Відпочинок на Бакоті - це далеко не лише купання чи споглядання за чарівними заходами сонця, адже українська атлантида приховує ще багато сакральних місць та локацій. Однією з таких споруд є Бакотський скельний монастир, що вже протягом декількох сотень років є духовною опорою для жителів Поділля. Сьогодні дістатись до Бакотського монастиря не важко, адже він розташований за декілька кілометрів від головного входу у національний парк “Подільські товтри”, який щороку відвідують тисячі туристів та бажаючих відпочити на Бакоті. Раз у рік, а саме 14 серпня, сюди на свято Маковія з'їжджаються тисячі вірників не лише з навколишніх сіл, а й з всієї України щоб приєднатись до літургії, що звершується в скельному монастирі.
Бакотський монастир розташований у вапняковій скелі висотою 120 метрів, що отримала назву Біла гора на території національного парку “Подільські товтри”. Вхід на територію нацпарку платний, проте працівники підтримують його інфраструктуру в хорошому стані.
Загальна площа сучасного Бакотського скельного монастиря становить близько 760 м², з яких близько 400 займає майданчик, на якому можна інколи зустріти паломників, що звершують тут молитви. Відразу біля майданчика розміщені входи до трьох печер монастиря, що заглиблені на 7-9 метрів у товщу вапнякової скелі. Печера номер 1 знаходиться на першому ярусі, всі інші - на другому. Під час археологічних розкопок у скельній підлозі монастиря було знайдено 19 гробниць з людськими кістками.
У печерах розміщені ікони, поруч є місця для свічок та можливість залишити іменні записки для молитов. Варто відмітити, що всі ікони є сучасними та були принесені сюди місцевими вірниками. Також є можливість залишити добровільну церковну пожертву.
Історія Бакотського скельного монастиря
Скелясті береги могутнього Дністра стали прихистком для багатьох печерних монастирів на Поділлі. Історичні дані та археологічні дослідження свідчать про наявність як мінімум двадцяти таких монастирів та, безсумнівно, найвідомішим є Михайлівський печерний монастир, який і називають Бакотським.
Місцеві жителі стверджують що скельний монастир був заснований Антонієм Печерським на його зворотному шляху з Афону - тим самим ченцем, хто започаткував і Києво-Печерську Лавру. Незважаючи на те, що історичних підтверджень цьому факту небагато, всі дослідники сходяться на думці, що Бакотський монастир є найстарішим скельним храмом на Поділлі.
Літописи 1024 року згадують про велике древньоруське поселення на місці сучасної Бакоти та монастир, що пов'язаний з цим поселенням.
До наших днів дійшла лише одна письмова згадка про Бакотський монастир з так званої хроніки Биховця, що вважається найбільш об’ємним литовсько-білоруським літописом XVI століття. Там згадано період переходу земель Поділля під владу князів з роду Коріатовичів. З хроніки стає очевидним факт існування монастиря задовго по подій описаних вище.
По збереженим скельним надписам вдалось встановити ім'я першого ігумена Бакотського монастиря - Григорія, а також факт посвяти храму на честь архангела Михаїла. Подальша доля скельного монастиря тісно переплітається з трагічними подіями ХIV-ХV століть у Бакоті. Існує припущення, що ченці покинули монастир та розійшлись по навколишнім поселенням після розорення міста, що відбулось у 1434 році. Монастир було розграбовано, проте обвал скелі допоміг зберегти неушкодженими певні рештки монастирських споруд. Та це лише припущення, оскільки письмових згадок про ці сумні події не виявлено.
У 1883 році сюди навідався учений та археолог В. Б. Антонович для проведення розкопок на Білій горі. Від місцевих жителів він дізнався про урочище “Монастирсько” і зацікавився місцевими переказами про це місце. Саме він вперше розкопав печеру (що отримала назву “кузня”) та залишки двох монастирських келій.
Зацікавившись відкриттям залишків печерного монастиря, Антонович привів сюди археологічну експедицію, що у 1891-1892 роках відкопала три печери, у стінах яких було видовбано 17 ніш. У підлозі знайшли 19 гробниць з людськими кістками, а на стінах було викарбувано надписи, що відносяться до кінця XI - початку XII століття.
У 1893 році на території Бакотського монастиря спороджується дерев'яний храм, який було освячено 1-го серпня (14 серпня за новим стилем) 1893 р., на Маковія. На освячення храму зібралась велика кількість людей з найближчих сіл, що пройшлась хресною ходою до церкви. З того часу свято Маковія і стало храмовим для скельного Бакотського монастиря.
Та вже у 60-х роках XX століття радянська влада розпочала нову боротьбу з релігійними пам’ятками. Гірка доля не оминула і Бакотський монастир, що був зруйнований у 1963-1964 роках. Церковні дзвони, ікони та хрести скидувались відразу у Дністер, а церковну бібліотеку було зовсім спалено.
Остаточно монастир було зруйновано при будівництві Новодністровської ГЕС, заради якої довелось затопити декілька навколишніх сіл що і спричинило появу Бакотської затоки. Більшість печер скельного монастиря обвалились у воду, забравши за собою і унікальні фрески давньоруської епохи.
Лише у 90-х роках місцева громада вирішила відновити Бакотський монастир. З того часу щороку на Маковія сюди збираються тисячі вірян на святкову літургію.
Відпочинок біля Бакотського монастиря
Сьогодні Бакотський монастир не функціонує, хоча тут часто можна зустріти паломників, що відвідують це місце для молитов.
При візиті до монастира обов’язково загляніть у кожну з печер та роздивіться кам'яні виступи у скелях, де сотні років монахи проводили служіння, жили та молились. Більшість ікон у печерах сучасні, також віряни тут іноді запалюють лампади та залишають записки з проханням для молитов.
Трохи нижче від монастиря течуть 3 джерела, кожне з яких за словами місцевих жителів лікує певні захворювання. Стверджується, що вода з них лікує захворювання очей та безпліддя. Поблизу джерел розташовані різнокольорові стрічки, а поруч розкладені іконки, що повинні свідчити про їх цілющі властивості. Кожне з Бакотських джерел має свою назву: Північне, Південне та Найпівденніше. Про цілющі властивості джерел сперечатись не будемо, проте вода з них тече дійсно кришталево чиста та смачна на смак.
Відпочинок на Бакоті - це в першу чергу споглядання за найгарнішими заходами сонця над затокою. Над бакотським монастирем розміщений основний оглядовий майданчик, що отримав назву «Біла гора». З нього відкриваються захоплюючі краєвиди на всю бакотську затоку. Ви також можете зробити фото у розміщеній тут рамці для фотосесій, перетворивши навколишні краєвиди у справжню картину.
Рухаючись далі по стежині від монастиря вниз вже за декілька сотень метрів ви опинитесь на невеликому, проте дуже мальовничому пляжі, що захований поміж деревами. Цей пляж отримав назву Білогірський, в сезон тут можна зустріти чимало відпочивальників, а також сюди часто пришвартовуються моторні лодки та катери, які можна орендувати для екскурсій всією Бакотською затокою.
🧭 Координати Білогірського пляжу: 48.59091582036242, 26.997043489594024
Цікаві факти про Бакотський монастир
- У 1961 році поблизу монастиря в одній з печер археологічна екпедиція розкопала залишки жертовного комплексу, що відноситься до бронзової доби. Дещо згодом було знайдено ще декілька подібних комплексів навколо Бакотського монастиря, що дає привід вважати урочище “Монастирське” прихистком не лише християнської, але і язичницької культури.
- За народними переказами Бакотський монастир заснував сам святий Антоній Печерський, який є засновником і знаменитої Києво-Печерської лаври. Стверджується, що повертаючись додому з гори Афон, святий зупинявся на Дністрі, де якийсь час молився у печерах, а вже згодом рушив у сторону Дніпра.
- Неподалік монастиря течуть три джерела, які, за переказами, лікують різні захворювання.
- Багато туристичних гідів називають Бакотський монастир місцем сили, сюди навіть приїжджають екстрасенси з різних країн.
- У підлозі монастиря було розкопано 19 гробниць з людськими кістками, а на стінах було викарбувано надписи, що відносяться до кінця XI - початку XII століття.
Як дістатись до Бакотського монастиря
Доїхати до монастиря достатньо просто оскільки стежка до нього бере початок від входу до нацпарку “Подільські товтри”.
🧭 GPS Координати входу: 49.26810, 26.26057
Вхід платний, є можливість придбати вхідний квиток через телефон.
Звідти рухайтесь до оглядового майданчику під назвою “Біла Гора”, з якого відкривається захоплюючий краєвид на всю бакотську затоку. Звідти рухайтесь вниз по стежині, що маркована зеленим. На стежині встановлені вказівники, що повідомлятимуть вас про напрямок руху, а також цікаві місця навколо - оглядові майданчики, джерела з водою, тощо.
Громадським транспортом
Найближчими населеними пунктами є села Грушка та Стара Ушиця, що знаходяться десь за 50 км на схід від Кам’янця-Подільського. До них можна дістатись маршрутним таксі від автовокзалу (вул. Князів Коріатовичів, 19) у Кам’янці-Подільському. Попросіть водія висадити вас біля повороту до Бакоти, що розташований між селами Грушка та Стара Ушиця. Далі рухайтесь в напрямку Бакотського печерного монастиря, відстань до якого трохи більше 5 км.
Автомобілем
Дорога з Києва займе близько семи годин. Їхати потрібно по трасах Е40/М06 і Н03 у напрямку до м. Дунаївці через м. Хмельницький. Звідти з’їхати на трасу Т2303 і рухатися до села Стара Ушиця. Траса відремонтована і знаходиться в доволі гарному стані. Звідти поверніть праворуч і їдьте до вказівника «Бакота» по грунтовій дорозі. Біля входу до нацпарку “Подільські товтри” розміщена парковка.
🧭 GPS Координати Бакотського монастиря: 48.5858979, 26.9985816