Пропонуємо Вам красивий і відносно нескладний дводенний маршрут на одну з найвищих вершин українських Карпат – г. Петрос (2020 м) зі стартом з с. Луги. Пам’ятайте, що до всіх походів горами потрібно ретельно готуватися, особливо до кількаденних. Завжди продумуйте свою логістику, кухню й спорядження в залежності від пори року. Тут ми запропонуємо один з варіантів, як пройти маршрут на Петрос з Лугів.
В центрі села можна зробити контрольні закупи й вирушати в похід. Йдіть центральною дорогою попри річку Говерла у сторону с. Говерла. Цей шлях займе близько 1,5 год. (4,6 км). По дорозі вам зустрінеться джерело з газованою водою – буркут, обов’язково спробуйте цю мінеральну водичку. Коли дійдете до розвилки, то тримайтесь лівіше, далі дорогою попри річку Говерла. Десь за 1,5 години (3,6 км) дійдете до урочища Товстий Грунь. Тут є будиночок Карпатського біосферного заповідника і джерело. Трохи далі притулку починається вже різкіший підйом до Перемички. Можна рухатись дорогою, що йде серпантином, а можна скоротити шлях стежкою (вона починається зразу за мостиком через річку вліво). Трохи більше ніж за 1 км шляху стежкою пройдете невеличкий туристичний притулок і знову вийдете на дорогу біля величезного дерева. Далі продовжуйте рух стежкою близько 1 км поки знову не вийдете на дорогу. Далі йдіть дорогою близько 2 годин (4,2 км) аж до перемички між Говерлою і Петросом.
Довжина переходу від с. Луги до Перемички – 16 кілометрів, середня тривалість складає 7-8 годин з перепадом висот 1036 м вверх і 132 м вниз. Це місце гарно підходить для ночівлі. Тут є джерела, дрова, альтанки, а також є притулки, де можна сховатися у випадку негоди. Але якщо у Вас ще є сили і багато часу до настання темряви, то можете рухатися ближче до Петроса (від Перемички до підніжжя Петроса ще майже 4 км дорогою). Ще є варіанти зупинитися для ночівлі на полонині Скопєска чи вже під самим Петросом на полонині Головческа (і там, і там є джерела та доступ до дров).
Другий день маршруту на Петрос рекомендуємо починати якнайраніше. Снідайте, збирайте табір і рушайте на вершину.
З боку Говерли підйом на Петрос не з простих. Від полонини Головческа до вершини всього 1,6 км, але через крутизну підйому (набір висоти 469 м) сходження забере трохи часу й сил, тож запасайтесь терпінням та вперед на гору.
Є варіант полегшити собі маршрут на Петрос з Лугів. Ночуючи на Перемичці, наплічники можна залишити в лісників Карпатського біосферного заповідника і сходити на вершину зі штурмовими рюкзаками. Тоді вниз потрібно спускатися так, як і прийшли. Варіант спускатися тією ж дорогою підходить також тим, у кого є прив’язка до свого авто. Ми ж розглянемо варіант практично кільцевого маршруту на Петрос.
Отож, відпочивши на вершині та вдосталь наробивши фото, починаємо спуск. Орієнтуйтесь на вказівник в сторону Квасів (червоне маркування). Тут спуск з Петроса більш пологий. Пройшовши близько 2 км, зверніть на стежку ліворуч і переходьте на жовтий маркер, а далі дорогою йдіть вниз. За 2,5 км буде проходити екологічний пункт Рогнєска на однойменній полонині. 500 м далі беріть лівіше на стежку, трохи скорочуйте шлях. Вийдете до притулку. Далі вниз дорогою і за 17 км будете в с. Богдан біля церкви. Орієнтуйтесь на жовте маркування маршруту.
З вершини Петроса до с. Богдан – 23 км, цей спуск займе 7-8 год. З Богдана вже можна добратися чи до Рахова, а далі у своє місто, чи до свого авто в с. Луги (8 км).
Отже, маршрут на Петрос з Лугів гарно підійде любителям походів на вікенд. Його можна розбити й на три дні й дві ночі, якщо для вас завеликі кілометражі на день ходу. А гора Петрос (2020) – це обов’язкова вершина для любителів мандрувати українськими Карпатами!
Як дістатись до старту маршруту (с. Луги)?
Добратися можна кількома способами:
- поїздом або автобусом до м. Рахів, а вже звідси є маршрутки чи приватні перевізники і до с. Луги, і до с. Усть-Говерла.
- власним автомобілем їхати трасою Н-09 і перед м. Рахів звертайте в сторону с. Богдан. Можна доїхати аж до с. Говерла (все залежить від кліренсу авто), а от до с. Луги доїдете точно. Залишити авто завжди можна у людей на подвір’ї за символічну плату.