Його називають «Перлина Буковини» або «Маленький Париж», і недаремно. Колоритне місто, що ввібрало в себе дещо і від Османської імперії, і від Австро-Угорщини, і від Румунії… А також тут знаходиться чи не найбільше єврейське кладовище в Європі. Це все про українське місто Чернівці. Величний університет, романтичний центр, захоплива архітектура та чимало варіантів відпочинку – це тільки частина того, чим захоплює це місто. Почнемо ж нашу мандрівку Чернівцями!
Коротка історія міста Чернівці
В часи Середньовіччя ці території входили спочатку до складу Київської Русі, а потім (до сер. XIV століття) – Галицько-Волинського королівства. В середині XII ст. на лівій стороні р. Прут було зведено фортецю, що повинна була захищати торгівельні шляхи. В XIII ст. вона була зруйнована монголо-татарами, а нове місто було збудоване вже на правому березі річки Прут.
З XIV по другу половину XVIII століття ці землі входили до складу Молдавського князівства. На цей час припадає перша письмова згадка про місто Чернівці – 1408 р. Воно здобуває магдебурзьке право та стає важливим центром, через який проходив торгівельний шлях із Львова на Сучаву.
Наступний період в історії міста Чернівці – австрійський («габсбурзький»). Він тривав з 1775 по 1918 рр. Саме тоді архітектура міста набуває типових Австро-Угорських рис. 1783 р. у Чернівцях постали ремісничі цехи, у 1808 р. засновано першу класичну гімназію, а в 1875 р. – Чернівецький університет. Розвивалась й інфраструктура міста: в 1897 р. введено в дію електричний трамвай, в 1895 – 1912 рр. – водогін і каналізацію, в 1904–1905 – міський театр тощо.
1918 – 1940 рр. – румунський період. Стиль модерн змінюється на конструктивізм. Місто Чернівці стає потужним економічним центром.
1940 – 1991 рр. – радянський період. Особливий місцевий колорит втрачається, поступаючись типовим радянським будівлям. З 1991 р. Чернівці входять до території незалежної України.
Цікаві факти про Чернівці
- Чернівецька область – найменша в Україні.
- Своєю назвою місто, ймовірно, завдячує старовинній фортеці, яка називалась Чернь. А називалась вона так через те, що укріплення були зроблені з дубу і перекладені чорноземом, через що вдалечині здавались чорними.
- Чернівці люблячи називають й рядом іншим імен: «Маленький Париж», «Місто над Прутом», «Перлина Буковини» тощо.
- Місто не зазнало значних руйнувань під час Другої світової війни, а тому тут можна побачити чимало гарної архітектури.
- Тут народилась і провела ранні роки голлівудська актриса Міла Куніс.
- Кінотеатр «Чернівці» (вул. Університетська, 10) колись був… синагогою. У 1877 році тут звели релігійну споруду для іудеїв. В 1941 р. вона була спалена, а з 1959 по 1992 р. на її місці працював кінотеатр «Жовтень».
Що подивитись в Чернівцях?
Незважаючи на те, що місто Чернівці – обласний центр найменшої області України, тут є на що подивитись. Колоритний центр з австрійською архітектурою, химерні будиночки, затишні парки та пам’ятки історії минулих епох. Кожен для себе вирішує, куди сходити в Чернівцях, аби відпочинок в цьому місті став незабутнім. А наша справа – порадити кілька варіантів.
Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича
Хоч університети були створені для того, щоб в них навчались, а не дивились на них, але ми не могли пройти повз нього увагою. Колишня резиденція митрополитів, а нині – це чи не найгарніший університет України. Заснований він був у 1875 р. Спеціально для його створення в Чернівцях запрацювало 3 нових заводи, школа для будівничих, які були вимоги до майстрів… І після 18 років клопіткого будівництва, він справді вражає своїм виглядом та атмосферою.
Адреса: вул. Коцюбинського, 2.
Вулиця Ольги Кобилянської
Чи не найгарніша вулиця міста, де зосереджено чимало цікавих ресторанів, кав’ярень, салонів краси тощо. З культурних цікавинок тут можна знайти краєзнавчий музей. Існує легенда, що за вулицею колись так доглядали, що підмітали тільки букетами троянд, а відвідувачів з брудним взуттям взагалі не пускали. Та і мили бруківку щодня милом. Так чи інакше, але якщо будете гуляти по центру Чернівців, то пропустити цю вулицю неможливо.
Драматичний театр ім. О. Кобилянської
Відкритий у 1905 р., це чудовий зразок архітектури Австро-Угорської імперії. Будівля заворожує своїм виглядом, а якщо у вашій екскурсії по Чернівцям знайдеться вільний вечір, то можна і доповнити культурно програму ;) Присвячення театру Ользі Кобилянській відбулось в 1954 р., а пам’ятник їй перед фасадом з’явився у 1980 р.
Адреса: пл. Театральна, 1.
Турецька площа (площа Пресвятої Марії)
Одна з найстаріших локацій міста, назва якої відсилає до того історичного періоду, коли Чернівці та і вся Буковина була під владою Османської імперії. Тут можна побачити турецьку криницю, найстаріше штучне джерело води в місті, з яким пов’язано чимало легенд. Також увагу привертають величезний квітковий годинник, австрійський кований велосипед та турецький міст – вельми популярне місце для романтичних фото ;))
Адреса: перехрестя вулиць Сагайдачного та Турецької.
Ботанічний сад Чернівецького національного університету
Створений у другій половині XIX ст. Він нараховує більше 900 різних видів рослин, а особливою розкішшю відрізняється навесні, коли природа прокидається від зимової сплячки. Хоч це чи не найменший ботанічний сад в Україні (його площа – всього 3,5 га), але для поціновувачів природніх див, тут буде що подивитись.
Адреса: вул. Ю. Федьковича, 11.
Єврейський цвинтар
Дуже цікава місцина для тих, хто полюбляє історію, витончені барельєфи та трохи містики. Це найбільше за площею збережене єврейське кладовище у Європі. Вражаюча церемоніальна зала, мавзолеї та надгробки допоможуть розширити культурні горизонти. А зовсім поруч, через вулицю, розташоване велике християнське кладовище. Цікава нагода наочно порівняти різні архітектурні стилі та звичаї.
Адреса: вул. Зелена, 13.
Музеї Чернівців
Якщо ви вже подивились всі цікаві місця та пам’ятки архітектури в Чернівцях, а культурний голод все ще дошкуляє, то чому б не звернути увагу на музеї? Дамо коротесеньку наводку, куди варто сходити на екскурсію в Чернівцях.
Чернівецький обласний музей народної архітектури та побуту
Скансен, що нараховує більше 35 різних споруд XVIII–XX ст., зокрема кузню, вітряк, будівлю сільської ради, корчму, церкву, селянські садиби з різних куточків регіону тощо.
Адреса: вул. Січових стрільців, 38Б.
Телефон: (095) 426 5512
Чернівецький обласний краєзнавчий музей
Майже 90 тис. експонатів, серед яких старовинні монети, колекція зброї, археологічні знахідки тощо.
Адреса: вул. О. Кобилянської, 28.
Телефон: (0372) 524 489
Чернівецький обласний художній музей
Тут можна побачити живопис та графіку відомих українських митців, проводяться майстер-класи з вишивки, писанкарства тощо.
Адреса: пл. Центральна, 10.
Телефон: (0372) 526 071, (0372) 524 222.
Чернівецький музей історії та культури євреїв Буковини
Тут зберігаються документи та матеріали, присвячені історії єврейської спільноти цього краю. Окрім цього музей проводить різноманітні освітні та культурні заходи, виставки, зустрічі з відомими людьми і т.д.
Адреса: пл. Театральна, 5.
Телефон: (0372) 550 666, (0372) 521 940.
Куди можна піти з дитиною в Чернівцях?
Якщо ви відпочиваєте в Чернівцях з дітьми і не хочете, щоб вони заскучали, то ось вам кілька варіантів для розваг:
- Розважальний центр «Fantasy Town». Для дітлахів тут чимало цікавого: дитяча кімната, ролердром, дитячий боулінг та різні ігрові апарати. Адреса: вул. Головна, 265-А, ТЦ «Депот».
- Дитячий розважальний центр «Країна мрій». Серед найпопулярніших розваг: батутна арена, басейн з кульками, ніндзя-парк, лабіринт, лазертаг, аєрохокей та ін. А також розважальні програми, майстер-класи, кендібар та багато іншого. А велика кількість інших дітей не дозволить вашій малечі засумувати. Адреса: вул. Винниченка, 20.
- Дитячий розважальний центр «Бешкетвіль» пропонує поскакати на батуті, з’їхати з гірки, побродити по лабіринту, погойдатись на тарзанці, а потім поповнити сили в дитячому кафе. Краще саме в такому порядку, а не навпаки ;) Адреса: вул. Пилипа Орлика, 2а.
Втім, на цьому можливості дитячого відпочинку в Чернівцях не вичерпуються. В теплу пору року радимо прогулятись центром міста та парками. Наприклад, завітати до Парку Реформації («Жовтневий»), де можна помилуватись природою та штучними озерами чи відпочити за допомогою цілого комплексу атракціонів.
Куди піти в Чернівцях з дівчиною?
Якщо ви плануєте романтичний відпочинок з коханою, то ось кілька варіантиків.
- Прогулятись по центру міста, вулиці О. Кобилянській, біля Чернівецького університету та в парку ім. Ю. Федьковича. Особливо, коли сонце вже збирається сідати.
- Доторкнутись до «Серця кохання», що знаходиться в парку ім. Т. Шевченка. Можна посидіти на гойдалці, помріяти разом і вчепити на металеві оздоби мосту замочок, що символізуватиме ваше вічне кохання.
- Відвідати Турецьку площу (або площа Пресвятої Марії). Головна «романтична фішка» цього місця – криниця. За легендою, турецький паша закохався у місцеву дівчину і запропонував їй вийти за нього заміж. Та, звісно ж, відмовилась. У відповідь паша заборонив всім місцевим пити воду з криниці і почав чекати, коли дівчина передумає. Дівчина прийшла на наступний день, але на повторну пропозицію паші… стрибнула у криницю, обравши смерть замість шлюбу без кохання.
Ну і що б ви не обрали, у ваш романтичний відпочинок з дівчиною в Чернівцях варто включити якийсь гарний ресторан чи затишну кав’ярню. Ну а гайд з порадою ювелірних прикрас шукайте вже в іншому місці ;)
Де поїсти в Чернівцях?
Після того як ви визначились, що подивитись в Чернівцях, постає наступне важливе питання… Куди піти щоб смачно поїсти? Адже ситий мандрівник – вже наполовину щасливий мандрівник. Ось кілька популярних закладів харчування в Чернівцях…
- Ресторан «Панська Гуральня». Привітний персонал, вишуканий інтер’єр, а також чималенький вибір меню дозволить гарно провести час. Пробували колись цимес, буковинську салату з головатицею чи вертуту з бринзою та грибами? Якщо ні, то вже знаєте, куди варто навідатись. Адреса: вул. О. Кобилянської, 5.
- «ШоШо Піца в центрі» – заклад для тих, хто більше полюбляє піцу, бургери та роли. Хоча й традиційні страви теж є в меню. А якщо хочете солодкого – скуштуйте шоколадний рол. Адреса: проспект Незалежності, 78 / вул. Головна, 65 / вул. Трепка, 2 / вул. Руська, 209-Б.
- Кафе «Віденська кав’ярня». Фірмовий стиль австрійської доби, антикварні меблі, а також традиційні європейські страви допоможуть не тільки ситно поїсти, але й відчути естетичну насолоду. А вишенька на торті – асортимент штруделів та віденська кава, що задасть настрій подальшій мандрівці. Адреса: вул. О. Кобилянської, 49.
Звісно, ресторанів, піцерій, кафе та барів в Чернівцях нараховуються десятки, а тому кожен відпочивальник складе свій персональний топ-10 закладів в Чернівцях.
Де зупинитись: готелі, хостели, апартаменти?
При великому бажанні і малій кількості вільного часу, пробігтись по основним цікавим місцях в Чернівцях можна за 1 день. Але щоб по-справжньому пізнати місто та насолодитись його колоритом, радимо затриматись тут довше. А тому бажано б пошукати якийсь готель чи базу відпочинку, де можна було б з комфортом зупинитись. Ось кілька варіантів різного типу.
- Готельно-ресторанний комплекс «Георг Палац». Адреса: вул. І. Богуна, 24. Тел.: (096) 72-27-888
- «Premium Hotel». Адреса: вул. Головна, 124 Б. Тел.: (066) 842-45-42
- Хостел «Пелікан». Адреса: вул. Гогола, 7А. Тел.: (095) 048-45-43
Як дістатись?
Громадським транспортом
Популярними є залізничні сполучення «Чернівці – Одеса», «Чернівці – Львів», «Чернівці – Ужгород», «Чернівці – Київ» тощо.
Дістатись автобусом теж доволі просто, адже сполучення є з багатьма великими містами України.
Також до Чернівців можна дістатись на літаку авіасполученням «Київ – Чернівці».
Автомобілем
Зазвичай трасами H09 та P20 зі Львова та H03 через Житомир та Хмельницький з Києва.