Ласкаво просимо до визнаного культурного надбання та одного з найбільш популярних об’єктів туризму в Україні. Цей містичний музей пам’яток історії приваблює своїм вражаючим архітектурним стилем, історією, цікавими фактами та неповторною атмосферою. Завдяки своїй непересічній історії, Кам’янець-Подільська фортеця вже стала певним культурним символом, який привертає увагу мандрівників, любителів історії та шанувальників архітектури з усього світу. А які тут краєвиди… Відкрийте для себе неперевершену красу цього місця та плануйте свій незабутній відпочинок.
Історія Кам’янець-Подільської фортеці
Ця фортеця викликає обговорення навіть в питанні свого віку, адже достеменно не встановлено, коли саме вона була споруджена. І простір тут широкий – від XI до XIV ст. В цей час це була дерев’яна фортифікаційна споруда, що мала на меті охороняти слов’янське населення.
Після багатьох пожеж, у XIII ст. дерево змінюють на камінь. На жаль, це не допомогло захиститися від незліченних орд монголо-татарів, які захопили місто у 1240 р.
Далі історія Кам’янець-Подільської фортеці розвивається ще дужче. В середині XIV ст. замок опиняється у власності литовських князів, які завзято ринулись його відбудовувати. Згодом через родинні суперечки фортеця переходить у власність Речі Посполитої, в складі якої споруда існувала до 1793 р. За ці часи фортеця витримала ще не один десяток облог, але вдалось підкорити її тільки турецькому султану Мехмеду IV.
Після розділів Польщі, Кам’янець-Подільський замок тривалий час був важливим оборонним пунктом російської імперії, а якийсь період навіть використовувався як в’язниця.
У XX ст. фортеця взяла участь у двох Світових війнах та недовгий період навіть була столицею УНР.
Сьогодні ж Кам’янець-Подільська фортеця внесена до Списку пам’ятників світової спадщини ЮНЕСКО і входить до 7 чудес України.
Легенди Кам’янець-Подільської фортеці
Неприступність цієї оборонної споруди породило чимало легенд. Одна з них розповідає, що під час Хотинської війни 1620–1621 рр. до фортеці підійшов хан Осман II, володар Османської імперії – однієї з найбільш могутніх держав того часу. Він був вражений міцними стінами та величними вежами Кам’янець-Подільської фортеці і спитав у своїх підданих, хто ж створив це диво. «Сам Аллах» – відповіли вони. Мудрий хан тоді розвернув своє військо і відступив зі словами: «Тоді нехай Аллах і бере її».
Архітектурний стиль фортеці
В потужності фортеці можна пересвідчитись і сьогодні. Площа центральної споруди (Старий замок) складає близько 1,5 га і оточена вона аж 11(!) оборонними вежами, кожна з яких має свою назву та цікавинки.
Наприклад, Папська вежа була збудована завдяки меценатству Папи Юлія II у 1515 р. (про що свідчить меморіальна табличка на стіні вежі), а також саме в цій вежі тричі ув’язнювали відомого народного месника та гайдамака Устима Кармелюка.
Ляська (Біла) вежа колись слугувала місцем зберігання коштовностей місцевого духовенства. Над входом до вежі вас зустріне мудрий надпис: «Вірний друг більш рідкісний за фенікса». З цим важко не погодитись.
Чорна (Східна) вежа – своєрідний символ нескореності фортеці, на що натякають два вмуровані в стіну гарматні ядра. Також тут знаходиться замковий колодязь, воду з якого діставали за допомогою гігантських дерев’яних колес, діаметр яких сягає 4,5 м.
Інші вежі також відрізняються самобутньою історією, яка буде цікава як науковцям, так і допитливим мандрівникам, що полюбляють різноманіття архітектурних стилів.
Варто додати, що фортеця вдало використовує природній ландшафт навколо, адже з трьох боків її оточують скельні урвища та р. Смотрич. А для ще більшого посилення її обороноздатності за старим мурованим замком був збудований також новий замок з земляними валами та ровами.
Цікаві факти про Кам’янець-Подільську фортецю
Як і кожна споруда такого значення, Кам’янець-Подільська фортеця не обділена цікавими фактами. Зокрема…
- Незважаючи на свою насичену військову історію, Кам’янець-Подільський замок був взяти тільки двічі.
- Фортеця часто знімалася у кіно, здебільшого радянському. Наприклад, мури Кам’янець-Подільської фортеці можна побачити у стрічках: «Балада про доблесного лицаря Айвенго» (1982), «Богдан-Зиновій Хмельницький» (2006), «Дума про Тараса Бульбу» (2009) тощо.
- Місто Кам’янець-Подільський – одне з трьох міст в Україні, яке в добу Нового часу мало власного ката. Професія була важливою та унікальною, хоч і дещо специфічною.
- Тут часто проводять гучні середньовічні фестивалі та реконструкції лицарських поєдинків. Серед найбільш відомих – «Ruthenica», «Schola Militaria», «Остання столиця», «Земля героїв» і т.д.
Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник
Побачити цю неймовірну фортецю має кожен українець, але ще краще – «відчути» її. Це можна зробити, відвідавши спеціальний музей, який краще познайомить вас із всіма таємницями цього видатного місця.
Графік роботи:
Пн-Нд: 09:00 – 17:00
Телефон адміністрації: (03849)76014
Вартість входу: близько 100 грн., студентам та дітям – близько 50 грн.
Найцікавіші атракції:
- Вечірня костюмована екскурсія «Легенди Старого замку».
- Тематичні квести.
- Експозиція «Замкова артилерія XV-XVIII», де можна побачити старовинні гармати, кулеврини, фальконети тощо.
- Експозиція «Катівня», що познайомить мандрівників із нелегкою роботою ката.
- Гончарна майстерня, де під керівництвом досвідченого гончара ви зможете виготовити власний керамічний виріб.
- Похідна піч XVII ст., на якій випікаються хлібні вироби за давніми рецептами. Їх можна скуштувати щоб краще зрозуміти побут людей минулих епох.
- «Шлюб за добу» – швидкий та романтичний спосіб одружитися у середньовічній фортеці.
Що цікавого подивитись неподалік?
- Кам'янець-Подільський - це місто з багатою історією, мальовничими краєвидами та безліччю цікавих місць, яке неодмінно зачарує будь-якого мандрівника.
- Бакота – затоплене село, що входить до найкращих природних чудес України. Місце відоме своїм автентичним скельним монастирем, химерними скелями, можливістю провести чудовий активний відпочинок та неперевершеними заходами сонця.
- Хотинська фортеця – ще одна потужна оборонна споруда з багатою історією. Знаходиться воно всього в 25 км від Кам’янець-Подільської фортеці. Величні мури, середньовічний архітектурний стиль та цікаві експозиції всередині Хотинської фортеці не залишать байдужими нікого.
- Дністровський каньйон – це 250-кілометровий красень, що входить до «7 природних чудес України». Різноманітні скелі, чудові краєвиди наприкінці дня та безліч варіантів активного відпочинку роблять цю локацію надзвичайно популярною серед мандрівників.
Як дістатись до Кам’янець-Подільської фортеці?
Громадським транспортом
Доїхати до неймовірної Кам’янець-Подільської фортеці з Києва можна потягами «Київ-Чернівці» чи «Київ-Кам’янець-Подільський». Також їздять прямі автобуси з Києва, Чернівців, Хмельницького, Тернополя, Львова, Івано-Франківська тощо.
Автомобілем
З Києва їдемо трасою H03 і Е40 через Житомир та Хмельницький. Зі Львова – P48 і H02 через Тернопіль.