Подорожі Україною дозволять познайомитись з багатьма місцями, які змусять повертатись до них знову і знову. Це і мальовничі карпатські гори, з вершин яких відкриваються запаморочливі краєвиди, і стрімкі водоспади, наповнені свіжістю та силою, і колоритні замки – свідки минулих епох. Але сьогодні ми поговоримо про доволі незвичну водойму – Біле озеро. Багато хто шукає Біле озеро в Карпатах. Не зважайте вводьте себе в оману, адже насправді воно знаходиться у Вараському районі Рівненької області, що трохи далекувато від Карпат. Але чому ж це озеро незвичне? Давайте дізнаватись.
Загальна інформація
Біле озеро має карстове походження. Знаходиться воно поблизу сіл Рудка, Більська Воля та Кругле в Рівненькій області. За формою – майже правильний овал, довжина його складає 3 км, ширина – також 3 км, а максимальна глибина озера складає 34 м. За розмірами воно посідає почесне друге місце в Рівненській області, але за мальовничістю – перше (наша думка).
Біле озеро живиться за рахунок підземних вод, що і спричиняє більш-менш постійну температуру води (приблизно 7–10 0C). Через це озеро не замерзає взимку (на радість багатьом відпочивальникам, але не поціновувачів ковзанів).
Зверніть увагу! До озера не веде автобан європейського зразка, а тому, подорожуючи на автомобілі з низьким кліренсом, радимо набратися терпіння та їхати повільно. Звісно, якщо ви не плануєте найближчим часом купувати нове авто.
Легенда Білого озера
Мало яке озеро в Україні обходиться без романтичних чи містичних легенд, й Біле озеро на Рівненщині – не виняток. За переказами, колись на місці озера розташовувалось село, в центрі якого стояла церква. Якось через сильний паводок село затопило, і на цьому місці утворилось озеро… а через чудотворні ікони, які знаходились в церкві, озерна вода набула цілющих властивостей. Правда це чи вигадка (і наскільки місцева вода свята) – сказати важко, але лікувальні властивості цієї води неодноразово доводились.
Цікаві факти про Біле озеро
- Площа озера складає 453 га, а утворене воно з двох улоговин карстової природи.
- Біле озеро отримало свою назву через крейдові відкладення на дні, які і придають йому білий колір.
- Секрет цілющих властивостей Білого озера – у надзвичайно великій кількості гліцерину, що міститься у воді. А також багатьох інших мікроелементів, зокрема кальцію, срібла, сірководню, фосфору тощо. Такий набір лікує дерматологічні захворювання та в загальному сприятливо впливає на шкіру.
- В першій половині XX ст. до Білого озера вела чи не найдовша вузькоколійка в Європі, яка сполучала водойму та столицю Польщі. Подейкують, що значні обсяги цієї цілющої води вивозились для лікування дружини очільника Польщі Ю. Пілсудського.
- Біле озеро використовувалось і в часи Другої світової. Зокрема, його цілющі властивості використовували українські партизани.
- Ця водойма – місце, де можна знайти чимало рідкісних рослин, зокрема кмин піщаний, росичку круглолисту, поліську орхідею тощо.
Відпочинок на Білому озері 2023
Подорожі Україною важко стандартизувати для всіх, адже кожен шукає в мандрівці щось своє. Ось найбільш популярні варіанти відпочинку на Білому озері…
- Відпочинок з наметами. Чудовий варіант для спокійного відпочинку з дітьми чи коханою людиною. Варіанти, де можна зупинитись з наметом на Білому озері: база відпочинку «Біле озеро», туристична база «Холодок», або ж «дикі місця» на березі самого озера. Якщо вибираєте кемпінг на Білому озері – варто бути готовим до непрошеного сусідства з боку комарів.
- Омолодження та лікування. Як ми вже згадували, вода в Білому озері позитивно впливає на стан шкіри та загальне самопочуття. Не будемо марнослівними маркетологами, які кажуть що півгодинне купання вилікує будь-яку хворобу шкіри, але позитиву таке купання вам точно додасть.
- Рибалка. В Білому озері дуже прозора вода, так що рибу побачити доволі легко. Тут водяться близько 20 видів риб, зокрема окуні, карасі, щуки, вугри. Можна виловити навіть раків (останніх, на жаль, небагато).
- Покататись на човні чи катамарані. Хороший, спокійний вид відпочинку на Білому озері, що дозволить розслабитись, помедитувати та вдосталь насолодитись краєвидами та заходами сонця. Орендувати човен чи катамаран на Білому озері можна на туристичних базах або за рекомендацією місцевих. Обережно, надмірне милування краєвидами загрожує переїздом в цей край.
Де зупинитись на Білому озері та поблизу?
Окрім вже згаданих варіантів «дикої» ночівлі та туристичних баз поблизу самого Білого озера знайти житло буде непросто. Потрібно пошукати трохи поодаль, наприклад, в місті Вараш (25 км) чи селі Колодії (22 км). Ось кілька варіантів:
- Готель «Вараш» (Майдан Незалежності, 3А, м. Вараш);
- Готель «Золота підкова» (вул. Інженерна, 19, м. Вараш);
- Готельно-оздоровчий комплекс «Green Zone» (вул. Центральна, 38, с. Колодії).
Де знаходиться та як доїхати?
Як ми вже казали, Біле озеро розташоване аж ніяк не в Карпатах, а в Рівненській області. Дістатись до нього можна…
Громадським транспортом
Автобусом з обласного центра чи міста Вараш. Якщо їдемо потягом «Львів – Київ», то сходимо на станції «Рафалівка», звідки таксі чи попутками добираємось або до Вараша, або вже до самого Білого озера.
Автомобілем
Трасою E373, в Полицях звертаємо на трасу T1808 і їдемо через Рафалівку, Суховолю, Стару Рафалівку, Бельську Волю та Рудку.