Чудернацькі кам’яні масиви, чудові фонтани, підземні тунелі й печери та надзвичайно чарівна природа – так вітає своїх щоденних відвідувачів Національний дендрологічний парк “Софіївка”, що розташований на виїзді з міста Умань на Черкащині. Дика місцевість теперішньої Софіївки була досить придатною, щоб створити на її місці екзотичний парк, який згодом став місцем відпочинку тисячі відвідувачів. Дендропарк вже давно став популярним місцем для відпочинку не лише місцевих жителів, а й туристів усіх вікових категорій з України та інших країн.
Розташована поряд з річкою Кам’янкою, “Софіївка” вражає своєю красою і далеко не кожен відвідувач готовий повірити у те, що парк – це витвір людських рук. Сьогодні “Софіївка” є найбільшим центром з вирощування та акліматизації рослин Правобережного лісостепу України та має статус науково-дослідницького інституту академії наук України, а ще заслужено відноситься до одного з семи чудес України.
Історія виникнення парку «Софіївка»
Романтичною у “Софіївки” є не лише атмосфера та гарний ландшафт, але й історія виникнення, що оповита численними переказами. Всі вони пов’язані з найпрекраснішим у світі почуттям – коханням. Починається історія в 1785 році з молодої дівчини Софії Клавоне, що вийшла заміж за представника шляхетського польського роду Станіслава Потоцького. Відвідуючи якось свою подругу, графиню Радзивілл, Софія була зачарована їх ландшафтним парком “Аркадія”.
Про цей незвичайний парк з численними екзотичними рослинами Софія написала листа графу Потоцькому. Могутні дерева цього парку навіювали їй спогади про Крим, про вічну весну та близькість моря. А закінчила листа панянка легким натяком на те, що з можливостями Станіслава у Криму можна було б мати навіть не одну таку Аркадію. Й набагато гарнішу. Насправді фінансові справи Потоцького не дозволяли йому придбати маєток у Криму, але Софія про це тоді ще не знала. Потоцький тривалий час не керував власноруч помістям, передаючи цю справу довіреним особам, які привели маєток у досить плачевний стан. Втім, Потоцького це не зупинило. Розуміючи, що заради цієї красуні (яка користувалась чималою увагою інших чоловіків) він здатен на все, граф розпочинає будівництво “Софіївки”.
Плани були масштабні - парк мав бути не просто гарний, а найпишніший у всій Європі. Основна частина робіт проводились доволі довго - з 1796 по 1802 рр. Були викопані ставки, підземна річка, побудовані величні архітектурні споруди, встановлені фонтани. Також щоб не відставати від “Аркадії” сюди звозять зразки багатьох екзотичних рослин з різних кінців Землі. Проте будівництво, на яке було витрачено понад 15 млн.злотих, перервалося у 1805 р. зі смертю графа Потоцького. Втім парк вже зажив слави як шедевр садово-паркового мистецтва.
Наступна сторінка історії “Софіївки” пов’язана із життям сина Станіслава Потоцького - Юрія Фелікса. Загалом, це була доба занепаду. Набувши сумної слави як картяр, він програє значну частину сімейного майна в азартні ігри, а парк передає у розпорядження Софії. Вдова Потоцького підходить до цього витвору мистецтва доволі прагматично та вирішує продати його уряду м. Умань, проте невдало.
Після смерті Софії у 1822 р. парк знаходиться під пильним та відповідальним наглядом її сина Олександра. У 1831 р. він приєднується до польських повстанців, а “Софіївка” опиняється у власності росіян. У цей період до парку було додано чимало архітектурних ансамблів, зокрема головні в’їзні ворота, алею, першу мощену вулицю Садову, китайську альтанку, обеліск “Орел” тощо. Поступово збільшується й кількість екзотичних рослин, яких можна було тут побачити.
Державним заповідником “Софіївка” оголошується у 1929 р., парк реставрується та збільшується в розмірах. Зі здобуттям Україною незалежності Національний дендрологічний парк “Софіївка” стає справжньою перлиною українського краю, а у 2007 році «Софіївку» визнано одним із Семи чудес України.
Чим зайнятись та що подивитись у дендропарку “Софіївка”?
Поринути в античність
За задумом творця, парк “Софіївка” в Умані є своєрідною ілюстрацією поем “Іліада” та “Одіссея”, у якій будь-яка композиція має певний зміст, зображує міф чи певну подію. “Софіївка” і справді нагадує Стародавню Грецію. Та цей факт перестає здаватися дивним, якщо говорити про походження самої Софії, адже вона була грекинею. Тому згодом красуня із півдня влаштувала у “Софіївці” все так, щоб вона нагадувала власниці далеку та оповиту легендами батьківщину.
Отож будь-який куточок у “Софіївці” носить античну назву: Єлисейські поля, Темпейська долина, гроти Діани, Каліпсо, Фетіди, тераса Муз, храми присвячені богиням Венері та Флорі, а ще статуї богів та поетів.
Біля головного входу у дендропарк “Софіївка” (з вулиці Садової) розташований Малий сад, що оздоблений у стилі головної алеї парку. Через територію малого саду протікає джерело Залізна рура (у перекладі “Залізна труба”), яке колись відігравало чисто технічну роль.
Рухаючись від головного входу по праву сторону ви помітите ландшафтну ділянку та озеро, що, як не дивно, отримало назву Женевське. Своєю назвою ця зона завдячує схожості з рельєфом Швейцарських гір.
Далі вас зустріне галявина Грибок, з однойменною альтанкою у центрі. З альтанки Грибок добре проглядується Головна алея та Центральний вхід “Софіївки”, а тому в давнину тут був розташований караульный пост.
Рухаючись стежинкою далі потрапляємо до Тарпейської скелі, на вершині якої була встановлена дерев’яна альтанка. Свою назву скеля отримала на честь Капітолійської фортеці, з якої у Римі скидали засуджених на смерть злочинців.
Замикає Головну алею “Софіївки” Павільйон Флори, що був побудований за проектом архітектора Раппонета. Присвячений він богині весни Флорі, що також асоціювалась з пробудженням природи від зимової сплячки.
Праворуч від павільйону Флора розкинувся Венеціанський мостик, що обгороджений товстими металевими ланцюгами. Колись він слугував переправою для карет, з яких місцеві аристократи насолоджувались Нижнім ставом.
Відпочити на одному з ставків
Парк “Софіївка” в Умані - це справжній рай для любителів водного відпочинку, адже тут знаходяться цілих 4 ставки: Верхній (площею понад 8 га), Нижній (близько 1,5 га), Війтівський та Красний. На них відвідувачі можуть проїхатися на катамаранах чи гондолах, або ж просто посидіти на одній з облаштованих лавок насолоджуючись водною гладдю.
Саме у центрі Нижнього ставу (який називають Іонічним морем) у парку “Софіївка” розташована відома архітектурна родзинка - фонтан “Змія”, висота водяного стовпу якого складає цілих 15 метрів. Зроблений за проектом архітектора Метцела, він колись являв собою лише нагромадження кам’яних брил, а скульптура бронзової змії з’явилась значно пізніше.
Навколо ставка розташовані кілька античних скульптур, що підкреслюють давньогрецьке натхнення в архітектурі - це Статуя Евріпіда (1800), Аполлона Бельведерського (1800) та Венери Купальниці (1800), що у давньогрецькій міфології є покровительницею кохання та родючості.
Прикрашають Нижній став постійні жителі – білі лебеді, що завжди оповиті увагою туристичних фотокамер.
Не менш цікавою за Нижній став у “Софіївці” є водойма, а точніше підземна ріка, Ахеронт, шириною у 3 метри.
Відвідувачі дендропарку мають змогу здійснити мандрівку у човні по підземній річці. Мандрівка бере початок від Амстердамського шлюзу, а човен, яким керує сучасний Харон, перевозить декілька десятків відвідувачів за раз по тунелю, довжиною у 200 метрів.
Дзеркало Діани - вибитий у гранітній скелі грот у “Софіївці”, у центрі якого колись стояла мармурова статуя покровительки полювання та рослинного світу - богині Діани. За задумкою архітекторів, зображення богині відбивається у воді, а все приміщення гроту освітлюється лише променем світла, що пробивається крізь люк зверху.
Піднявшись на місток поруч з гротом, ви можете годинами спостерігати за бурхливими водами Великого Водоспаду, 15-метрового красеня, води якого впадають в Іонічне море (Нижній Став) огинаючи площу Зборів.
Відвідати острів кохання
Найромантичніший куточок “Софіївки” – це острів Анти-Цирцеї, або ж так званий “Острів кохання”, що розташований у центрі Верхнього ставу. На острові знаходиться двоярусний рожевий павільйон. Острів Анти-Цирцеї у парку символізує відокремлену місцину кохання. Раніше до острова ходив лише човен, однак тепер до нього можна дістатись через міст, який спорудили ще у XIX столітті.
Прогулятись Англійським парком попри Партерний амфітеатр
Ліворуч від Верхнього ставу у “Софіївці” розташований Англійський парк, площею близько 2 га, через який який проходять багато стежок та відкриваються чудові оглядові майданчики.
За Англійським парком слідує Партерний амфітеатр, що за свою довгу історію перебудовувався декілька разів, а за часів створення “Софіївки” і взагалі слугував головним входом. Внутрішня частина амфітеатру нагадує підкову, а верхня частина складається з кущів троянд та газонів. Це однозначно одна з найгарніших місцин у Софіївці.
Серпантина дорога попри амфітеатр веде нас до фонтану Семиструмень, з розташованою поруч статуєю Одіссея. Фонтан отримав свою назву через 7 струменів води, що енергійно виринають вверх.
Зауважте, що це лише невеликий огляд захоплюючих місць, що розташовані у парку “Софіївка” в Умані. Ми наполегливо рекомендуємо вам скористатись послугами екскурсовода, особливо якщо це ваше перше відвідування парку “Софіївка”.
Також у національному дендрологічному парку “Софіївка” відвідувачі можуть покататися на конях, каретах, проїхатися на катамарані, гондолі, сфотографуватись на пам’ять у старовинних костюмах, в тому числі і в образах Станіслава та Софії Потоцьких.
Цікаві факти про дендропарк “Софіївка”
- У 1955 році Софіївку відзначили європейською винагородою «Європа ностра» (наша Європа)
- На графа Станіслава Потоцького працювало близько 130 тисяч кріпаків, а дохід за рік становив 3 млн. злотих. В Україні йому належало близько 1,5 млн. га землі.
- Існують дві версії щодо походження Софії Потоцької. За першою – вона народилася у Туреччині, у родині збіднілого торговця рибою, який був греком. За іншою ж версією, Софія походить зі знатного роду Панталіса Маврокордато, що належав до царської грецької родини.
- Софія та Станіслав повінчались 17 квітня 1798 року в Тульчині, за участі католицького ксьондза та православного попа у православній церкві.
- Відомими гостями парку були Тарас Шевченко, Максим Рильський, Володимир Сосюра, Іван Котляревський та Олександр Пушкін.
Сьогодні “Софіївка” стала популярним туристичним центром не лише для українців, але й для іноземців. Чудове місце для сімейного відпочинку, місце, де люди освідчуються в коханні, пропонують руку та серце. Одне з романтичних місць в Україні, особливо популярне серед наречених.
Коли найкраще відвідувати Софіївку?
Дендропарк “Софіївка” подарує вам незабутні враження у будь-яку пору року, проте особливо прекрасним ваш відпочинок буде весною та восени. Саме на весняну пору приходиться пік цвітіння усього різноманіття флори дендропарку “Софіївки”, якої тут налічується більше 2 тисяч видів. Цілюща ранкова прохолода та сповнене солодким квітковим ароматом повітря подарує вам повне відчуття релаксу. Проте для пейзажних фотографів та і просто любителів фотографії найкращим часом для відвідування “Софіївки” стане золота осінь, що сяє сотнями барв, червоного, жовтого та оранжевого, створюючи вражаючий живопис. Це час, коли повітря у “Софіївці” наповнене свіжістю, а сонце ніжно гріє, освітлюючи кожен куточок дендропарку.
Туристичний сезон в Умані триває весь рік, проте при плануванні поїздки до дендропарку “Софіївка” варто враховувати велику кількість людей по вихідним, особливо влітку. Тому поціновувачам тиші та спокою рекомендуємо здійснити візит у будній день.
Екскурсії та вартість відвідування Софіївки
Час роботи “Софіївки”: щоденно з 9:00 до 21:00 (вхід до 19:00).
Вартість відвідування парку Софіївка
Вартість відвідування складає 100 грн. для дорослих та 50 грн. для дітей шкільного віку (станом на 2023 р.). Придбати квиток можна як безпосередньо на касі, так і на сайті.
Мінімальна вартість екскурсії для дорослих (групи до 10 осіб) становить 400 гривень, а для дітей шкільного віку (групи до 10 осіб) - 250 гривень.
Екскурсії іноземною мовою коштують 60 гривень для дорослих і 50 гривень для дітей. Мінімальна вартість екскурсії іноземною мовою для дорослих (групи до 10 осіб) – 600 гривень, для дітей (групи до 10 осіб) – 500 гривень.
Екскурсії проводяться з 1 травня по 15 листопада та надаються лише екскурсоводами дендропарку “Софіївка”. Тривалість екскурсії “Софіївкою” складає 1.5 год з вулиці Садової та 2 год через вхід по вул. Київській 12, оскільки витрачається час для переміщення до історичної частини парку, але бонусом ви отримуєте прогулянку новою частиною Софіївки, де росте багато рідкісних рослин.
Екскурсії Софіївкою проводяться українською, російською, англійською, польською, французькою та німецькою мовами.
Церемонія освідчення в коханні коштує 1500 гривень. За надання місця для проведення весільних церемоній на території парку стягується 5000 гривень.
Біля входу у дендропарк розташована парковка. Вартість квитка на автостоянці становить 50 гривень для легкового транспорту і 100 гривень для автобуса.
Номери телефонів дендропарку “Софіївка”:
- Вхід у парк (вул. Київська, 12а): (04744) 4-07-39
- Головний вхід (вул. Садова, 53): (04744) 3-22-10
Як дістатись до Софіївки?
Адреса: 20300, Черкаська обл., м. Умань, вул. Київська, 12а.
Головний вхід: вул. Садова, 53
Вхід: вул. Київська, 12А (район автовокзалу)
Вхід: вул. Інститутська, 1