Правильне пакування наплічника для походу в Карпати є однією із найбільш важливих речей для любителів мандрувати горами. Адже з однієї сторони потрібно щоб всі необхідні речі були під рукою, а з іншої, якшо доведеться багато ходити, не можна допустити перевантаження наплічника, бо кожен зайвий кілограм нагадає вам про себе.
Згідно останніх досліджень, рекомендована вага вашого туристичного рюкзака не повинна перевищувати третини ваги тіла для тренованих туристів, а якщо ви турист-початківець то варто обмежитись четвертою частиною власної ваги. Варто не забувати також, що окрім власне спорядження, на вагу наплічника впливатиме кількість води, яку ви нестимете на собі.
Нашою загальною порадою для туристів-початківців буде скористатисть орендою туристичного спорядження для декількох перших походів, щоб не витрачати великі кошти на придбання спорядження без цілковитої впевненості у його подальшому використанні, адже якісне туристичне спорядження не може бути дешевим.
Ми наводимо загальний список речей, які найбільш ймовірно вам знадобляться в поході, проте брати їх всіх з собою зовсім не обов’язково. Ваш кінцевий набір спорядження для походу в гори залежатиме від обраного вами туристичного маршруту, його довжини та рельєфу, навності чи відсутності дров для багаття, а також джерел з водою та зупинок для кемпінгу. Для одноденних походів та для походів з ночівлею в спеціально обладнаних приютах чи садибах список спорядження можна значно скоротити.
Короткий список спорядження
Для вашої зручності нижче ми наводимо список спорядження для кількаденного походу у формі чекліста, а опісля детальніше поговоримо про вибір того чи іншого спорядження.
А тепер давайте детальніше поговоримо про туристичне спорядження із цього списку та обговоримо, на що потрібно звертати увагу при його купівлі чи оренді.
Наплічник або ж туристичний рюкзак
Великий наплічник - це, мабуть, основна складова туристичного спорядження для будь-якого походу. Про характеристики та вибір туристичних рюкзаків можна написати не одну статтю, тому постараємось коротко розповісти, на що варто звернути увагу. Чи не найважливішим параметром туристичного рюкзаку є його об’єм, що визначається тривалістю походу та вагою/об’ємом вашого спорядження.
Якщо без подробиць - для одноденних походів рекомендуються наплічники об’ємом від 10 до 30 л. Для 2-3 денних походів варто орієнтуватись на наплічники об’ємом від 40 до 60 л. Походи тривалістю більш ніж 4 дні можуть вимагати вже і великі експедиційні наплічники, об’ємом 80 л і більше, проте тут варто згадати, що при групових мандрівках ви можете поділити вагу палатки, харчів та іншого туристичного спорядження між учасниками походу, а тому вам може і не знадобитись рюкзак такого об’єму.
Перед стартом походу варто обов’язково приміряти та відрегулювати висоту спини наплічника (для наплічників де це можливо) в залежності до вашого росту та типу фігури. Регулювання варто робити з вже наповненим рюкзаком.
Як і з іншими речами для перших декількох походів, ми рекомендуємо скористатись прокатом туристичного спорядження для наплічника.
При кількадених походах з важким основним туристичним рюкзаком вам може знадобитись додатковий маленький наплічник. Він є далеко не найважливішою частиною вашого туристичного спорядження для походів, проте може знатно допомогти, якщо ви, скажімо, розіб’єте табір, а раптом виникне потреба відійти від табору на деяку відстань. Наприклад, вирішите піти збирати чорниці. Тоді ви точно будете мати куди покласти питну воду та зібрані ягоди.
Рейнкавер, або ж чохол від дощу для наплічника також рекомендовано додати до основного комплекту спорядження для походу Карпатами, бо він не тільки не дасть наплічнику промокнути, а й захистить його від бруду, мокрих гілок та жерепу на туристичних стежках.
Існує велика кількість туристичних рюкзаків, проте відносно недорогими та популярними є наплічники від брендів Terra Incognita, Red Point тощо. Дорожчими, проте значно більш комфортними та надійними будуть туристичні рюкзаки від брендів Deuter, Osprey, Sierra Designs і т.д.
Намет (туристична палатка)
Вибір намету для походів заслуговує на декілька окремих статей з технічними подробицями та характеристиками палаток. Наша порада незмінна: для вашого першого походу Карпатами варто скористатись найближчим центром прокату туристичного спорядження. При чому намет повинен бути на 1 людину більше ніж вказується виробником - це для розміщення вашого наплічника всередині намету (саме намету, а не його тамбуру) під час ночівлі. На жаль, інколи трапляються крадіжки туристичного спорядження на популярних місцях ночівлі у Карпатах. Абсолютним лідером у цьому антирейтингу є полонина Головческа, але радимо вам забирати наплічник у палатку на будь-яких популярних туристичних маршрутах у Карпатах.
Також враховуйте вагу та розміри туристичної палатки, особливо якщо ви високого зросту. Оглядайте зовнішній стан палатки у центрі прокату, щоб виключити її зношеність та інші дефекти. У прокаті користуються популярністю наступні моделі туристичних палаток: Terra Incognita Alfa2/3, Terra Incognita Zeta4, Terra Incognita Omega 2, Terra Incognita SkyLine 2 Lite, Tramp Scout 2 та інші. Остання цифра у назві палатці вказує на кількість людей, які у ній комфортно поміщаються.
Спальний мішок
Спальник - це чи не єдина частина туристичного спорядження, яку ми рекомендуємо придбати, а не брати напрокат. Пов’язане це з тим, що туристичні спальники є доволі інтимним спорядженням, яке до всього ж погано піддається пранню, особливо якщо вони пухові.
При виборі туристичного спальника варто звернути увагу на температурний діапазон його використання, який, як правило, складається з декількох величин і нанесений на гермомішку. З усіх температур що там вказані, нас цікавить лише температура комфорта спального мішка. Орієнтуйтесь виключно на неї і обирайте спальник в залежності від температури навколишнього середовища, попередньо глянувши прогноз погоди. Як правило, для літа температура комфорта спальника повинна складати від 0 до +5С.
Також переконайтесь в тому, що спальний мішок підходить вам за зростом - тут рекомендацією буде брати спальник, довжина якого на 15-20 см більша за ваш зріст.
Тип наповнення спального мішку суттєво впливатиме на його об’єм та вагу. Пухові спальники будуть значно меншими та компактнішими, ніж їх синтетичні аналоги, проте й вартість їх буде суттєво вищою.
Рекомендуємо зберігати спальник у гермомішку щоб уникнути його намокання при можливих опадах. Не буває нічого гіршого, ніж мокрий спальний мішок при ночівлі в наметі.
Приготування їжі та харчування в поході
При готуванні їжі в поході на вогні вам знадобиться вогнетривкий казанок, що часто використовується для приготування їжі для всіх учасників походу. Якщо ви плануєте харчуватись здебільшого субліматами, то туристичний казанок, можливо, вам і не знадобиться, адже більшість сучасних субліматів постачається у спеціальних вогнетривких упаковках, у які достатньо додати окропу.
Сокира необхідна тільки якщо ви плануєте розводити багаття та рубати дрова. Варто відмітити що, як правило, розведення багаття в національних парках Карпат та навіть просто лісах заборонено, особливо у літню пору.
Пальник з паливом, або система для приготування їжі, на нашу думку, будуть значно кориснішніми для приготування їжі аніж багаття при походах Карпатами. Річ в тім, що карпатські гори відомі своїм мінливим кліматом, що часто супроводжується опадами, які значно ускладнюють розведення багаття для непідготовленого мандрівника. Іншою перевагою пальника у поході Карпатами є незалежність його використання від наявності деревини поруч. Це важливо, наприклад, якщо ви зібрались у туристичну мандрівку полониною Боржава чи вирішили розбити свій намет біля одного з високогірних озер. Існують різні види пальників, що працюють на різному паливі, але найкращою порадою для літніх походів Карпатами стане саме газовий пальник.
Інтегровані системи приготування їжі можна використовувати як альтернативу пальникам та казанку. Такі системи є надзвичайно зручними для кип'ятіння води, а ще вони зекономлять вам багато часу та газу, а також захистять полум’я від вітру. Сьогодні користуються популярністю системи приготування їжі від брендів Jetboil, Firemaple та MSR. Недоліком таких систем є більша вартість порівняно з традиційними газовими пальниками.
Газовий балон також не забудьте додати до наплічника, бо саме він виступатиме у ролі джерела енергії для туристичного пальника чи інтегрованої системи. Для походу в гори знадобиться різьбовий балон з пропаном або ж сумішшю декількох газів. Звертайте увагу на об’єм газового балону і обирайте його в залежності від тривалості та довжини маршруту. Не варто тягнути півлітрові балони на 2-денні маршрути, особливо якщо ви соло мандрівник. У випадку групових походів, рекомендується розділити навантаження, що пов’язане з приготуванням їжі в поході, рівномірно між усіма учасниками групи і мати один газовий балон більшого розміру та спільного використання. Популярними виробниками газових балонів є бренди Tramp, Pinguin, MSR, Optimus тощо.
Туристичний посуд. Не беріть з собою велику кількість посуду, якщо тільки ви не використовуєте авто для відпочинку в Карпатах. Для комфортного харчування у туристичних мандрівках Карпатами буде достатньо пластикової ложко-вилки (виробники Naturehike, M-TAC) та миски, хоча інколи і вона зайва. Наприклад, при харчуванні субліматами останні можна заварювати та їсти відразу з упаковки. Якщо вам все-таки захотілось взяти чашку, чайник чи інший посуд, то в жодному разі не використовуйте скляних предметів! Найкраще скористатись спеціальним туристичним посудом, що легко та компактно складається (кружки Sea Тo Summit X-Shot та інші).
Харчі, зокрема крупи, консерви, чай та цукор беріть в залежності від тривалості походу. Розрахуйте приблизно скільки на одну порцію потрібно крупи і, відштовхуючись від цього, обчисліть загальну кількість гречки та рису, яку візьмете. Для довгих походів можна насушити або купити сухарів, бо хліб може зіпсуватися. В подорожах часто хочеться чогось солодкого, тому добре взяти з собою повидло (у пластмасовій тарі), згущене молоко, печиво та цукерки.
Альтернативою можуть слугувати вищезгадані сублімати, проте харчування лише одними субліматами може вам швидко набриднути у довготривалих походах, а тому краще їх комбінувати із звичними харчами. Користуються популярності сублімати від таких виробників як “Харчі”, “Їдло”, “James Cook” тощо.
Клейонка
Клейонка буде корисною в походах для накривання намету, якщо він почав промокати. Також клейонку можна використовувати у якості футпринту для намету, для того щоб запобігти забрудненню його дна та підвищити вологостійкість.
Аптечка для походів
Вибір аптечки для походу - справа доволі індивідуальна, а тому, якщо у вас одна аптечка на групу, то вона повинна враховувати особливості здоров’я кожного з учасників. В першу чергу це стосується спеціалізованих медикаментів для лікування певного спектру хронічних хвороб: серцево-судинні захворювання, діабети та інші захворювання. Впевніться перед початком туристичного походу у хорошому стані здоров’я усіх його учасників щоб виключити ризиковані ситуації.
Далі наводимо для ознайомлення список медикаментів загального призначення, які часто використовують для похідних аптечок:
- Вугілля активоване (або ентеросгель)
- Діазолін (або аналогічні антигістамінні препарати)
- Анальгін
- Стрептоцид
- Пластир (простий та бактерицидний)
- Перекись водню
- Йод
- Спирт
- Вата
- Бинт
Пам’ятайте, що наданий список ліків у похід потрібно адаптувати в залежності від вашого стану здоров'я та ознайомитись з інструкціями по їх використанню. Ми не несемо відповідальності за неправильне використання ліків.
Каремат або туристичний коврик
Каремат або туристичний коврик допоможе вам з комфортом заночувати у наметі та відпочити на туристичних маршрутах. Також саме туристичний коврик, а не спальник, як прийнято вважати, відіграє ключову роль у підтриманні комфортної температури при ночівлі.
Основною характеристикою каремату є показник його термоізоляції, що визначається коефіцієнтом термоізоляції R-Value. Чим більше значення R-Value для туристичного коврика, тим краще він ізолює вас від зовнішньої поверхні, а отже і забезпечує комфортніше перебування при нижчих температурах. Для літніх походів Карпатами достатнім буде значення R Value 1, що характерне для більшості карематів.
Найпопулярнішим та найдешевшим варіантом для літніх походів в Карпати є пінні каремати, що не бояться гострої поверхні та проколів, відносно компактні та дешеві при покупці та оренді.
Більш дорожчим та значно комфортнішим варіантом будуть надувні килимки, які, до того ж, значно компактніші при переносі у наплічнику. До мінусів надувних туристичних ковриків також можна віднести можливість його проколу і, як наслідок, необхідність у ремкомплекті, що складається з клею та латки. Більшість відомих виробників надувних туристичних ковриків постачають ремкомплект разом в наборі з ковриком. Надійні та перевірені часом надувні коврики від виробників “Sea to summit” та “Therm a rest” можуть коштувати як космічний корабель, а тому можете обмежитись карематом чи скористатись орендою.
Мембрана куртка / дощовик
Дощовик або хороша мембрана куртка є обов’язковими атрибутами будь-якого гірського походу в Карпатах, що відомі своїми мінливими умовами. Ми рекомендуємо початківцям покласти дощовик у наплічник навіть при найсприятливішому прогнозі погоди, оскільки останній багато ваги не займе, але зможе вас врятувати від промокання та позачергового завершення походу. Дощовик середньої товщини також може використовуватись для просування через зарості жерепу і захищатиме вас та основне туристичне спорядження.
Гермомішок
Гермомішок - потрібний атрибут вашого туристичного спорядження, що захистить ваш спальний мішок, електроніку та одяг від промокання під час опадів. Також у гермомішок можна покласти мокрі речі, які не встигли висохнути, відокремивши їх таким чином від вмісту рюкзака.
Дехто купує один великий гермомішок, який поміщає у рюкзак і складає вже в нього все інше спорядження, інші мають окремі гермомішки різних розмірів для спальника, електроніки, документів, тощо. Наш особистий досвід показує відсутність суттєвої різниці між гермомішками різних виробників, а тому купуйте той, що підходить вам за розміром та зовнішнім виглядом.
Туристичний ніж або мультитул - важлива складова спорядження, що стане в нагоді у будь-якій мандрівці Карпатами. Вибирайте зручний складний ніж, яким легко нарізати їжу, але який у разі необхідності допоможе полагодити спорядження чи очистити деревину. До переваг мультитулу відносять наявність додаткових інструментів таких як ножниці, кусачки, напильник, тощо.
Ліхтарик
Туристичний ліхтарик - це не просто частина спорядження, а річ, яка може врятувати вам і життя. Носіть ліхтарик у рюкзаку навіть при нетривалих одноденних походах, щоб уникнути непередбачених ситуацій, коли не розрахувавши власні сили чи час вам доведеться спускатись вже у сутінках.
Для туристичних походів найкраще підходять налобні ліхтарики, оскільки у вас звільняються руки для виконання інших завдань. Основними характеристиками туристичних ліхтариків є їх світловий потік, елемент живлення, захищеність від вологи та пилюки та, звісно ж, вага.
Пам’ятайте, що часто виробники ліхтариків вказують максимальну величину світлового потоку, яку ліхтарик може видати лише на дуже короткий термін. Ми рекомендуємо вам обирати туристичний ліхтарик з світловою силою від 300 Лм і більше з рівнем захисту не нижче IPX4 (це означає, що ліхтарик витримує легкий дощ). Якщо ліхтарик працює від батарейок, то перед походом перевірте їх рівень заряду, а ще краще візьміть декілька про запас. При можливості зарядки від павербанку, варто переконатись, що в наплічнику є шнур потрібного інтерфейсу для зарядки ліхтарика в поході.
Популярні виробники ліхтариків: Petzl, Fenix, Black Diamond та інші.
Засоби захисту від комарів та мошок
Засоби від комарів та мошок - необхідна річ для походів влітку Карпатами, особливо якщо ваш маршрут проходить через лісову та заболочену місцину. Використання різних репелентів значно підвищить комфорт вашої мандрівки, проте при маршрутах гірським масивом Горганами та ночівлі біля гірських озер рекомендуємо додатково придбати сітку від комах та гнусу, що чіпляється до головного убору і захистить ваше обличчя від комах. Особливу увагу варто приділити захисту від кліщів, які часто зустрічаються у весняно-літній сезон в Карпатах. Для захисту від останніх потрібна попередня обробка одягу та взуття спеціальними засобами.
Засоби для розведення вогню
У будь-якому туристичному маршруті додайте до свого туристичного спорядження сірники, запальничку або вогниво/кресало. Cлід подбати, щоб до сірників не мала доступу волога, розмістивши їх у водонепроникному футлярі. А ще краще подбати про запасний варіант у вигляді запальнички, щоб завжди мати змогу розвести багаття у поході горами.
Ємність та фільтр для води
Наявність ємності для води у туристичному поході є обов’язковим атрибутом. У якості ємності може використовуватись як звичайні пластикові пляшки, так і спеціальні питні системи (гідратори), що монтуються у наплічник. Об’єм ємності є доволі індивідуальним і залежить від тривалості походу та наявності на ньому джерел з водою. Наша порада: мати одну або декілька ємностей об’ємом не менше ніж 2 л для літніх походів у Карпати. Якщо місце вашої ночівлі знаходиться далеко від джерел, то може знадобитись окрема велика ємність для доносу води.
Використання фільтрів для води у мандрівках Карпатами є опціональним, хоча ми все-таки їх наполегливо рекомендуємо, зважаючи навіть на те, що більшість води у карпатських джерелах є відразу придатною для вживання. Тим не менш, наявність фільтру допоможе прибрати з води залишки бруду та будь-які бактерії, що могли там опинитись. Також певні джерела в Карпатах влітку пересихають і заболочуються, а тому перед вживання вода обов’язково потребує додаткової фільтрації та кип'ятіння.
Засоби навігації у поході
Карта місцевості - завжди потрібний атрибут. Найпростіше, звісно, скористатись навігатором у телефоні, встановивши для цього спеціальний додаток для навігації. Наша рекомендація для походів Карпатами - додаток Mapy.CZ. Головний момент - перед відправленням у похід завантажити офлайн карту місцевості, адже далеко не всюди в Карпатах вас зустріне гарний інтернет-зв’язок. Варто зауважити, що телефон також може розрядитись у самий непідходящий момент маршруту, а тому рекомендовано також придбати паперову ламіновану версію карти гірського району Карпат, де проходитиме ваш маршрут.
Інші потрібні дрібнички для походу
- Мотузка може знадобитись у поході для сушіння одягу чи збирання дров.
- Прищепки у поході можна використовувати для сушіння одягу та для прищеплення клейонки до намету.
- Сухий спирт допоможе швидко розвести вогонь у поході в разі необхідності, особливо для мокрих гілок.
- Голка з ниткою - часто буває, що у поході щось рветься і наявність голки з нитками може сильно допомогти при ремонті похідного спорядження.
- Туристичний компас - дуже корисна річ у поході в поєднанні з паперовою картою гірського регіону. Для правильного користування компасом рекомендуємо вам принаймні подивитись декілька навчальних відео, що ознайомлять вас з основами орієнтування на місцевості. Без відповідних умінь компас буде додавати лише зайву вагу вашому туристичному наплічнику.
- Робочі рукавички (пригодяться при зборі дров, при їх рубанні та інших активностях, де можна легко травмувати чи забруднити руки).
Різне для походів
- Гроші. Порахуйте достатню суму коштів, яку вам необхідно мати з собою під час мандрівки. Пам’ятайте, що далеко не у всіх населених пунктах Карпат присутні банкомати, а тому майте завжди достатньо готівки дрібними купюрами.
- Документи, що посвідчують особу. Під час дії військового стану, документи завжди потрібно мати з собою. В першу чергу це паспорт. У військовозобов’язаних також можуть вимагати військово-облікові документи, а деякі туристичні маршрути в Карпатах взагалі потребують окремого дозволу від прикордонних структур.
При пакуванні наплічника не забуваємо, що речі, які можуть бути терміново або часто потрібними (такі як аптечка або голка з ниткою, наприклад) слід класти так, щоб можна було їх легко знайти та витягнути.
Вдалих вам мандрівок Карпатами!