Понад шість століть стоїть Олеський замок на високому пагорбі. Він свідок і учасник багатьох подій, що навічно увійшли в історію. По-різному склалася доля замку протягом довгого його існування: був він твердинею і воїном, був він бранцем, за володіння яким змагались королі; був він розкішним палацом, наче королівською резиденцією з притаманною їй пишністю, був він бунтарем, що виношував плани свого визволення… Олеський замок – це колиска польських королів і місце, де найдовше у середньовіччі утримувались українські позиції.
Олеський замок стоїть на 50-метровій горі, біля підніжжя якої пролягав загарбницький Чорний шлях, яким татари нападали на українські землі. Також він стояв на кордоні Галичини та Волині, Речі Посполитої та Великого Кнізвіаства Литовського. Сьогодні ж замок в смт. Олесько – скарбниця історії й культури Західної України. Найстаріший замок Львівщини, разом з побратимами Підгорецьким та Золочівським замками, він є родзинкою найпопулярнішого туристичного маршруту – Золота підкова Львівщини.
Історія Олеського замку
Уперше Олеський замок згадується в історичних джерелах у 1327 році, коли він перейшов у володіння Юрія – сина мазовецького князя Тройдена, якого запросили бояри на галицько-волинський престол після згасання роду Романовичів.
З 1340 року замком володів литовський князь Любарт. Через чверть століття його відвоював польський король Казимир Великий. А коли на троні опинився його племінник Людовик – король польський і угорський, замок перейшов до Владислава, князя Опольського. У 1380 р. замок перейшов до Любарта – так-так, того самого, що з Луцького замку.
Після тривалої облоги у 1432 році, Олеський замок здобули війська польського короля. Разом із навколишніми землями його передали у вічне користування Янові з Сєнна, нащадки якого почали називатися Олеськими. Друга половина XV - перша половина XVI ст. — важкі часи для олещан. Постійні облоги татарської орди сильно розорили містечко і Олеський замок.
В 1605 р. Олеський замок з усіма навколишніми землями і маєтностями перейщов до рук великого руського магната Івана Даниловича. Саме за час його господаоювання замок набув майже сучасного вигляду.
До речі, цікавим фактом про Олеський замок буде те, що Іван Данилович був представником короля на Запорозькій Січі. У нього на службі в Олеську був Михайло Хмель, батько Богдана Хмельницького. Коли Данилович став чигиринським старостою, то Михайла Хмельницького зробив підстаростою і переселив на хутір Суботів.
Справді відомим цей замок зробила донька Івана Даниловича Теофілія. В неї в 1629 році тут народжується син, названий ім'ям діда, майбутній переможець турків під Віднем, польський король Ян III Собєський. А ще він розбудовник замків у Жовкві і Поморянах.
Ян III Собєський у 1684 – 1687 роках провів реставрацію замку. Тут жила його кохана дружина Марія Казимира, яку він лагідно називав Марисєнька. У 1716 році замок отримав син королівського подружжя Якуб, який через три роки продав його Станіславу Жевуському. В 1755 р. всі цінності звідси перевезли до Підгорецького замку, який стає головним замком родини Жевуських.
Олеський замок у 1796 році купив Олександр Зелінський, а згодом родина Літинських. Це був час повільного, але постійного руйнування будівлі. Якщо ще в самому кінці XVIII – на початку XIX ст. були проведені значні реконструктивні роботи, то з середини XIX ст. замком ніхто не займається.
Нищівним для могутньої споруди був землетрус 23 січня 1838 року. Не менше пошкодили її самі власники. Якось випадково в одній із кімнат знайшли замурований скарб. І відтоді почалися гарячкові пошуки інших коштовностей: розбивали стіни з розписами, руйнували каміни, знімали підлоги. На кінець XIX ст. Олеський замок перетворився на руїну.
До 200-ліття битви під Віднем люди не хотіли щоб твердиня, де народився видатний король-полководець, залишилася пусткою. На зібрані у 1882 році у Львові кошти, Олеський замок викупили, і він став власністю держави. Були різні думки щодо його використання: інтернат для студентів учительської семінарії, монастир, обладнати народну школу і музей Яна III Собєського… В результаті тут розмістили сільськогосподарську жіночу школу, яка проіснувала до 1939 року.
З приходом радянської армії на захід України в Олеському замку розмістився штаб дивізії генерала Власова. Після Другої Світової війни будівлю не використовували. В результаті до 1969-го тут настільки все було запущене, що від колишньої споруди практично залишилися самі руїни.
У 1970 році під керівництвом Бориса Возницького почалась реставрація Олеського замку. 1975 року в приміщенні замку було урочисто відкрито філію Львівської Картинної Галереї і відтоді розпочалося його нове життя.
Цікаві факти про Олеський замок
- Архітектура Олеського замку не притаманна для забудов Західної України. Два крила овальної форми з’єднує триповерхова вежа і житловий комплекс. В'їзні ворота прикрашають герби власників, а територію – скульптури, які стоять в мальовничому сквері.
- Обов'язково огляньте криницю замку і обертове колесо, а також спустіться в підземелля, щоб заглянути всередину. Можливо, вам вдасться побачити на стінах зображення диявола. Як таке могло статися у віруючих володарів замку? Це одна з численних таємниць замку в Олесько.
- На початку ми вам казали, що це замок-колиска польських королів. Так от, окрім Яна ІІІ Собєського тут також з'явився на світ Михайло Корибут Вишневецький.
- Це найбільш кінематографічний з-поміж усіх замків України – тут знімали понад 20 кінофільмів. Зокрема, такі фільми як «Козаки йдуть», «Час збирати каміння», «Дике полювання короля Стаха», «Пастух Янко», «Королева Бона», «Д’Артаньян і три мушкетери», «Богдан Хмельницький», фінальний епізод польської кінострічки «Вогнем і мечем» та багато інших.
- Красивий Олеський замок не лише зовні. Всередині доволі багата експозиція, яка розповідає про власників замку, про життя і побут людей в період середньовіччя та модерного часу. В 9 залах виставлені різноманітні роботи місцевих та західноєвропейських майстрів – твори XII–XIX століть: розкішні гобелени, портрети, ікони, скульптури. Родзинкою Олеського замку є найбільше батальне полотнище Європи – «Битва під Віднем», що оспівує найвідомішу баталію Яна ІІІ Собєського.
Легенди та містичні історії Олеського замку
Замок в Олесько має стільки легенд, що може поділитися з іншими замками Львівщини. Всі оповідки про привидів і містику вам переповідати не будемо – залишимо щось і для екскурсоводів, але дві найцікавіші легенди ловіть!
Перша історія – про кохання. Давайте перенесемось у XVII ст., коли замком керували Даниловичі. Збіднілий шляхтич Адам Жолкевський закохався у Марціану Данилович і неодноразово просив її руки у батька Івана Даниловича. Цей видатний воєначальник, який займав ряд важливих державних посад у Речі Посполитій, хотів заможного зятя, тому відмовляв бідоласі. Після енного публічного освідчення, отримавши відмову, хлопець вихопив ніж і встромив собі в груди на очах у всіх гостей. Тіло Адама, який вчинив тяжкий гріх самогубства, ховати не стали, а просто викинули в болотистий яр біля стін замку.
Через деякий час Марціана вийшла заміж за Стефана Конєцпольського. В день їхнього весілля вперше в замку помітили привида. Блідий і сумний юнак блукав по кімнатах в пошуках коханої. З того часу привид Адама регулярно з'являється в замку і намагається при світлі місяця знайти свою колишню наречену.
Друга історія – про народження Яна III Собєського.
День, коли Софія Теофілія Данилович страждала від пологових мук, був вельми неспокійним. Була гроза. Замок облягав турецький загін. Коли баба-повитуха прийняла немовля і поклала його на стіл, щоб обмити і сповити, пролунав такий оглушливий гуркіт грому, що по мармуровій стільниці розповзлася тріщина, а сама повитуха оглухла. Немовля при цьому не постраждало і навіть не заплакало, що стало для всіх присутніх знаком того, що хлопчикові на роду написано стати великим і грізним правителем.
Цікаві місця поруч з Олеським замком
- Якщо спуститися з замкової гори, то за рядами сувенірів ви побачите могутні колись оборонні стіни. Вони захищали монастир капуцинів. Це чудовий комплекс, збудований у XVIII ст. за проектом архітектора Мартина Домбравського. На час побудови він був найбільшим монастирем капуцинів у Речі Посполитій. Костел св. Антонія, чернечі келії та затишні подвір'я побачили немало. Цю пам'ятку архітектури пізнього бароко і рококо, на жаль, відвідувати можна лиш 1–2 рази в році, коли працівники картинної галереї, якій монастирський комплекс підпорядковується, влаштовують там екскурсію. Решту часу стіни монастиря ховають ряд експонатів, що належать галереї. Вже більше трьох десятків років тут фондосховище. Проте, попри закритість воріт, ви можете оглянути храм, на даху якого дуже оригінальна ринва з драконом. Також перед входом до храму красиві старі барокові скульптури.
- На відстані 300 м від колишнього монастиря капуцинів є колишній костел Святої Трійці. Тепер це православна церква. Пам'ятка XVII ст., що стала родинною усипальницею розбудовників Олеського замку – родини Даниловичів. Всередині храму знаходяться дуже красиві епітафії, авторства Пфістера, присвячені цим шляхтичам.
- В 5 хв ходьби від храму – скромна синагога. ЇЇ датують XIX cт. На жаль, руйнується. Памятку «прикрашає» табличка «Аварійна будівля». Тож перебуваючи поблизу, будьте обережні.
- Також на околиці селища зберігся чималий єврейський цвинтар.
Олеський замок: графік роботи, контакти та ціни
Відкритий для відвідувачів замок в Олесько у суботу – неділю з 11:00 по 18:00.
(В мирний час працював з вівторка до п'ятниці 11:00 – 17:00 та у суботу–неділю: 10:00 – 18:00. Вихідний – понеділок)
Ціни на відвідування та екскурсії Олеським замком:
- Вхідний квиток: для дорослих – 90 грн.; для дітей і пенсіонерів – 20 грн.; для студентів – 60 грн.
- Сімейні квитки: 1 дорослий + 1 або 2 дитини –100 грн.; 2 дорослих + 1 або 2 дитини –180 грн.
Вартість екскурсій:
- для дорослих: до 10 осіб – 200 грн./група; до 20 осіб – 500 грн./група;
- для дітей і пенсіонерів – 60 грн./група;
- для студентів – 90 грн./група;
- іноземною мовою (для групи до 10 осіб) – 300 грн.
Телефони для довідок та замовлення екскурсій: +38(068)6325080
На території замку є старий безкоштовний туалет, зразка «дірка в підлозі».
Сучасний платний туалет облаштовано за територією замку, поруч з монастирем капуцинів – запитайте у продавців сувенірів, вони вам підкажуть, де зручності.
Цікаві локації неподалік
- Підгорецький замок – величний палац XVII ст. Входить до сотні пам'яток світу, що має виняткову цінність. Краще один раз побачити, ніж сотню разів прочитати ;)
- Підлисся – рідні терени для будителя національного життя в Галичині Маркіяна Шашкевича (лідер товариства «Руська Трійця», що видало перший український фольклорно-літературний альманах народною українською мовою). У с. Підлисся, що поруч з Олесько, він народився і ріс. Сьогодні в Підлиссі, на околиці села, в лісочку розташований чудовий музей.
- Біла гора (Підлисецька) – одна з вершин Вороняків, на якій у 1913 році поставили величезний 25-метровий металевий хрест з нагоди 100-річчя з дня народження Маркіяна Шашкевича. Звідси відкриваються неймовірні краєвиди на околицю.
- Гавареччина – село, де виготовляють чорнодимлену кераміку. Тут проводять багато цікавих майстер-класів.
- Бродівський замок – ще один цікавий та мальовничий замок Львівщини, що неодмінно вартий уваги.
Як зі Львова добратись до Олеського замку
Громадським транспортом
Автобусом: з автостанції № 2 (вул. Б. Хмельницького, 225) до смт. Олесько курсує кілька автобусів в день. Подорож займе близько 2 год.
Потягом. Теоретично, ви можете скористатися електричкою Львів-Здолбунів, яка курсує 2 раз в день. Але практично, не радимо цього робити, оскільки їде дуже довго і в Олесько не зупиняється. Від сусідніх станцій Ожидів чи Кути прийдеться добиратися, а це не малі відстані.
Автомобілем
Вам необхідно їхати дорогою М06. В напрямку від Львова замок знаходиться на 75-ому кілометрі траси.