хочете навчитися пірнати - це чудове місце для практики. В Бакотській затоці під водою можна знайти річкових раків, колонії молюсків, а також різноманітних представників рослин.
Ціни будуть варіюватися залежно від сезону, але варто попитати на офіційному туристичному порталі Бакоти.
Параплан
Здебільшого, політ на параплані асоціюється з Карпатами. Втім, політ над широкою водною гладдю Бакотської затоки може наповнити новими відчуттями та потішити незабутніми відчуттями не гірше, аніж параплан в горах.
Політати під хмарами можна зі схилу або з лебідки, самому чи удвох (більшої компанії параплан, на жаль, не витримає).
Політ займе 10-20 хвилин часу. Орієнтовні ціни: від 1200 грн. з одного і від 3000 грн. з пари.
В ціну зазвичай входить страховка (мається на увазі страхове спорядження, а не страховка на життя ☺) та відео з вашим польотом.
Пішохідний маршрут Бакотою
Через НПП “Подільські Товтри” проходять 2 еко-маршрути Бакотською затокою.
1) “Давня Бакота”
с. Грушка - гора “Теремець” - Кар’єр - Дитячий літній оздоровчий табір - Бакотський скельний монастир.
Загальна довжина маршруту складає 24 км, орієнтовна тривалість походу - 8 годин.
2) “Джерела Бакотської затоки”
Біла гора - Джерела біля монастиря - Дитячий оздоровчий табір - Графські джерела - Цілюще джерело.
Загальна довжина маршруту складає 3 км, орієнтовна тривалість - 3 години.
Веломаршрут Бакотою
Для прихильників більш екстремального туризму хорошою новиною буде те, що до Бакотської затоки з Кам’янець-Подільського можна дістатись на велосипеді.
Спочатку маршрут пролягає через села, майже кожні 10 км можна зробити відпочинок у котромусь із сіл і перекусити. Зворотня дорога пролягає через трасу.
Поїздка через села, річку, а також пагорби та яри Китайгорода займе туди й назад близько 110 км. Дорога відкриває силу-силенну гарний краєвидів та веселих моментів, але складність дороги, часті підйоми та спуски, а також висока ймовірність заблукати робить подібний веломарштрут до Бакотської затоки рекомендований тільки для досвідчених мандрівників.
Мед, вино та інші смаки гастрономічної Бакоти
Бакотська затока тішить око та душу, але хто казав, що шлунок має бути обділений увагою? До послуг мандрівників чималий вибір домашнього та екологічного гастрономічного виробу на будь-який смак, зокрема…
- Чайна церемонія чи творчий вибір свого власного чаю (Родинне Виробництво Прудивусів, с. Стара Ушиця).
- Дегустація вин та лекція від титулованого винороба Богдана Павлія.
- Крафтові овечі сири без лактози та козеїну з ферми “Lacon”.
- Різноманітні меди (з фундуком, мигдалем, насінням соняшнику тощо) та бджолотерапія.
Готелі та бази відпочинку поруч з Бакотою
Скельний монастир, лагідний клімат та Бакотська затока з усіма її потенційними можливостями відпочинку спокушають мандрівників залишитися тут якомога довше. Принаймні на кілька днів. А тому слід подбати про житло поблизу Бакоти. Впритул до затоки якогось “цивілізованого” житла не знайти, а тому доведеться дещо віддалитись… Ось кілька варіантів.
Готельно-туристичний комплекс «Ксенія»
Цей комплекс знаходиться за 17 км від Кам’янця-Подільського, де краса та велич природи допомагає людині відчути гармонію з собою. На території закладу ви знайдете готель, ресторан, альтанки, магазин, пляж, а також прогулянки на катерах та катамаранах. На додачу є можливість оздоровитися в цілющих чанах.
Адреса: Кам’янець-Подільський р-н, с. Врублівці, провул. Джерельний, 4а.
Туристичний комплекс «Услад»
«Услад» – це новинка на Дністрі, концепція якого полягає в етностилі. Тут вам запропонують екзотичний відпочинок (кемпінг, індіанські тіпі, будиночки на воді), діловий туризм, екстремальні розваги, басейн, сауну, страйкбол, елітну риболовлю, тематичні ресторани та багато іншого.
Адреса: с. Ломачинці, Чернівецька обл.
Парк-готель «Теремки»
Парк-готель «Теремки» в різні пори року гостинно відкриває свої двері та дарує кожному гостю красу, здоров'я і відпочинок. Тут ви знайдете баню на дровах, пляж, водні атракціони, тюбінг, спортивний майданчик, басейн, кафе, котеджі, будиночки на воді, рибальські будиночки та наметове містечко.
Адреса: с. Колодіївка, Кам’янець-Подільський р-н, Хмельницька обл.
База відпочинку «Вілія»
Комплекс «Вілія» знаходиться на березі річки Дністер. Саме завдяки вдалій локації посеред лісу, тут вам буде комфортно, різноманітно та цікаво відпочивати.
Адреса: Чернівецька область, Сокирянський район, с. Ломачинці.
Також ви можете орендувати гостьові будиночки (котеджі) у найближчих селах: Стара Ушиця (до монастиря на авто – 8,9 км), Колодіїївна (20,9 км), Каштанівка (10,4 км)
Де зупинитись з наметом біля Бакотської затоки?
Якщо ви хочете зекономити або ж відчути повноцінну романтику мандрівки з наметами, то поблизу Бакотської затоки це цілком реально.
Дякуючи своєму розташуванню, в Бакоті значно тепліше ніж зазвичай в інших популярних локаціях, а тому ночувати в палатці без загрози замерзнути можна вже в квітні-травні.
В пошуках місця для ночівлі з наметом біля Бакоти головним орієнтиром буде слугувати “Дитячий табір”. Він вже давно не працює, але назва прижилась. Від Бакотського монастиря спускаємось вниз і йдемо стежкою. Як тільки дійшли до “Дитячого табору” (його важко з чимось сплутати), перед нами постає дилема… З одного боку, чим далі йдемо берегом, тим менше людей зустрінемо (а отже чистіше, і менше зайвого галасу). З іншого боку - тим більше віддаляємось від джерел мінеральної та цілющої води, що біля монастиря. Шукаємо золоту серединку і приступаємо до зведення свого намету та активного відпочинку 🙂
Цікаві локації неподалік Бакоти
Якщо ви будете мати більше часу, то обов’язково завітайте подивитися на одне із семи чудес України – Хотинську фортецю.
Саме вона століттями слугувала щитом на шляху ворожих загарбників. Ще її називають «найбільшою ареною бойових подій та вирішальних військових конфліктів». Ця фортеця – найбажаніший шматок землі для могутніх самодержавців та причина розбрату між найщирішими союзниками. Тільки відвідавши Хотинську фортецю ви зрозумієте всю силу та могутність цього місця.
2. Кам’янець-Подільська фортеця (Заповідник «Кам’янець»)
Кам’янець-Подільська фортеця поєднує в собі гармонію мальовничої природи та неприступність оборонних мурів. Сам замок збудований на скелястому півострові у каньйоні річки Смотрич та входить до складу історико-архітектурного заповідника «Кам’янець». Тут ви поринете в особливу атмосферу Середньовіччя та точно зрозумієте, чому її включили у список «Сім чудес України».
Ця унікальна пам’ятка природи та туристичний об’єкт лежить на території одразу чотирьох областей. Ліва сторона належить Тернопільській і Хмельницькій областям, а права – Івано-Франківській та Чернівецькій. Його територія охороняється, адже тут зібрані численні об’єкти природно-заповідного фонду України, найбільшим із яких є Національний природний парк «Дністровський каньйон».
4. Гіпсова печера “Атлантида”
Унікальна трирівнева печера, яких взагалі не так і багато у світі. Розташована за 80 км від Бакотської затоки, а тому… ;)
Вас чекає 3 маршрути різної складності, а всередині - розсипи кристалів, що заворожують і полонять уяву.
5. Шишкові пагорби
Чудернацькі, але від того не менш красиві скелі 15-20 метрів заввишки, що розташовані в селі Нагоряни (Дністровський район). Їх три - Дід, Баба та Онучка, і з них відкривається неймовірний краєвид на Дністер.
6. Кудринецький замок
Фортифікаційна споруда в Тернопільській області. Колись - потужний замок, а сьогодні ж більше загадкові руїни, оповиті численними переказами. Замок (як йому і належить) знаходиться на височині, а тому потішить краєвидами зі своїх мурів. Розташовний за 70 км на Захід від Бакотської затоки, а тому можна до нього завітати, якщо подорожуєте з боку Закарпаття, Львова чи Івано-Франківська.
Як доїхати до Бакоти?
Громадським транспортом
Вам треба прямувати орієнтовно 50 кілометрів на схід від Кам’янця-Подільського до села Грушка або смт. Стара Ушиця. Цією дорогою ходять маршрутки від місцевого автовокзалу (вул. Князів Коріатовичів, 19).
Ви побачите, що зупинки «Бакота» не існує на маршруті. Проте вас можуть висадити біля повороту, який туди веде. Він розташований між селами Грушка й Стара Ушиця, треба тільки попередити водія завчасно. Загубитись тут складно, адже поворот з траси тільки один. Далі рухайтесь в напрямку Бакотського печерного монастиря, відстань до якого трохи більше 5 км.
Автомобілем
Дорога з Києва займе близько семи годин. Їхати потрібно по трасах Е40/М06 і Н03 у напрямку до м. Дунаївці через м. Хмельницький. Звідти з’їхати на трасу Т2303 і рухатися до села Стара Ушиця. Звідти звернути праворуч і доїхати до вказівника «Бакота».