Тут гарно як влітку, так і навесні, коли на деревах багато листя. Восени ж природа намалює для вас різнокольорові барви, а взимку ця місцина вразить своєю загадковістю після рясного снігопаду.
Здогадались, про що йде мова? Все це про Тунель кохання, який знаходиться на Рівненщині. Це зелений тунель завдовжки 4 км, створений переплетеними між собою деревами та кущами. А ще його називають природним феноменом, адже ніде в Україні ви не знайдете нічого подібного. Саме через це у Клевані знімають рекламні ролики, популярне кіно та дуже часто проводять різноманітні фотозйомки. Тільки уявіть, як магічно виглядає ця арка ідеальної форми, завдовжки в декілька кілометрів.
Історія та легенди Клеваня
Як не дивно, ця популярна туристична локація доволі молода. Її випадково знайшли на початку 2000-их років і зробили кілька світлин, чим викликали жваві суперечки, чи це справді таке чудо природи, чи чудо фотомонтажу. Але вже невдовзі все більше і більше українських мандрівників змогли пересвідчитись, що це справді існуюча локація, яку просто не можна оминути увагою, плануючи подорож цікавими місцями України.
За однією з легенд, цей тунель отримав назву завдяки трагічній історії двох закоханих. Батьки були проти їх шлюбу, через що вбита горем дівчина кинулась на колію та загинула. Хлопець намагався знайти її, але все було даремно. Довго бродив у місцевому лісі й гукав свою кохану, аж поки сам і не заблукав. Так з того часу навколо залізної дороги виріс тунель кохання, в якому до наших днів душі закоханих шукають одне одного.
Але й існує більш реальна версія його виникнення. Цю дорогу побудували для потреба армії, а ліс посадили щоб приховати рух потягу та його вантаж. Неподалік від залізної дороги працював деревообробний комбінат, працівники якого регулярно спилювали верхівки дерев. Після закриття комбінату доглядати за насадженнями було нікому, і вони зрослися, утворивши своїми гілками зелений коридор.
Що робити в Клевані?
Цей рівненський тунель кохання зачарує вас з першого погляду – опинившись тут, важко не повірити у його магічний вплив на долю закоханих.
Якщо будете поблизу Клеваня, не забудьте перевірити на собі силу магічної дії тунелю. Ось кілька його магічних штучок:
- якщо ви водночас загадаєте одне бажання на двох та поцілуєтесь, воно точно збудеться;
- прогулянка по тунелю за руки допоможе об’єднати ваш союз на довгі роки та зможе повернути втрачену романтику у відносинах;
- а якщо ви вдвох тут пройдетесь у день своїх заручин, то ваше сімейне життя буде щасливим і безтурботним.
- пов’язати стрічку на дерево – ритуал пошуку та зміцення кохання;
- зробити пропозицію руки та серця. Це місце якнайкраще підходить для такого романтичного вчинку
- купити різноманітні сувеніри на згадку про романтичну подорож.
Але якщо ж у вас немає коханої людини чи ваші всі бажання давно здійснилась, ви можете пройтись наодинці по тунелю або в компанії найкращих друзів. Тут можна годинами розглядати чудернацькі плетіння гілок та візерунки, які створюють світлові проміжки між деревами й мають яскраве забарвлення у різні пори року.
Цікаві факти про Тунель кохання
- У 2012 році японська компанія Fujifilm зняла рекламний ролик на 40 секунд, герої якого раптово попадають з суцільної зеленої стіни в тунель і швиденько фіксують різні дива за допомогою камери.
- Японський режисер Акійоші Імазакі кілька років тому зняв у цьому в тунелі фільм. Незважаючи на те, що в Японії не відчувається браку гарних місць, але режисер настільки захопився природою та красою цього місця, що не просто зняв ліричну драму, а й назвав стрічку «Клевань – тунель кохання».
- Серед різноманітних топ-ів місць планети Тунель кохання також частенько з’являється.
- BBC знімав сюжет про Клевань та найромантичніший в Україні тунель.
- У 2017 році в Китаї урочисто відкрили свій Тунель кохання. Він справді нагадує клеванський, проте дещо менший за масштабом.
Кілька корисних порад
- Цілуватись тут люблять не тільки люди, але й комарі. Поблизу розташовані болота, так що засіб від комарів зайвим не буде. Особливо якщо плануєте гуляти тут ввечері.
- На вихідні тут доволі людно. Значно менше людей після 18:00 (дякуємо, графік автобусів) та в будні дні. Тож, якщо хочете більше романтики та менше натовпу – орієнтуйтесь на це.
- На початку тунелю дерев дещо менше. Якщо шукаєте найбільш густі та мальовничі ділянки – треба прогулятись 1-2 км вглиб тунелю.
- Тунель кохання в Клевані дійсно дуже залежить від пори року. Буйна зелень навесні чи влітку, рясні гарячі барви восени чи лапаті кучугури снігу взимку (якщо пощастить) – це абсолютно різні видовища.
Екскурсії до Тунелю кохання в Клевані
Ця романтична та колоритна локація цілком може бути поєднана з іншими місцинами в рамках тура чи екскурсії. Чи не найбільше екскурсій в Клевань відправляються зі Львова, що дозволяє по дорозі захопити ще кілька історичних місць України (Олеський замок, Луцький замок, Тараканівський форт тощо).
Одноденні чи дводенні екскурсії зі Львова чи Києва до Клеваня проводяться зазвичай постійно.
В середньому одноденні екскурсії до Клеванського тунелю (+ ще кілька цікавинок по дорозі) коштуватимуть від 600 грн.
Де переночувати поруч з Тунелем кохання?
Якщо хочете по-максимуму урізноманітнити свій відпочинок та побачити якнайбільше цікавих місць України, то варто подумати про нічліг. Ось кілька популярних варіантів поблизу Тунелю кохання.
- Готель «Тунель кохання».
Адреса: Клевань, вул. Космонавтів, 9.
- Ресторанно-готельний комплекс «Скольмо».
Адреса: Клевань, вул. Б.Хмельницького, 1в.
- Готельно-ресторанний комплекс «Antique House».
Адреса: м. Дубно, вул. Замкова, 17. Це не найближчий варіант, але чудово підійде, якщо плануєте кількаденний відпочинок.
Що подивитися поруч з Тунелем кохання?
- Якщо ви захоплюєтесь українською історією, вам точно буде цікаво побачити височенні мури Клеванського замку. Колись він належав княжому роду Чарторийських, а нині потребує реставрації. Також там є арковий міст, який зберігся повністю до наших часів. Поруч є церква Різдва Христового, а через дорогу – костел Благовіщення із дзвіницею. Неповторний колорит та гарні фото вам забезпечені.
- Якщо хочете зробити гарні світлини для своїх соціальних мереж, то можете завітати на фосфатні гори. Це хімічні відходи «Рівнеазоту», тобто фосфогіпсові терикони, які займають чималу територію біля села Рубче Рівненської області. Фотографуватися туди не їздив лише лінивий або той, хто не знав як туди потрапити.
- Також можете включити у свою подорож озеро Біле, яке Розташоване поблизу села Рудка Володимирецького району. Свою назву озеро отримало завдяки тому, що з висоти його колір здається саме білим. Такий колір забезпечує піщане дно й абсолютно прозора вода. Біле озеро – єдине в Україні з підвищеним вмістом гліцерину у воді, через що має надзвичайні цілющі властивості.
- А от неподалік, у місті Дубно, ви зможете побачити дивовижний Дубенський замок, побудований князем Костянтином Острозьким у 1492 році поблизу річки Іква. У свої часи цей замок вважали одним із найбагатших замків Європи, саме через це він часто піддавався ворожим атакам. Проте за весь період свого існування його жодного разу не взяли штурмом.
- Якщо хочете включити в свої подорожі Україною більше гарної архітектури та історичного колориту, тоді – замки! За 22 км від «Тунелю кохання» розташований замок Радзивіллів в Олиці, за 55 км – Луцький замок, а майже за 70 км – Тараканівський форт. Всі ці локації безсумнівно заслуговують на увагу.
Як доїхати до Тунелю кохання?
Громадським транспортом
Не важливо, звідкіля ви виїжджаєте до Клеваня, для вас місто Рівне буде основним орієнтиром. З Києва доведеться їхати 350 кілометрів, а зі Львова – 200 кілометрів.
Ось кілька варіантів, як дістатись своїм ходом:
- потяг Рівне-Луцьк. Вам потрібно буде вийти на станції Клевань і звідти пішки до тунелю. Він заходиться якраз біля вокзалу. Щоб туди потрапити, перейдіть залізничні колії й шукайте вулицю Космонавтів.
- маршрутка з м. Рівне в напрямок Клеваня, але краще попросити водія зупинити поблизу до тунелю.
Автомобілем
З міста Рівне їдьте по трасі Н22, далі повертайте на перетині з вулицею центральною. Прямуйте в сторону залізничного вокзалу. Дорога доволі хороша, також є стоянка для авто на території тунелю.